Odwiedź nasz salon i uzyskaj 10% zniżki - od Pon 01. 07. 24. Więcej informacji TUTAJ >>

Jak wybrać kryształowy żyrandol, uwzględniając wysokość sufitu?

Dodane: 21.1.2021 11:02.14

21 Styczeń 2021

Zbyt wysoki lub też z drugiej strony zbyt niski sufit potrafią narobić masę trudności przy wyborze żyrandola. Każdy problem ma swoje rozwiązanie. Popatrz, jak wybrać odpowiedni żyrandol, uwzględniając wysokość sufitu.

Jak wybrać kryształowy żyrandol, uwzględniając wysokość sufitu?

Wysokość sufitu jest kluczowa przy wyborze żyrandola

Wybór kryształowego żyrandola wcale nie jest łatwym procesem. Musimy uwzględnić nie tylko sam cel i funkcję, którą żyrandol ma pełnić, ale także kolory ścian lub przestrzeń, w której zostanie umieszczony. Jednym z najważniejszych parametrów wyboru żyrandola jest wysokość sufitu. Dlaczego tak jest?

W pomieszczeniach z wysokimi sufitami kryształowy żyrandol może być umieszczony zbyt wysoko i wyglądać na zagubiony. Powoduje to jego optyczne zmniejszenie. Natomiast w przypadku niskich sufitów możesz po zawieszeniu spotkać się z tym, że po zawieszeniu pod żyrandolem nie da się przejść. Oprócz tego żyrandol, który jest umieszczony zbyt nisko, zbytecznie ingeruje w przestrzeń, tworząc wrażenie ciasnoty. W obu przypadkach końcowy efekt kryształowego żyrandola zostanie naruszony. Bez względu na to, jak piękny egzemplarz wybierzesz do swojego wnętrza.


Living room chandelier


Jak wysoko zawiesić kryształowy żyrandol? Zasad jest więcej

Istnieje nawet kilka zasad, jak zapewnić, że kryształowy żyrandol będzie jak najlepiej pełnił swoje zadanie. Jedna z podstawowych zasad mówi, że żyrandol powinien się znaleźć minimalnie na wysokości 190–220 centymetrów. Mówiąc w skrócie, ta zasada powinna zapewnić, że żyrandol nie będzie przeszkadzał wysokim osobom. Kolejna zasada, która powinna Ci pomóc wybrać wysokość mocowania, głosi, że żyrandol powinien wisieć przynajmniej 40-55 centymetrów pod poziomem sufitu. W pokojach z bardzo wysokimi stropami – trochę ponad 260 cm – dodajcie jeszcze 5 cm na każde 10 cm.

W niektórych pomieszczeniach kryształowy żyrandol nie będzie wisieć w środku pomieszczenia, ale nad stołem lub innym dominującym fragmentem umeblowania. To przypadek jadalni, gdzie będziesz analizować kwestię wysokości zawieszenia nad stołem. Element oświetleniowy powinien wisieć mniej więcej 80 cm nad stołem, najlepiej pośrodku, aby nic przeszkadzało w ruchu wokół.

Jedna z kolejnych zasad mówi o tym, że żyrandol powinien być zawieszony na takiej wysokości, aby stojąca osoba widziała go pod kątem 45 stopni. Pod tym kątem żyrandole kryształowe i ich efekt oświetleniowy robią najlepsze wrażenie.


Zasady nie muszą się sprawdzać w każdym przypadku

Każda z tych reguł przedstawia temat z trochę innej perspektywy. Wpłynąć na Twoją decyzję odnośnie wysokości instalacji. Zacznij od pomiaru wysokości, która najlepiej odpowiada Tobie i członkom Twojej rodziny. Jeżeli masz poczucie, że powinieneś zamontować żyrandol trochę wyżej lub niżej, niż podpowiadają ogólne poradniki, po prostu tak zrób. Chodzi przecież o Twoje gospodarstwo domowe i to przede wszystkim Ty musisz się w nim czuć komfortowo. W grę wchodzi ponadto cały szereg miejscowych faktorów wpływających na Twoją prywatność i ostateczne rozwiązanie.


Ze względu na wysokość umiejscowienia wybierz liczbę ramion i długość łańcucha

Kształt i liczba ramion kryształowego żyrandola idą ręka w rękę z wysokością. Jeśli pomieszczenie jest ogólnie rzecz biorąc mniejsze, a żyrandol będzie mocniej ingerować w pomieszczenie, wybierzcie model z mniejszą ilością ramion. Żyrandol kryształowy z 6-8 ramionami powinien w tym przypadku zupełnie wystarczyć. W większych pomieszczeniach natomiast warto sięgnąć po żyrandole z większą liczbą ramion. Kształt żyrandola to właściwie stosunek wysokości do szerokości. Należy to uwzględnić przede wszystkim w przypadku małych i niskich pomieszczeń, w których element oświetlenia mógłby wywoływać uczucie tłoku.

