Odwiedź nasz salon i uzyskaj 10% zniżki - od Pon 01. 07. 24. Więcej informacji TUTAJ >>

Kryształowa tradycja: produkcja żyrandoli w Czechach świętuje 300 lat

Dodane: 29.1.2024 15:28.37

29 Styczeń 2024

Kryształowa tradycja: produkcja żyrandoli w Czechach świętuje 300 lat Nasz kraj ma wyjątkową pozycję w światowej historii szklarstwa dzięki swojej bogatej tradycji, nic więc dziwnego, że w grudniu 2023 r. został nawet wpisany na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Kryształowa tradycja: produkcja żyrandoli w Czechach świętuje 300 lat


Jednym z najważniejszych elementów tej tradycji jest produkcja kryształowych żyrandoli, która w tym roku obchodzi imponujące 300-lecie istnienia. Przygotowaliśmy serię artykułów tematycznych poświęconych kryształowym żyrandolom, które będziemy sukcesywnie prezentować przez cały rok. Zapraszamy w podróż do fascynującego świata kryształowego oświetlenia.

 

Żyrandol Marie Therese marki ArtCrystal w historycznej Sali Rady w Brnie

Replika historycznego żyrandola Maria Teresa, wykonana i zainstalowana przez ArtCrystal Tomeš dla Sali Rady w Brnie.

 

Od ognia do sztuki światła

Najpierw spójrzmy w przeszłość, kiedy pochodnie i paleniska były najpowszechniejszym sposobem oświetlenia. Wykonywano je z drewna sosnowego, a końce zanurzano w smole lub owijano różnymi substancjami nasyconymi olejem lub tłuszczem, co zapewniało dłuższy czas palenia.

Z czasem jednak nacisk na bezpieczeństwo i kontrolę spalania rósł, więc światło zaczęto zamykać w misach łojowych, a później lampach olejowych. Wraz z nadejściem średniowiecza i chrześcijańskiej symboliki światła betlejemskiego pojawiła się potrzeba oświetlenia z góry. W ten sposób powstały pierwsze wiszące lampy w formie kół z elementami architektonicznymi. Żyrandole te znane są z budynków sakralnych.

 

Przełom w oświetleniu: wosk, olej, elektryczność

Oświetlenie przeszło znaczący rozwój na przestrzeni dziejów. Pierwotnie głównym źródłem światła były świece, które były wykonane z wosku lub oleju i zapewniały słabe i migoczące światło. W XIX wieku nastąpił znaczący postęp w postaci lamp naftowych, które wykorzystywały naftę lub olej wielorybi i były bardziej wydajne i stabilne niż świece.


Najbardziej znaczącym przełomem było jednak odkrycie oświetlenia elektrycznego pod koniec XIX wieku. Thomas Edison i inni wynalazcy wprowadzili żarówkę elektryczną, która zrewolucjonizowała możliwości oświetlenia. Światło elektryczne nie tylko przyniosło większą wydajność i bezpieczeństwo, ale także pozwoliło na powszechne wykorzystanie oświetlenia w przestrzeniach publicznych i prywatnych, co miało ogromny wpływ na przemysł, gospodarstwa domowe i ogólny styl życia.

 

Przykłady pierwotnych źródeł światła.

Przykłady pierwotnych źródeł światła

 

Rewolucja w oświetleniu

Pierwsza wzmianka o żyrandolu ozdobionym kryształem pochodzi z Wenecji około połowy XVI wieku. W tym czasie ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę, że nawet skromne światło świec i lamp naftowych nabiera lepszej jakości w obecności polerowanych kamieni naturalnych (kryształ górski) lub szkła.
Historia czeskiego kryształu została omówiona bardziej szczegółowo w tym artykule.

 

Sztuka obróbki czeskiego kryształu stopniowo rozprzestrzeniała się po całej Europie i ostatecznie dotarła do Czech dzięki Francuzom. Pierwszy czeski kryształowy żyrandol, inspirowany włoską tradycją, powstał na początku XVII wieku, a wielu ekspertów przypisuje jego stworzenie Reinholdowi Palme. W tym czasie żyrandole były wykonane z metalowej konstrukcji, na której zawieszano nieobrobione szklane elementy lub uzupełniano je ozdobami w kształcie kropli i kul.

 

Szkice pierwszych żyrandoli z początku XVIII wieku. Źródło. Palme, Kristallkronleuchter Seit 1724

Szkice pierwszych żyrandoli z początku XVIII wieku. Palme, Kristallkronleuchter Seit 1724

 

Początek XVIII wieku przyniósł rewolucję: odkryto, że precyzyjnie wycięte szklane powierzchnie zwiększają rozproszenie światła znacznie bardziej niż naturalne, a ponadto tworzą uroczy spektakl. Były one w stanie rozłożyć promienie światła na wszystkie kolory widma. Doprowadziło to do rozwoju technologii cięcia elementów wykończeniowych i szklanych.

 

Różnica między właściwościami optycznymi nieoszlifowanego i oszlifowanego kryształu

Różnica między właściwościami optycznymi nieoszlifowanego i oszlifowanego kryształu

 

Początek ery czeskich żyrandoli: 1724 r.

