Rok 1724 otworzył drzwi do świata czeskich kryształowych żyrandoli

Dodane: 26.2.2024 11:41.55

26 Luty 2024

Witamy w drugim rozdziale naszej fascynującej podróży po świecie kryształowych żyrandoli. W pierwszym artykule odbyliśmy podróż w głąb historii oświetlenia, od prymitywnych latarni po pierwsze żyrandole, i zatrzymaliśmy się na progu 1724 roku, przełomowego momentu, który zapoczątkował nową erę w produkcji opraw oświetleniowych. Odkryjmy teraz wspólnie, jak ten rok podniósł postrzeganie czeskich kryształowych żyrandoli do poziomu uznanej na całym świecie sztuki.

Rok 1724 otworzył drzwi do świata czeskich kryształowych żyrandoli


Historia dynastii Palme

W miejscowości Prácheň niedaleko Kamenického Šenova w 1724 roku narodził się pierwszy duży warsztat szklarski, założony w wieku 23 lat przez Josefa Palme (1701-1747). Ten wizjonerski szlifierz szkła otrzymał wiosną 1724 r. pozwolenie od majątku Scharfenstein na produkcję żyrandoli, kładąc kamień węgielny pod przemysł, który wkrótce miał stać się symbolem regionu. W tym samym roku wyprodukował pierwszy kryształowy żyrandol w tym warsztacie, zapoczątkowując erę, w której żyrandole stały się poszukiwanym przedmiotem daleko poza Czechami.

"Jego przodek, Casper Pallme-Meisel (1648-1696), zaczął przetwarzać szkło z huty J. K. Kittel około 1680 roku. Tradycję kontynuował jego syn, Casper Pallme-Mahl (1674-1724), który prowadził własny warsztat szklarski i szlifierski, gdzie około 1700 roku wyprodukował pierwsze szklane świeczniki. Josef Palme, jako najstarszy syn, przejął handel i założył rafinerię szkła Josef Palme w 1724 roku". 11. pokolenie rodziny, pan Christoph Hickisch z firmy Christoph Palme e. K, wspomina na swoim blogu.

 

josef palme

Fabryka kryształowych żyrandoli CHRISTOPH PALME około 1880 roku i jej założyciel, Joseph Palme (1701-1747).

 

Kamenický Šenov może się jednak pochwalić jeszcze jednym ważnym kupcem noszącym nazwisko Palme, a mianowicie Eliasem Palme (1827-1893), który był bliskim przyjacielem Reinholda Palmego (potomka Josefa Palmego).

Był on odpowiedzialny za spektakularny rozkwit i wyniósł produkcję żyrandoli na nowy poziom perfekcji. Jego pomysłowa organizacja pracy i zdolność do podejmowania trudnych zleceń zdefiniowały przyszłość branży. Pod kierownictwem Eliasa, Elias Palme & Co. stał się jednym z filarów czeskiego przemysłu szklarskiego, którego produkty były synonimem nie tylko luksusu, ale także bezkompromisowej jakości. Pomimo ekspansji produkcji, firma nigdy nie wycofała się ze swojej zasady - "Rób tylko tyle, aby mieć pewność, że wszystko może być wykonane dokładnie i osobiście sprawdzone i skontrolowane".

 

elias palme

Historyczne zdjęcie secesyjnej fasady huty szkła Elias Palme i jej założyciela Eliasa Palme (1827 - 1893) Źródło: upm.cz/170-years-of-glassworks-elias-palme

 

Narodziny szkoły szklarskiej

W kolejnych latach na obszarze Kryształowej Doliny huty szkła rosły jedna po drugiej, a czeskie szkło zyskało światową renomę dzięki doskonałej jakości. W 1856 r. w Kamenickim Szenowie powstała pierwsza na świecie szkoła szklarska. Następnie powstała szkoła w Novym Borze, szkoła jubilerska w Jabloncu nad Nysą i szkoła szklarska w Železnym Brodzie, które razem stały się ważnym ogniwem w zachowaniu tradycji szklarskiej.

 

szkoły szklarskiej

Średnia Szkoła Szklarska w Kamenickim Szenowie - najstarsza szkoła szklarska na świecie. Źródło: www.kamenicky-senov.cz


Okres powojenny i zmiany

W okresie powojennym po 1945 r. Czechosłowacja znajdowała się na rozdrożu poważnych zmian gospodarczych i politycznych. Zmiany te miały głęboki wpływ nie tylko na ogólny rozwój kraju, ale także na tradycyjne gałęzie przemysłu.

W tym kontekście CHRISTOPH PALME nie został oszczędzony. W 1946 r. jego spadkobierca Erich Hickisch został zmuszony do poszukiwania nowych perspektyw dla swojej rodziny i przyjaciół w Niemczech. Ich podróż zaprowadziła ich do miasta Rheinbach, gdzie odkryli zakłady ceramiczne wykorzystujące kwarc (SiO2), surowiec kluczowy również dla produkcji szkła. Udało im się z powodzeniem działać w Rheinbach do 2006 roku.

Dziedzictwo Elias Palme & Co. trwało do 1946 roku, kiedy to historia firmy została zamknięta wraz z zjednoczeniem poszczególnych firm żyrandolowych pod wspólną marką n.p. Lustry, Kamenický Šenov.