Wysokość umieszczenia żyrandola wpływa na długość łańcucha wiszącego, który wykorzystasz przy instalacji. W przypadku wysokich sufitów będziesz potrzebować dłuższego łańcucha. Upewnij się, że sprzedawca dysponuje nim dla danego modelu żyrandola. W bardzo niskich przestrzeniach można zainstalować również żyrandole plafonowe. Można je zamontować podstawą metalową bezpośrednio do powierzchni sufitu.


ceiling light


Ograniczenia napotkasz przede wszystkim w niskich przestrzeniach

Jeżeli wybierasz kryształowy żyrandol do wielkiej sali lub salonu z wysokimi sufitami Twój wybór nie będzie na tyle ograniczony przez wysokość sufitu, wówczas będzie chodziło przede wszystkim o odpowiednie zawieszenie elementu oświetlenia. Obecnie można powiedzieć, że wybór żyrandola można podporządkować wysokości sufitu, przede wszystkim w pomieszczeniach z niskim sufitem.

Podsumowując: w przypadku niskich sufitów należy myśleć o tym, że żyrandol może w zbyt znaczącym stopniu ingerować w pomieszczenie i robić zakłócające wrażenie. W niskich przestrzeniach lepiej jest wybierać żyrandole z niższą liczbą ramion i mniejszych rozmiarów.

Wybór żyrandola ze względu na wysokość sufitu możesz skonsultować bezpośrednio z naszym sprzedawcą kryształowych żyrandoli. Wyszkolony personel z chęcią Ci pomoże i zaproponuje najlepsze możliwe rozwiązanie.

 

Potrzebujesz pomocy?


POTRZEBUJESZ POMOCY?   
Po - Pt  8 - 16h

Tomas Feix Tomáš Feix
 T: +48 664 307 776
 T: +420 722 398 794
 E-mail: feix@artcrystal.cz

WhatUp
(mówimy po polsku)

Referencje naszych klientów

 • Adam Kowol, Bytom

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry. Przesyłka doszła w doskonałym stanie. Była bardzo dobrze zapakowana. Lampa wygląda znacznie lepiej niż się spodziewaliśmy. Wiszące kryształy wspaniale rozszczepiają światło. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Serdecznie pozdrawiam.
 • Elżbieta Lasota, Milanówek

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenka. Żyrandol dotarł w piątek, jak Pani informowała i prezentuje się pięknie w naszym salonie. Kryształy pięknie się mienią w blasku żarówek a przez pryzmat oszlifowanych kryształów można dojrzeć całą tęczę barw. Za jakiś czas z pewnością zamówię kinkiet do kompletu i być może lampkę.
 • Halina Dubicka, Chelm

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenko, żyrandole są super, narazie jeszcze nie zawieszone i muszę kupić żarówki, jak powieszę i będą już świeciły to pozwolę sobie jeszcze raz napisać do Pani. W każdym razie żyrandole dotarły w stanie nie uszkodzonym, były super opakowane. Bardzo Pani dziękuję za szybką i profesjonalną obsługę.
 • Maciej Cierpiał, Konopiska

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, dziękujemy za przesyłkę. Żyrandole nie uszkodzone. Piękna robota już wiszą w salonie. Towar bardzo dobrze zapakowany. Jesteśmy wdzięczni za dbanie o opinię Państwa klientów. Pozdrawiam.
 • Agnieszka Kaczmarek, Sieraków

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, z przyjemnością informuję, że żyrandol dostarczono w stanie nienaruszonym oraz prezentuje się przepięknie. Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Pozdrawiam.
 • Małgorzata Wujcik, Płock

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, otrzymaliśmy nasze zamówienie i jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiej jakości produktów, pakowania i szybkiej dostawy. Dziękuję za dobrą współpracę.
 • Kasia Piekarz, Głogów

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, decydując się na zakup przeszukałam kilka stron sklepowych. Zakup jednak zadowolił mnie stuprocentowo. Co do samych kryształków - są przecudne!! Prawdziwe, ciężkie, pięknie cięte. Już na pierwszy rzut oka widać tu Jakość.
 • Iwona Ozga, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, otrzymaliśmy zyrandol i udało nam się wszystko zamontować. Żyrandol jest piękny i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy za pomoc i będziemy Państwa polecać. Serdecznie pozdrawiam.
 • Zbigniew Mularski, Poznań

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, zamawiałem i otrzymałem dostawę kilku wybranych lamp z firmy Artcrystal Tomes. Wszystko zgodne z ustaleniami: towar, terminy.Mogę gorąco polecić firmę i Właściciela.
 • Joanna Szmigiel, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, dziękuję za piękny żyrandol i szybkie wykonanie całej działalności do mojej pełnej satysfakcji. Pozdrawiam.

Dołącz do nas na

facebook        instagram       pinterest     youtube

 

Otrzymuj wiadomości na swój adres e-mail

Preferencje prywatności

Używamy plików cookie, aby usprawnić Państwa wizytę na tej stronie, analizować jej działanie i zbierać dane na temat jej użytkowania. W tym celu możemy korzystać z narzędzi i usług stron trzecich, a zebrane dane mogą być przekazywane do partnerów w UE, USA lub innych krajach. Klikając "Akceptuj wszystkie pliki cookie" wyrażasz zgodę na to przetwarzanie. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje lub zmodyfikować swoje preferencje.

Deklaracja ochrony prywatności

Pokaż szczegóły
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zaloguj się