Odwiedź nasz salon i uzyskaj 10% zniżki - od Pon 01. 07. 24. Więcej informacji TUTAJ >>

Historia i teraźniejszość czeskiego kryształu: Odkryj szkło, które podbiło świat

Dodane: 19.10.2020 13:59.25

19 Październik 2020

Przemysł szklarski należy nieodłącznie do tradycyjnych dziedzin przemysłowych. Jeżeli mamy podać rodzaje szkła, które zyskało uznanie dla małego kraju środkowoeuropejskiego na całym świecie, wówczas z całą pewnością będzie to czeski kryształ.

Historia i teraźniejszość czeskiego kryształu: Odkryj szkło, które podbiło świat

Szkło najprawdopodobniej przywieźli do krajów czeskich Celtowie

Pierwsze próby dotyczące produkcji szkła są datowane na okres 3500 lat p.n.e. Archeolodzy jednak spierają się do dnia dzisiejszego o to, gdzie szkło właściwie powstało. Na podstawie dostępnych informacji miało to prawdopodobnie miejsce w Mezopotamii, gdzieś na terytorium dzisiejszej Syrii, a nieco później także w antycznym Egipcie. Niektóre źródła podają jednak Chiny, inne znów za odkrywcę szkła uważają Fenicjan.

Na podstawie odkryć archeologicznych szkło pojawiło się na terytorium Czech mniej więcej w III wieku p.n.e. Uważa się, że zostało przywiezione przez Celtów z Bliskiego Wschodu w ramach handlu wymiennego. Pierwsze pisemne wzmianki o obróbce szkła na czeskim terytorium sięgają XII wieku, jednak intensywniejszy rozwój szklarni miał w czeskich krajach miejsce od drugiej połowy XIII wieku.


Kołyską czeskiego szkła były obszary górzyste

Przemysł szklarski rozwijał się na terytorium czeskim przede wszystkim w obszarach górzystych – w Rudawach, na Szumawie, w Karkonoszach, w Górach Izerskich lub na Wysoczynie. Obszary te dysponowały dostatkiem podstawowych surowców potrzebnych do produkcji szkła. Drewno bukowe, kwarc, wapień i woda.

Pierwsze szkło produkowane na terytorium Czech było pod mocnym wpływem włoskiej sztuki renesansowej. Szkło weneckie należało w tym czasie do najsłynniejszych. Czeskie szkło nie wystawało aż do XVII wieku swoją jakością i sposobem produkcji poza ówczesną średnią. Rozmach szklarstwa i formowania całego przemysłu szklarskiego przyniosło panowanie cesarza Rudolfa II. Ten na przełomie XVI i XVII wieku wezwał do Pragi szereg znaczących artystów i naukowców. W tym czasie dochodziło do bardziej znaczących eksperymentów w zakresie grawerowania na szkle, co miało duży wpływ na późniejszą czeską produkcję barokową.


crystal chandelier

 

Czeski kryształ olśnił cały świat

W latach 70. XVII wieku przyszła zasadnicza zmiana. W Szklarni Müllera na Szumawie odkryto szkło, w związku z którym wżyło się później oznaczenie czeski kryształ. Chodziło o doskonale przejrzyste potasowo-wapniowe szkło, idealne do grawerowania i szlifowania. Oprócz rycin ornamentalnych lub figuralnych, kryształ jest często zdobiony także przez malowanie. Podobny rodzaj szkła nie miał w tych czasach odpowiednika a jego sława, także dzięki aktywności handlowców, rozszerzyła się szybko poza granice czeskich krajów.

Na początku XVIII wieku czeski kryształ był tak popularny, że zaczął wypierać z rynku do tego czasu nietykalnych producentów weneckich. Wenecjanie przychodzili nawet z produktami, które miały kopiować czeskie szkło. Szczyt popularności czeski kryształ przeżywał w okresie pomiędzy latami 20. a 40. XVIII wieku. W tym okresie produkty czeskie nie miały konkurencji na rynku z luksusowym szkłem napojowym, a poza szklankami ulubione były także żyrandole lub zwierciadła.


Czeski kryształ przetrwał

Od drugiej połowy XVIII wieku znaczenie czeskiego kryształu zaczęło stopniowo podupadać. Częściowo ponosiły za to winę liczne wojny i blokady wojskowe, droższe surowce, lecz także zmiana upodobań głównych klientów. Styl rokoko ani empire nie były przyjaznymi okresami dla czeskiego kryształu. Szereg szklarni zakończyło swoją produkcję, inne zaczęły kopiować trendy, które aktualnie wyznaczały kierunek. Producenci czeskiego kryształu skoncentrowali się na bardziej luksusowych i droższych produktach, którym dominowały przede wszystkim żyrandole.

Prestiż częściowo powrócił do czeskich szklarni z biedermeierem i secesją. W okres ożywienia jednak dotkliwie trafiła pierwsza i druga wojna światowa. Po wojnie reżim komunistyczny znacjonalizował szklarnie i łączył je w większe kompleksy. Po początkowym osłabieniu, czeskie szkło ponownie doczekało się światowego uznania. Miał w tym swój udział szczególnie wyjątkowy sukces na światowej wystawie EXPO 58 w Brukseli. Eksport szkła stał się dla państwa znaczącym źródłem dochodów. Po roku 1989 doszło do restytucji, prywatyzacji i przeformowania struktury własnościowej przemysłu szklarskiego.

Mimo wszelkich zdarzeń historycznych i turbulencyjnych zmian, przemysłowi szklarskiemu w Republice Czeskiej udało się przetrwać, a szeregowi producentów udało się ponownie uzyskać europejskie i ogólnoświatowe uznanie.


church chandelier


Co stało za sukcesem czeskiego kryształu?