 

Elias Palme & Co

Żyrandole produkowane przez Eliasa Palme i obróbka metalowych komponentów do żyrandoli. Źródło: upm.cz/170-years-of-glossary-elias-palme


Żyrandole, które oczarowały świat

Jakość tutejszych kryształowych żyrandoli zbudowała reputację najwyższej jakości, dzięki czemu lampy pojawiły się w królewskich pałacach na całym świecie.

Już w 1727 roku król Francji Ludwik XV upodobał sobie kryształowe żyrandole Palme, podobnie jak wielka księżna Maria Elżbieta. Rosyjska caryca Elżbieta i turecki sułtan Oman III nie pozostali w tyle i również zamówili je do swoich pałaców.
Żyrandole Maria Teresa, znane jako "terezjańskie", są również niezapomniane i stały się symbolem czeskiej sztuki szklarskiej.

W nadchodzącym odcinku naszej serii przyjrzymy się tym legendarnym dziełom, których wzornictwo pozostaje popularne do dziś. Przyjrzymy się również temu, jak wzornictwo żyrandoli ewoluowało na przestrzeni czasu i ujawnimy, które modele zachowały swój urok do dziś.

 

 

 

Potrzebujesz pomocy?


POTRZEBUJESZ POMOCY?   
Po - Pt  8 - 16h

Tomas Feix Tomáš Feix
 T: +48 664 307 776
 T: +420 722 398 794
 E-mail: feix@artcrystal.cz

WhatUp
(mówimy po polsku)

Referencje naszych klientów

 • Adam Kowol, Bytom

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry. Przesyłka doszła w doskonałym stanie. Była bardzo dobrze zapakowana. Lampa wygląda znacznie lepiej niż się spodziewaliśmy. Wiszące kryształy wspaniale rozszczepiają światło. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Serdecznie pozdrawiam.
 • Elżbieta Lasota, Milanówek

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenka. Żyrandol dotarł w piątek, jak Pani informowała i prezentuje się pięknie w naszym salonie. Kryształy pięknie się mienią w blasku żarówek a przez pryzmat oszlifowanych kryształów można dojrzeć całą tęczę barw. Za jakiś czas z pewnością zamówię kinkiet do kompletu i być może lampkę.
 • Halina Dubicka, Chelm

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenko, żyrandole są super, narazie jeszcze nie zawieszone i muszę kupić żarówki, jak powieszę i będą już świeciły to pozwolę sobie jeszcze raz napisać do Pani. W każdym razie żyrandole dotarły w stanie nie uszkodzonym, były super opakowane. Bardzo Pani dziękuję za szybką i profesjonalną obsługę.
 • Maciej Cierpiał, Konopiska

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, dziękujemy za przesyłkę. Żyrandole nie uszkodzone. Piękna robota już wiszą w salonie. Towar bardzo dobrze zapakowany. Jesteśmy wdzięczni za dbanie o opinię Państwa klientów. Pozdrawiam.
 • Agnieszka Kaczmarek, Sieraków

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, z przyjemnością informuję, że żyrandol dostarczono w stanie nienaruszonym oraz prezentuje się przepięknie. Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Pozdrawiam.
 • Małgorzata Wujcik, Płock

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, otrzymaliśmy nasze zamówienie i jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiej jakości produktów, pakowania i szybkiej dostawy. Dziękuję za dobrą współpracę.
 • Kasia Piekarz, Głogów

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, decydując się na zakup przeszukałam kilka stron sklepowych. Zakup jednak zadowolił mnie stuprocentowo. Co do samych kryształków - są przecudne!! Prawdziwe, ciężkie, pięknie cięte. Już na pierwszy rzut oka widać tu Jakość.
 • Iwona Ozga, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, otrzymaliśmy zyrandol i udało nam się wszystko zamontować. Żyrandol jest piękny i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy za pomoc i będziemy Państwa polecać. Serdecznie pozdrawiam.
 • Zbigniew Mularski, Poznań

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, zamawiałem i otrzymałem dostawę kilku wybranych lamp z firmy Artcrystal Tomes. Wszystko zgodne z ustaleniami: towar, terminy.Mogę gorąco polecić firmę i Właściciela.
 • Joanna Szmigiel, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, dziękuję za piękny żyrandol i szybkie wykonanie całej działalności do mojej pełnej satysfakcji. Pozdrawiam.

Dołącz do nas na

facebook        instagram       pinterest     youtube

 

Otrzymuj wiadomości na swój adres e-mail

Preferencje prywatności

Używamy plików cookie, aby usprawnić Państwa wizytę na tej stronie, analizować jej działanie i zbierać dane na temat jej użytkowania. W tym celu możemy korzystać z narzędzi i usług stron trzecich, a zebrane dane mogą być przekazywane do partnerów w UE, USA lub innych krajach. Klikając "Akceptuj wszystkie pliki cookie" wyrażasz zgodę na to przetwarzanie. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje lub zmodyfikować swoje preferencje.

Deklaracja ochrony prywatności

Pokaż szczegóły
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zaloguj się