Kryształowy żyrandol jako współtwórca atmosfery
Dodane: 6.2.2023 15:16.18
06 Luty 2023
Lampy i żyrandole nie pełnią już wyłącznie funkcji praktycznej. Obecnie stanowią one również ciekawy element wystroju wnętrza, który nie tylko dosłownie, ale i w przenośni "oświetla" pomieszczenie. Mogą one dodać elegancji, stylu i polotu. Są one lukrem na i tak już doskonale wyglądającym torcie. A w przypadku żyrandoli kryształowych jest to podwójnie prawdziwe. Zobacz, jak można je wykorzystać, aby dopełnić atmosferę i osiągnąć pożądane emocje.
Kryształowy żyrandol jako współtwórca atmosfery
Kryształowe żyrandole dają wrażenie luksusu. Całkiem trafnie. Niezależnie od intensywności światła, oślepiają one ludzi. W dobrym tego słowa znaczeniu. Odznacza się wyrafinowaniem, które niezawodnie wypełnia światłem i pięknem zarówno pomieszczenia mieszkalne, reprezentacyjne, jak i komercyjne.
Nadają się do luksusowych wnętrz, ale potrafią wywołać uczucie pięciogwiazdkowego luksusu nawet w pozornie zwyczajnych warunkach. I to nie tylko w domu, ale także w restauracjach, hotelach, butikach i sklepach jubilerskich. Krótko mówiąc, wszędzie tam, gdzie chcesz zaoferować sobie, swojej rodzinie lub klientom ekskluzywne przeżycia.
Kryształowy żyrandol jako współtwórca emocji
Wzrok jest najważniejszym zmysłem postrzegania przestrzeni, dlatego projektując obiekt i aranżując wnętrze, należy skupić się również na świetle, które w znacznym stopniu wpływa na ludzką psychikę i emocje.
3 filary architektury i projektowania
W końcu sama architektura składa się z trzech podstawowych elementów: masy, przestrzeni i światła. Elementy te mogą stworzyć, a następnie przekazać ludzkiemu oku interesujące środowisko o artystycznych implikacjach.
Światło odgrywa ważną rolę w odbiorze architektury i wzornictwa, ponieważ dzięki grze światła i cienia, intensywności oświetlenia lub różnym efektom, akcentom materiałowym lub przestrzennym można łatwo uzyskać dowolne otoczenie.
Pożądany efekt wizualny w dowolnym czasie i miejscu
Ponadto sztuczne źródła światła mają tę przewagę nad naturalnymi, że można je łatwo regulować w celu uzyskania pożądanego efektu wizualnego niezależnie od czasu i miejsca. Można jednak łatwo i niezwykle skutecznie wywoływać nimi odpowiednie emocje.
Ale najpierw trochę teorii, żebyś wiedział, o co chodzi w następnej części poświęconej pracy z emocjami.
Widmo barw światła
Spektrum barw światła składa się z 7 kolorów głównych - czerwonego, pomarańczowego, żółtego, zielonego, cyjanowego, niebieskiego i fioletowego. Dlatego nazywamy je spektralnymi. Istnieją jednak również kolory niespecjalistyczne (biały, szary, czarny, różowy, turkusowy), które powstają przez zmieszanie kolorów spektralnych.
Psychologiczne efekty barw światła
Od wieków wiemy, że kolory mają ogromny wpływ na ludzką psychikę. Słynny niemiecki dramaturg Johann Wolfgang von Goethe badał ich działanie w pracy opublikowanej w 1810 roku. Nie inaczej jest z kolorami światła. Światło wpływa na nasze emocje w znacznie większym stopniu, niż prawdopodobnie zdajemy sobie z tego sprawę.
I. Psychologiczne efekty białego światła
Nazwa "światło białe" jest być może nieco myląca, ponieważ odnosi się do światła słonecznego (i jego sztucznych odpowiedników) w zakresie od ciepłej bieli do chłodnej bieli, stanowiącego kombinację długości fal światła czerwonego, niebieskiego i zielonego w różnych proporcjach względem siebie. A te zmieniają się nieustannie w ciągu dnia. Rano i wieczorem przeważają cieplejsze odcienie czerwieni, natomiast w południe przeważają zimne odcienie niebieskiego. Pomiędzy nimi znajduje się mieszanka, w której widać kolor zielony.