Czeski kryształ długookresowo determinował rozwój całego przemysłu szklarskiego. Czym był na tyle specyficzny i co stało za jego sukcesem? Przede wszystkim doskonale trafił w upodobania społeczeństwa barokowego. Dalej szło o wysoką jakość obróbki i materiału. Szlifowanie dekoracyjne i ryciny z dużą jakością produktów przekonały ówczesną szlachtę i bogatsze warstwy mieszczaństwa.

Kryształ, poza bezsprzecznymi właściwościami technologicznymi, jest odpowiedni w doskonały sposób także do celów dekoracyjnych. Artystyczna długotrwała wartość jest podkreślona typową grą świateł. Charakterystyczne właściwości kryształu zapewnia w znacznym stopniu ołów, który dodaje szkłu jego masę. Jako szkło kryształowe ołowiowe są oznaczane produkty z ponad 24% tlenku ołowiu. Ołów zapewnia charakterystyczne załamanie światła, duży połysk i powoduje zmiękczenie materiału. Kombinacja ta umożliwia prostsze szlifowanie i grawerowanie.

Ze względu na wysoki połysk i doskonałe załamanie światła czeski kryształ jest doceniany do dziś. Niesamowite żyrandole kryształowe zdobią domostwa i bardziej znaczące wnętrza na całym świecie. Żyrandole kryształowe są dobrą inwestycją tak z punktu widzenia czasu, jak i artystycznej wartości estetycznej. Żyrandole kryształowe stare dziesiątki, a nawet setki lat, rozgrywają grę kolorów tęczy aż do dni dzisiejszych.

 

Potrzebujesz pomocy?


POTRZEBUJESZ POMOCY?   
Po - Pt  8 - 16h

Tomas Feix Tomáš Feix
 T: +48 664 307 776
 T: +420 722 398 794
 E-mail: feix@artcrystal.cz

WhatUp
(mówimy po polsku)

Referencje naszych klientów

 • Adam Kowol, Bytom

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry. Przesyłka doszła w doskonałym stanie. Była bardzo dobrze zapakowana. Lampa wygląda znacznie lepiej niż się spodziewaliśmy. Wiszące kryształy wspaniale rozszczepiają światło. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Serdecznie pozdrawiam.
 • Elżbieta Lasota, Milanówek

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenka. Żyrandol dotarł w piątek, jak Pani informowała i prezentuje się pięknie w naszym salonie. Kryształy pięknie się mienią w blasku żarówek a przez pryzmat oszlifowanych kryształów można dojrzeć całą tęczę barw. Za jakiś czas z pewnością zamówię kinkiet do kompletu i być może lampkę.
 • Halina Dubicka, Chelm

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenko, żyrandole są super, narazie jeszcze nie zawieszone i muszę kupić żarówki, jak powieszę i będą już świeciły to pozwolę sobie jeszcze raz napisać do Pani. W każdym razie żyrandole dotarły w stanie nie uszkodzonym, były super opakowane. Bardzo Pani dziękuję za szybką i profesjonalną obsługę.
 • Maciej Cierpiał, Konopiska

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, dziękujemy za przesyłkę. Żyrandole nie uszkodzone. Piękna robota już wiszą w salonie. Towar bardzo dobrze zapakowany. Jesteśmy wdzięczni za dbanie o opinię Państwa klientów. Pozdrawiam.
 • Agnieszka Kaczmarek, Sieraków

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, z przyjemnością informuję, że żyrandol dostarczono w stanie nienaruszonym oraz prezentuje się przepięknie. Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Pozdrawiam.
 • Małgorzata Wujcik, Płock

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, otrzymaliśmy nasze zamówienie i jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiej jakości produktów, pakowania i szybkiej dostawy. Dziękuję za dobrą współpracę.
 • Kasia Piekarz, Głogów

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, decydując się na zakup przeszukałam kilka stron sklepowych. Zakup jednak zadowolił mnie stuprocentowo. Co do samych kryształków - są przecudne!! Prawdziwe, ciężkie, pięknie cięte. Już na pierwszy rzut oka widać tu Jakość.
 • Iwona Ozga, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, otrzymaliśmy zyrandol i udało nam się wszystko zamontować. Żyrandol jest piękny i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy za pomoc i będziemy Państwa polecać. Serdecznie pozdrawiam.
 • Zbigniew Mularski, Poznań

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, zamawiałem i otrzymałem dostawę kilku wybranych lamp z firmy Artcrystal Tomes. Wszystko zgodne z ustaleniami: towar, terminy.Mogę gorąco polecić firmę i Właściciela.
 • Joanna Szmigiel, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, dziękuję za piękny żyrandol i szybkie wykonanie całej działalności do mojej pełnej satysfakcji. Pozdrawiam.

Dołącz do nas na

facebook        instagram       pinterest     youtube

 

Otrzymuj wiadomości na swój adres e-mail

Preferencje prywatności

Używamy plików cookie, aby usprawnić Państwa wizytę na tej stronie, analizować jej działanie i zbierać dane na temat jej użytkowania. W tym celu możemy korzystać z narzędzi i usług stron trzecich, a zebrane dane mogą być przekazywane do partnerów w UE, USA lub innych krajach. Klikając "Akceptuj wszystkie pliki cookie" wyrażasz zgodę na to przetwarzanie. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje lub zmodyfikować swoje preferencje.

Deklaracja ochrony prywatności

Pokaż szczegóły
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zaloguj się