Jak poprawnie wybrać żyrandol
Dodane: 20.11.2020 12:45.13
20 Listopad 2020
5 prostych rad, jak poprawnie wybrać kryształowy żyrandol. Dokonanie wyboru właściwego żyrandola nie musi być tak proste, jak wydawałoby się na pierwszy rzut oka. Powinno się uwzględnić całą gamę czynników łącznie wielkości pomieszczenia lub wysokość sufitu. Jeżeli dotrzymasz kilka podstawowych reguł, rozświetlisz swoje wnętrze i stworzysz funkcjonujące oświetlenie do najróżniejszych celów.
Do jakiego pomieszczenia żyrandol wybierasz? Uwzględnij przeznaczenie oraz kolor ścian
Żyrandol to bynajmniej nie tylko źródło światła – w razie dokonania odpowiedniego wyboru, doda styl całemu wnętrzu. Oprócz funkcjonalności powinno się uwzględniać także design oraz estetyczne wrażenie. Wybór źródła światła będzie się więc różnić w zależności od tego, do jakiego pomieszczenia żyrandol będzie wybierany.
W pokoju gościnnym będzie idealne oświetlenie o wydajności 20 W/m2, w miejscu blatu kuchennego 30 W/m2, w pozostałej części kuchni 15–20 W/m2, podczas gdy w sypialni lub na korytarzach wystarczy 10–15 W/m2. Pod uwagę trzeba przy tym brać sumę wszystkich źródeł światła w pomieszczeniu. Trzeba również uwzględnić kolor ścian oraz mebli. Ciemniejsze kolory pochłoną więcej światła, trzeba więc wybrać lampę o większej intensywności.
Czym większe pomieszczenie, tym większy żyrandol
Bardzo ważnym parametrem jest wielkość pomieszczenia – z większą powierzchnią powinna wzrastać także wielkość oprawy oświetleniowej lub ich ilość. Masywny żyrandol w małym pomieszczeniu spowoduje, że będziesz mieć wrażenie, że doszło do jego zmniejszenia i będziesz się czuć ciasno, na odwrót zbyt mały żyrandol w większym pomieszczeniu będzie robił wrażenie zagubienia i dysproporcji. Jeden centralny żyrandol można także w odpowiedni sposób uzupełnić lampami ścianowymi, ewentualnie stojącymi.
Podczas dokonywania wyboru właściwej wielkości żyrandola do konkretnego pomieszczenia, można sobie pomóc poniższym obliczeniem orientacyjnym. Zlicz szerokość oraz długość pomieszczenia w metrach. Określ mniej więcej 80% tej wartości i pomnóż razy 10. Wynik, to mniej więcej średnica żyrandola w centymetrach, który powinieneś wybrać. Na przykład jeżeli Twój pokój gościnny ma 4 metry długości oraz 6 metrów szerokości, wówczas suma tych wartości wynosi 10. 80% z tej wartości to 8 a razy 10 to 80. Średnica orientacyjna żyrandola powinna się poruszać około 80 centymetrów. Jeżeli decydujesz się pomiędzy dwoma wielkościami, polecamy wybrać tą większą.
W zależności od wysokości sufitu wybierz długość łańcucha do zawieszania
Na Twój wybór będzie miała zasadniczy wpływ także wysokość sufitu. W wypadku, że sufit jest wysoki, żyrandol zawieszony wysoko będzie robił optyczne wrażenie mniejszego. Z tego powodu lepiej kupić dłuższy łańcuch do zawieszania a żyrandol umieścić w przestrzeni niżej. W pomieszczeniach z niższym sufitem trzeba odwrotnie myśleć o tym, by można było przejść pod żyrandolem. Można sobie pomóc krótkim łańcuchem do zawieszania.
Na jakiej wysokości żyrandol najlepiej powiesić? Żyrandol powinno się zawieszać minimalnie na wysokości 190–220 centymetra – po prostu tak, by nie przeszkadzał nawet wysokim osobom. Dalsza reguła mówi o tym, że żyrandol powinien wisieć co najmniej 40-55 cm pod poziomem sufitu. W pomieszczeniach z wyższym sufitem (ponad 260 cm) trzeba do tej wartości dodawać 5 cm na każdych 10 cm wysokości więcej. Jeżeli wybierasz żyrandol do jadalni, wówczas powinno się go umieścić minimalnie 80 centymetrów ponad stołem jadalnym, by nie stał w drodze i nie olśniewał nadmiernie. Standardowo można powiedzieć, że najlepsze miejsce na żyrandol to w środku pomieszczenia. Nie musi to obowiązywać uniwersalnie – na przykład właśnie w jadalni żyrandol najlepiej umieścić ponad stołem.
Żarówki? Do kryształowego żyrandola są odpowiednie także żarówki LED
Żyrandole różnią się co do ilości ramion, a z tym powiązana jest ilość żarówek. Do małych pomieszczeń zaleca się żyrandole sześcio– aż ośmioramienne. Do nich doskonale pasują żarówki 40 W, które lampę jeszcze bardziej rozświetlą. W kombinacji z kryształem w doskonały sposób rozjaśnią całe pomieszczenie. W wypadku żyrandoli w pomieszczeniach powinno się wykorzystać żarówki 25 W, a żyrandol centralny wesprzeć dalszymi mniejszymi oprawami oświetleniowymi.
Do kryształowego żyrandola można spokojnie wykorzystać także żarówki LED. Można je kupić w designie, który symuluje klasyczną świeczkę. Nie trzeba się bać, że nie będą pasowały do klasycznej oprawy oświetleniowej. Żarówki LED produkują intensywne światło – pięknie rozświetlą kryształowe wisiorki, które stworzą symfonię świetlną. Standardowo są do żyrandoli wykorzystywane żarówki LED 4 W.
Idealna jest kombinacja żyrandola i dalszych opraw oświetleniowych
Bez względu na to, jaki żyrandol wybierzesz, prawdopodobnie będziesz kombinować go z różnego rodzaju źródłami światła. Jedno światło sufitowe w środku pomieszczenia już dawno nie odpowiada obecnym zapotrzebowaniom. Lepszy wynik można osiągnąć kombinacją światła centralnego z dalszymi rodzajami żyrandoli oraz lamp.
Staraj się wybrać z mniejszych świateł ścianowych lub stojących, które rozmieścisz w poszczególnych częściach pokoju. Istotne jest to, by światło nie przeszkadzało, stwarzało przyjemną atmosferę i designowo było w zgodzie ze stylem danego pomieszczenia. Dzięki mniejszym oprawom lub regulatorom oświetlenia można w każdym kącie pomieszczenia stworzyć funkcjonalną przestrzeń – część z jaśniejszym światłem jest przeznaczona do pracy, zaś ciemniejsze zakątki są doskonałe do relaksu.