Jak poznać różnicę między czeskim kryształem, a jego imitacjami

Dodane: 22.4.2021 14:11.05

22 Kwiecień 2021

Czeskie kryształy mają dobrą sławę na całym świecie. Ceną tego sukcesu i popularności jest powstawanie imitacji udających kryształ. Imitacje ani trochę nie przypominają kryształu swoimi właściwościami, a ich użytkowników często spotyka rozczarowanie. Popatrzmy na to, w jaki sposób można z łatwością zauważyć różnicę między oryginalnym czeskim kryształem i jego imitacjami.

Jak poznać różnicę między czeskim kryształem, a jego imitacjami

Jakość ma swoją wartość

Sprzedawca próbuje Cię zachęcić podejrzanie niską ceną kryształowego produktu? To znaczy, że musisz mieć się na baczności. Może chodzić o imitację. Czeski kryształ charakteryzuje się wysoką jakością materiału i precyzją obróbki. W procesie produkcji wykorzystywane są skomplikowane procesy i najnowocześniejsze technologie. Na przykład w procesie szlifowania. Wspomniane aspekty znajdują oczywiście odzwierciedlenie również w cenie kryształowych produktów.

Podejrzanie niska cena może być jednym z sygnałów ostrzegawczych alarmujących o imitacji. Jeśli znaleźliście sprzedawcę,u którego ceny podobnych produktów są o jedną trzecią czy nawet połowę tańsze niż u konkurencji, jest niezwykle prawdopodobne, że coś nie jest w porządku.


Crystal chandelier


Podpowie Ci typowy połysk lub masa

Istnieją podstawowe wytyczne, jak rozróżnić czeski kryształ i jego imitację. Kryształ charakteryzuje się typowym wysokim połyskiem i migotaniem. Wyjątkowym załamaniem światła, który wzmacnia siłę światła z żarówek przy żyrandolach. Zwykłe szkło lub akrylowe tworzywa sztuczne – czyli materiały najczęściej wykorzystywane do tworzenia imitacji – nie mają tych właściwości ani charakterystycznego kąta załamania światła.

Za intensywny połysk i kąt załamania światła odpowiada obecność tlenku ołowiu. Właśnie dzięki niemu kryształowe szkło łamie światło tak, że mieni się kolorami tęczy i odbija pełne spektrum światła. Tlenek ołowiu dodaje szkłu masy – imitacje kryształu mogą być nawet o połowę lżejsze niż oryginał.

Imitacja będzie miała niższą żywotność. Szybko starzeją się przede wszystkim imitacje, w których wykorzystano plastik, który szarzeje. Właściciele żyrandoli z akrylowych tworzyw sztucznych na pewno już coś o tym wiedzą. Imitacje kryształu często pochodzą z Chin, ewentualnie z innych państw z jeszcze niższymi kosztami produkcji.


hotel interior


Przepisy prawne uwzględniają udział tlenku ołowiu

Kwestię różnic między kryształem a imitacjami poruszają również przepisy prawne. Różnią się one w poszczególnych państwach. Zasady Unii Europejskiej mówi o tym, że szklany produkt musi mieć zawartość tlenku ołowiu wyższą niż 10 %, aby dany produkt mógł być nazywany „kryształem". Jeśli wspomniana zawartość jest wyższa niż 30%, produkt określany jest jako „kryształ z wysoką zawartością ołowiu". W Stanach Zjednoczonych wystarczy jednak zaledwie 1% tlenku ołowiu, aby szkło mogło być klasyfikowane jako kryształ. Termin „kryształ ołowiany" używany jest obecnie w przypadku produktów szklanych z zawartością ponad 24 %.

 

Potrzebujesz pomocy?


POTRZEBUJESZ POMOCY?   
Po - Pt  8 - 16h

Tomas Feix Tomáš Feix
 T: +48 664 307 776
 T: +420 722 398 794
 E-mail: feix@artcrystal.cz

WhatUp
(mówimy po polsku)

Referencje naszych klientów

 • Adam Kowol, Bytom

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry. Przesyłka doszła w doskonałym stanie. Była bardzo dobrze zapakowana. Lampa wygląda znacznie lepiej niż się spodziewaliśmy. Wiszące kryształy wspaniale rozszczepiają światło. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Serdecznie pozdrawiam.
 • Elżbieta Lasota, Milanówek

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenka. Żyrandol dotarł w piątek, jak Pani informowała i prezentuje się pięknie w naszym salonie. Kryształy pięknie się mienią w blasku żarówek a przez pryzmat oszlifowanych kryształów można dojrzeć całą tęczę barw. Za jakiś czas z pewnością zamówię kinkiet do kompletu i być może lampkę.
 • Halina Dubicka, Chelm

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenko, żyrandole są super, narazie jeszcze nie zawieszone i muszę kupić żarówki, jak powieszę i będą już świeciły to pozwolę sobie jeszcze raz napisać do Pani. W każdym razie żyrandole dotarły w stanie nie uszkodzonym, były super opakowane. Bardzo Pani dziękuję za szybką i profesjonalną obsługę.
 • Maciej Cierpiał, Konopiska

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, dziękujemy za przesyłkę. Żyrandole nie uszkodzone. Piękna robota już wiszą w salonie. Towar bardzo dobrze zapakowany. Jesteśmy wdzięczni za dbanie o opinię Państwa klientów. Pozdrawiam.
 • Agnieszka Kaczmarek, Sieraków

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, z przyjemnością informuję, że żyrandol dostarczono w stanie nienaruszonym oraz prezentuje się przepięknie. Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Pozdrawiam.
 • Małgorzata Wujcik, Płock

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, otrzymaliśmy nasze zamówienie i jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiej jakości produktów, pakowania i szybkiej dostawy. Dziękuję za dobrą współpracę.
 • Kasia Piekarz, Głogów

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, decydując się na zakup przeszukałam kilka stron sklepowych. Zakup jednak zadowolił mnie stuprocentowo. Co do samych kryształków - są przecudne!! Prawdziwe, ciężkie, pięknie cięte. Już na pierwszy rzut oka widać tu Jakość.
 • Iwona Ozga, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, otrzymaliśmy zyrandol i udało nam się wszystko zamontować. Żyrandol jest piękny i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy za pomoc i będziemy Państwa polecać. Serdecznie pozdrawiam.
 • Zbigniew Mularski, Poznań

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, zamawiałem i otrzymałem dostawę kilku wybranych lamp z firmy Artcrystal Tomes. Wszystko zgodne z ustaleniami: towar, terminy.Mogę gorąco polecić firmę i Właściciela.
 • Joanna Szmigiel, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, dziękuję za piękny żyrandol i szybkie wykonanie całej działalności do mojej pełnej satysfakcji. Pozdrawiam.

Dołącz do nas na

facebook        instagram       pinterest     youtube

 

Otrzymuj wiadomości na swój adres e-mail

Preferencje prywatności

Używamy plików cookie, aby usprawnić Państwa wizytę na tej stronie, analizować jej działanie i zbierać dane na temat jej użytkowania. W tym celu możemy korzystać z narzędzi i usług stron trzecich, a zebrane dane mogą być przekazywane do partnerów w UE, USA lub innych krajach. Klikając "Akceptuj wszystkie pliki cookie" wyrażasz zgodę na to przetwarzanie. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje lub zmodyfikować swoje preferencje.

Deklaracja ochrony prywatności

Pokaż szczegóły
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zaloguj się