Odwiedź nasz salon i uzyskaj 10% zniżki - od Pon 01. 07. 24. Więcej informacji TUTAJ >>

Kryształowe zyrandole – od świecy do żarówki LED

Dodane: 20.5.2020 10:02.56

20 Maj 2020

Kryształowy żyrandol nie jest anachronizmem, jak w czasach dzisiejszych może się wydawać. Wręcz przeciwnie, może być zaskakujące, jak piękny klasyczny żyrandol wygląda w nowoczesnym wnętrzu. Może być uznany za znak luksusu. Żyrandole są teraz już zupełnie inaczej niż kilkadziesiąt lat temu.

Kryształowe zyrandole – od świecy do żarówki LED

Nasi technolodzy i projektanci są teraz w stanie zaimponować nową koncepcją żyrandola za pomocą nowych technologii i procesów produkcyjnych oraz ogólnie zaprezentować go w inny sposób – nowoczesny. I jakiej lampy użyć w kryształowym świeczniku? Nawet w przypadku klasycznego produktu można bez obaw korzystać z żarówki LED.

Starożytne źródło światła, znane ludzkości w prymitywnej formie z czasów prehistorycznych – świeca. Nasi przodkowie używali go od czasu, kiedy okazało się że włókno lub drewno w zastygłem tłuszczu daje światło.


crystal chandelier


Najbardziej odpowiednim materiałem do wytwarzania świec był w starożytności wosk pszczeli. Ponieważ jednak był to materiał, który był trudno dostępny, a przez to bardzo drogi, świece woskowe wykorzystywały tylko najbogatsze warstwy społeczeństwa. Najbardziej dostępnym materiałem przez tysiąclecia był łój wołowy lub owczy. Około roku 1854 klasyczne świece zaczynają być zastąpowane lampami naftowymi. A po 25 latach została wynaleziona pierwszą żarówka. Od tego czasu żarówka stale się rozwija i poprawia. Oczywiście, że jest to konieczne – ostatecznie, co jest najpiękniejszym klejnotem światowych sal koncertowych, teatrów, pałaców, zamków, hal hotelowych, ale nawet „tylko" gospodarstw domowych? To legendarny kryształowy żyrandol.

W tym czasie, kiedy żarówki jeszcze nie były używane, a zamiast nich zostały użyte na żyrandolach pierwsze świece, było używanie takich żyrandoli skomplikowane. Wysokie łójowe świece spaliły się dość szybko, a jeśli miski poniżej nie były wystarczająco duże, kroplówka kapała na ziemię. Ze świecami woskowymi było trochę lepiej, ale musieli je również często zmieniać, a sprzątanie nie było łatwe.

Oryginalna żarówka Edisona miała włókno węglowe, które póżniej zastąpił dotychczas używany wolfram. Dzisiaj te żarówki mogą być uważane za przestarzałe, powolne przestają być używane. Ich największym plusem jest prawdopodobnie cena, a także to, że ich jasność można płynnie regulować (przyciemniać). Mają bardzo niską efektywność energetyczną, jednak do 95% energii elektrycznej zamienia się w ciepło. Najczęściej można kupić 40W, te 60W i silniejsze zostały w Unii Europejskiej zakazane kilka lat temu.

Mocniejszą i młodszą siostrą żarówki wolframowej jest żarówka halogenowa. Włókno jest podgrzewane do wyższej temperatury (osiąga się wyższą jasność) i można uzyskać dłuższą żywotność (do kolby dodaje się związek halogenowy). Większość żarówek halogenowych jest również przystosowana do ściemniania. Halogen o mocy wejściowej 28W zastępuje lampę wolframową o mocy 40W.


crystal chandelier


I wreszcie dochodzimy do żarówek LED. Te żarówki ostatno zmieniły się najbardziej. Działają na podstawie płytek półprzewodnikowych, które zmieniają prąd elektryczny na światło. Mają najdłuższą żywotność (50-100 tysięcy godzin) i najwyższą wydajność. Że żarówka LED nie pasuje do klasycznego kryształowego żyrandola? Może tak było, ale dzisiaj jest to błąd. Dziś można wybrać wygląd, który imituje klasyczną świecę, nawet z płomieniem. Żarówki LED mogą znacznie poprawić i oświetlić piękno kryształu.

Są bardzo odporne na wstrząsy i uderzenia i nie mają rywali pod względem zużycia energii. W naszych żyrandolach używamy LED żarówek 4W.