Cieplejsze białe światło poprawia samopoczucie. Do tego stopnia, że po pewnym czasie może wywołać senność. Zwiększa poziom hormonu snu - melatoniny. Z kolei chłodniejsze kolory zmniejszają je, a tym samym pomagają utrzymać koncentrację i poprawić wyniki w nauce lub pracy.
II. Psychologiczne efekty kolorowego światła
Czerwone światło
Ciepło czerwone jest ciepłe, wspomaga funkcje organizmu i pomaga stymulować wydajność. Powoduje on wzrost tętna i adrenaliny, ale może również prowadzić do nerwowości.
Światło pomarańczowe
Światło pomarańczowe jest ciepłe, wywołuje dobre samopoczucie, jest optymistyczne, pobudza apetyt i komunikację. Dlatego też często można je spotkać w barach i restauracjach. Ale oczywiście wszystko z umiarem. Nawet nadmiar światła pomarańczowego może powodować niepokój.
Światło żółte
Światło żółte jest również ciepłe, ponieważ przywołuje na myśl światło słoneczne. I ma to ten sam efekt - optymistyczny. Zwiększa również kreatywność, dzięki czemu jest popularny wśród artystów.
Światło zielone
Zielone światło ma podobny wpływ na nasz mózg jak natura - uspokaja, relaksuje i działa niemal medytacyjnie. Z tego powodu jest ona powszechnie stosowana na przykład w pokojach relaksacyjnych, gdzie można się położyć po pobycie w saunie.
Światło niebieskie
Światło niebieskie daje uczucie podobne do oglądania nieba lub powierzchni morza czy oceanu. W jednej chwili stajesz się spokojniejszy i bardziej zrelaksowany, ale uważaj! Pomieszczenia z niebieskim oświetleniem mogą sprawiać wrażenie chłodniejszych niż są w rzeczywistości, co czasami może prowadzić do większego zużycia energii.
Światło fioletowe
Światło fioletowe jest dość kontrowersyjne, ponieważ jego efekty są bardzo różne. Na jednych działa to pozytywnie, pobudzając wyobraźnię lub fantazję, podczas gdy dla innych może być nieprzyjemne i może nawet skłonić ich do opuszczenia tak oświetlonego miejsca.
Barwa światła wpływa na postrzeganie przestrzeni i poszczególnych jej elementów
Odcień światła decyduje również o tym, jak postrzegamy przestrzeń i jak wyróżniają się użyte kolory, materiały i akcesoria. Nie należy o tym zapominać przy wyborze oświetlenia do poszczególnych pomieszczeń. Ciepłe światło dobrze współgra z kolorem od pomarańczowego do czerwonego, natomiast chłodne z wszystkimi odcieniami niebieskiego. Różnica jest naprawdę zauważalna i rzuca się w oczy, zwłaszcza gdy ma się możliwość bezpośredniego porównania.
To tyle, jeśli chodzi o obiektywny wpływ światła na emocje. Przejdźmy teraz do tego, co subiektywne, ponieważ w dziedzinie projektowania i architektury wnętrz jest sto osób - sto gustów.
Żyrandole kryształowe pasują do każdego pomieszczenia i każdego stylu aranżacji wnętrz
Kryształowe żyrandole z pewnością nie są zarezerwowane tylko dla zamków i historycznych budynków. Obecnie są one również częstym elementem nowoczesnych wnętrz, zarówno w nowych budynkach z betonu, jak i w mieszkaniach na poddaszu, zmodernizowanych mieszkaniach z prefabrykatów, odnowionych kamienicach czy domach z bali.
Powód jest prosty - można wybrać klasyczny, nowoczesny lub designerski żyrandol kryształowy, aby idealnie pasował do wnętrza i wszystko było w jednolitym stylu, lub wręcz przeciwnie, można go wykorzystać jako ważny element kontrastujący. Dzięki temu stanowi on interesujący "kontrast" wzorniczy.
Naprawdę nie ma granic dla wyobraźni, kreatywności i wykorzystania żyrandoli kryształowych. Można je więc stosować w każdym pomieszczeniu. Ale tutaj liczy się indywidualny gust każdego architekta, projektanta i klienta. Możemy jedynie starać się Was zainspirować.
=> Wybierz żyrandole kryształowe odpowiednio do pomieszczenia.
=> Wybierz żyrandole kryształowe zgodnie ze stylem wnętrza.
Jesteśmy tu dla Ciebie
Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami. Chętnie udzielimy Ci pomocy. Wspólnie dostosujemy przyszły dom Twoich klientów do tonów, które najlepiej do nich pasują.