Punktem zwrotnym w historii produkcji żyrandoli w Czechach był rok 1724, kiedy to szlifierz szkła Josef Palme z Práchně uzyskał królewskie zezwolenie na produkcję żyrandoli.

Żyrandole te szybko stały się synonimem luksusu i jakości. Zdobyły uznanie w Czechach, ale także za granicą, gdzie prześcignęły wszystkich konkurentów.

 

A co czeka nas w przyszłości?

Jeśli interesuje Cię, jak kształtowała się artystyczna produkcja żyrandoli w okresie jej największego rozkwitu po 1724 roku i które czeskie firmy rozpowszechniły sławę czeskiego kryształu na całym świecie, poczekaj na lutowy artykuł.

 

Czy wiesz, że...

 • W XVIII wieku w Anglii pojawiły się żyrandole z ruchomymi ramionami, które umożliwiały zmianę kierunku padania światła.

 • Kapanie wosku ze świec w żyrandolach było tak powszechne w przeszłości, że opracowano specjalne rozwiązania, takie jak podstawki na wosk i świece o niskiej temperaturze topnienia.

 • Czeskie żyrandole zyskały taką sławę, że nawet cesarz Napoleon Bonaparte zamówił je do swojego pałacu na Elbie.

 

 

 

 

Potrzebujesz pomocy?


POTRZEBUJESZ POMOCY?   
Po - Pt  8 - 16h

Tomas Feix Tomáš Feix
 T: +48 664 307 776
 T: +420 722 398 794
 E-mail: feix@artcrystal.cz

WhatUp
(mówimy po polsku)

Referencje naszych klientów

 • Adam Kowol, Bytom

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry. Przesyłka doszła w doskonałym stanie. Była bardzo dobrze zapakowana. Lampa wygląda znacznie lepiej niż się spodziewaliśmy. Wiszące kryształy wspaniale rozszczepiają światło. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Serdecznie pozdrawiam.
 • Elżbieta Lasota, Milanówek

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenka. Żyrandol dotarł w piątek, jak Pani informowała i prezentuje się pięknie w naszym salonie. Kryształy pięknie się mienią w blasku żarówek a przez pryzmat oszlifowanych kryształów można dojrzeć całą tęczę barw. Za jakiś czas z pewnością zamówię kinkiet do kompletu i być może lampkę.
 • Halina Dubicka, Chelm

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenko, żyrandole są super, narazie jeszcze nie zawieszone i muszę kupić żarówki, jak powieszę i będą już świeciły to pozwolę sobie jeszcze raz napisać do Pani. W każdym razie żyrandole dotarły w stanie nie uszkodzonym, były super opakowane. Bardzo Pani dziękuję za szybką i profesjonalną obsługę.
 • Maciej Cierpiał, Konopiska

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, dziękujemy za przesyłkę. Żyrandole nie uszkodzone. Piękna robota już wiszą w salonie. Towar bardzo dobrze zapakowany. Jesteśmy wdzięczni za dbanie o opinię Państwa klientów. Pozdrawiam.
 • Agnieszka Kaczmarek, Sieraków

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, z przyjemnością informuję, że żyrandol dostarczono w stanie nienaruszonym oraz prezentuje się przepięknie. Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Pozdrawiam.
 • Małgorzata Wujcik, Płock

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, otrzymaliśmy nasze zamówienie i jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiej jakości produktów, pakowania i szybkiej dostawy. Dziękuję za dobrą współpracę.
 • Kasia Piekarz, Głogów

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, decydując się na zakup przeszukałam kilka stron sklepowych. Zakup jednak zadowolił mnie stuprocentowo. Co do samych kryształków - są przecudne!! Prawdziwe, ciężkie, pięknie cięte. Już na pierwszy rzut oka widać tu Jakość.
 • Iwona Ozga, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, otrzymaliśmy zyrandol i udało nam się wszystko zamontować. Żyrandol jest piękny i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy za pomoc i będziemy Państwa polecać. Serdecznie pozdrawiam.
 • Zbigniew Mularski, Poznań

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, zamawiałem i otrzymałem dostawę kilku wybranych lamp z firmy Artcrystal Tomes. Wszystko zgodne z ustaleniami: towar, terminy.Mogę gorąco polecić firmę i Właściciela.
 • Joanna Szmigiel, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, dziękuję za piękny żyrandol i szybkie wykonanie całej działalności do mojej pełnej satysfakcji. Pozdrawiam.

Dołącz do nas na

facebook        instagram       pinterest     youtube

 

Otrzymuj wiadomości na swój adres e-mail

Preferencje prywatności

Używamy plików cookie, aby usprawnić Państwa wizytę na tej stronie, analizować jej działanie i zbierać dane na temat jej użytkowania. W tym celu możemy korzystać z narzędzi i usług stron trzecich, a zebrane dane mogą być przekazywane do partnerów w UE, USA lub innych krajach. Klikając "Akceptuj wszystkie pliki cookie" wyrażasz zgodę na to przetwarzanie. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje lub zmodyfikować swoje preferencje.

Deklaracja ochrony prywatności

Pokaż szczegóły
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zaloguj się