Rozważmy na przykład taki standardowy duży żyrandol z ośmioma żarówkami. Jeśli użyjemy 8 żarówek wolframowych 40W, zużyjemy 320W. Pralka zużywa 425 W na 3 pranie, telewizor plazmowy 344 W przez 3 godziny.

Czy 320W na żyrandole z ośmioma żarówkami nie za dużo? Z żarówkami LED 4W, żyrandol będzie miał zużycie 32W, czyli zużycie spadło o 288W. To nie jest mała różnica, prawda?

W 95% nasze żyrandole mają wąską podstawę, E14. Czasami (szczególnie w przypadku lamp stołowych), podstawa jest szeroka, E27. Jeśli Państwo zdecyduje się kupić żyrandol w naszym kraju, zalecamy zabrać ze sobą żarówek LED. Nie może się nie udać :-)

 

Potrzebujesz pomocy?


POTRZEBUJESZ POMOCY?   
Po - Pt  8 - 16h

Tomas Feix Tomáš Feix
 T: +48 664 307 776
 T: +420 722 398 794
 E-mail: feix@artcrystal.cz

WhatUp
(mówimy po polsku)

Referencje naszych klientów

 • Adam Kowol, Bytom

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry. Przesyłka doszła w doskonałym stanie. Była bardzo dobrze zapakowana. Lampa wygląda znacznie lepiej niż się spodziewaliśmy. Wiszące kryształy wspaniale rozszczepiają światło. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Serdecznie pozdrawiam.
 • Elżbieta Lasota, Milanówek

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenka. Żyrandol dotarł w piątek, jak Pani informowała i prezentuje się pięknie w naszym salonie. Kryształy pięknie się mienią w blasku żarówek a przez pryzmat oszlifowanych kryształów można dojrzeć całą tęczę barw. Za jakiś czas z pewnością zamówię kinkiet do kompletu i być może lampkę.
 • Halina Dubicka, Chelm

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenko, żyrandole są super, narazie jeszcze nie zawieszone i muszę kupić żarówki, jak powieszę i będą już świeciły to pozwolę sobie jeszcze raz napisać do Pani. W każdym razie żyrandole dotarły w stanie nie uszkodzonym, były super opakowane. Bardzo Pani dziękuję za szybką i profesjonalną obsługę.
 • Maciej Cierpiał, Konopiska

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, dziękujemy za przesyłkę. Żyrandole nie uszkodzone. Piękna robota już wiszą w salonie. Towar bardzo dobrze zapakowany. Jesteśmy wdzięczni za dbanie o opinię Państwa klientów. Pozdrawiam.
 • Agnieszka Kaczmarek, Sieraków

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, z przyjemnością informuję, że żyrandol dostarczono w stanie nienaruszonym oraz prezentuje się przepięknie. Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Pozdrawiam.
 • Małgorzata Wujcik, Płock

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, otrzymaliśmy nasze zamówienie i jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiej jakości produktów, pakowania i szybkiej dostawy. Dziękuję za dobrą współpracę.
 • Kasia Piekarz, Głogów

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, decydując się na zakup przeszukałam kilka stron sklepowych. Zakup jednak zadowolił mnie stuprocentowo. Co do samych kryształków - są przecudne!! Prawdziwe, ciężkie, pięknie cięte. Już na pierwszy rzut oka widać tu Jakość.
 • Iwona Ozga, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, otrzymaliśmy zyrandol i udało nam się wszystko zamontować. Żyrandol jest piękny i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy za pomoc i będziemy Państwa polecać. Serdecznie pozdrawiam.
 • Zbigniew Mularski, Poznań

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, zamawiałem i otrzymałem dostawę kilku wybranych lamp z firmy Artcrystal Tomes. Wszystko zgodne z ustaleniami: towar, terminy.Mogę gorąco polecić firmę i Właściciela.
 • Joanna Szmigiel, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, dziękuję za piękny żyrandol i szybkie wykonanie całej działalności do mojej pełnej satysfakcji. Pozdrawiam.

Dołącz do nas na

facebook        instagram       pinterest     youtube

 

Otrzymuj wiadomości na swój adres e-mail

Preferencje prywatności

Używamy plików cookie, aby usprawnić Państwa wizytę na tej stronie, analizować jej działanie i zbierać dane na temat jej użytkowania. W tym celu możemy korzystać z narzędzi i usług stron trzecich, a zebrane dane mogą być przekazywane do partnerów w UE, USA lub innych krajach. Klikając "Akceptuj wszystkie pliki cookie" wyrażasz zgodę na to przetwarzanie. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje lub zmodyfikować swoje preferencje.

Deklaracja ochrony prywatności

Pokaż szczegóły
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zaloguj się