Jakie wybrać oświetlenie do salonu?
Dodane: 9.5.2022 12:48.46
09 Maj 2022
Jeśli nie liczyć snu, a skupić się na czynnościach wykonywanych w ciągu dnia, to podczas pobytu w domu najwięcej czasu spędzamy w pokoju dziennym. Dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiedniego i dobrej jakości oświetlenia. Zobacz, jak to osiągnąć.
Źródło i charakterystyka oświetlenia
Być może zastanawiasz się, co rozumiemy przez odpowiednie i wysokiej jakości oświetlenie, ponieważ w artykułach tego typu zwykle wymienia się tylko kilka rodzajów opraw oświetleniowych i nic więcej. Istnieje jednak o wiele bardziej złożone podejście do wyboru oświetlenia. Wybór właściwego źródła to dopiero pierwszy krok.
Emitowane światło musi mieć również odpowiednie właściwości, w przeciwnym razie użytkownik nie będzie czuł się komfortowo we własnym salonie.
Dlatego wyjaśnimy, jak wybrać odpowiednie źródło światła do salonu. A także jakie właściwości powinno mieć światło, aby dawało maksymalną satysfakcję.
Jedno źródło światła w pokoju dziennym to za mało
Na początku wyjaśnijmy sobie jedną rzecz - nie wystarczy mieć tylko jedno źródło światła w salonie. W pokoju dziennym można wykonywać wiele różnych czynności, które są przyjemne przy różnym natężeniu światła. Odwiedzając znajomych, oglądając telewizję lub czytając, zawsze będziesz potrzebował nieco innego oświetlenia.
Dlatego dobrym pomysłem jest posiadanie jednego głównego światła w salonie i kilku dodatkowych, które można wykorzystywać i łączyć w zależności od wykonywanych czynności.
W zależności od wysokości sufitu
Głównym kryterium przy wyborze głównego źródła oświetlenia w salonie jest wysokość sufitu. Do pomieszczeń z niskim sufitem polecamy lampy przy suficie, sufitowe lampy punktowe lub lampy sufitowe. Są piękne, wywołują uczucie luksusu, a przy tym nie zajmują dużo miejsca, zapewniając mnóstwo rozproszonego światła, dzięki czemu pomieszczenie staje się optycznie większe.
W salonie z wysokim sufitem nic Cię już nie ogranicza, możesz więc wybrać żyrandol w stylu, który Ci się podoba. Nie musisz też dbać o to, by był w tym samym stylu co cały pokój. Kryształowe żyrandole wyglądają pięknie, gdy są idealnie dopasowane do pomieszczenia. Czasami jednak doskonale sprawdzają się jako ważny element kontrastujący, stanowiąc ciekawy "kontrast" projektowy.
W naszej szerokiej ofercie żyrandoli do salonu można zauważyć, że żyrandole kryształowe zdecydowanie nie są przeznaczone tylko do zamków i zabytkowych budynków. Obecnie są one również powszechnie spotykane w nowoczesnych wnętrzach, takich jak nowe budynki z betonu, apartamenty na poddaszu, zmodernizowane mieszkania z prefabrykatów, odnowione bloki mieszkalne w miastach, a nawet domki z bali.
Oświetlenie dodatkowe
Po wybraniu głównego źródła światła należy skupić uwagę na dodatkowych źródłach, takich jak kinkiety, stołowe lampy i podłogowe lampy.
Rozmieszczenie oświetlenia w pokoju dziennym
Główne światło - żyrandol lub inna lampa sufitowa - powinno oczywiście znajdować się na środku pomieszczenia. Jeśli masz stół, najlepiej, aby znajdował się bezpośrednio nad nim.
Następnie należy tak dobrać położenie świateł dodatkowych, aby wystarczająco oświetlały obszar, który nie jest tak dobrze oświetlony przez światło główne.
Jeśli wiesz, że na przykład będziesz czytać tylko przy lampie, a nie przy świetle z kryształowego żyrandola, upewnij się, że oświetlenie dodatkowe oświetla konkretny obszar, w którym planujesz wykonywać daną czynność. Oświetlenie ścienne i lampę można umieścić praktycznie wszędzie.
Odpowiednie cechy oświetlenia
To tyle, jeśli chodzi o wybór właściwego źródła oświetlenia salonu i jego odpowiednie rozmieszczenie. Potrzebna jest też odrobina wiedzy teoretycznej, aby móc dobrać i połączyć wszystkie elementy tak, aby stworzyć relaksującą atmosferę.
Należy wiedzieć, czym jest natężenie światła, jak ta zmienna wpływa na odpowiednią liczbę opraw oświetleniowych, a także na optymalne natężenie i barwę światła w salonie.
Przejdźmy do rzeczy.
Natężenie światła
Natężenie oświetlenia to ułamek strumienia świetlnego padającego na określony obszar. Jest ona wyrażana w luksach.
Zalecane podstawowe natężenie oświetlenia w pokoju dziennym wynosi 200 luksów i ma zastosowanie do zwykłych czynności, takich jak odpoczynek na kanapie, siedzenie z gościem lub granie w gry planszowe. Do czytania potrzebne jest natężenie 300 lx, a nawet 400 lx podczas pracy na komputerze, kiedy trzeba się maksymalnie skoncentrować.
Na opakowaniu żarówki zazwyczaj nie jest podane natężenie światła, lecz światłość, która odnosi się do ilości światła emitowanego pod określonym kątem. Dlatego zalecając konkretne oświetlenie dla każdego pomieszczenia, opieramy się na obliczeniach luminancji.
Jak obliczyć wymagane natężenie światła
Proste. Należy pomnożyć powierzchnię danego pomieszczenia i zalecaną wartość oświetlenia. W ten sposób uzyskuje się wymagane natężenie światła (wyrażone w lumenach), które można znaleźć na opakowaniu żarówki. Wystarczy więc postępować zgodnie z poniższą formułą:
m² × lx = lm
Wymagane natężenie światła w pomieszczeniu mieszkalnym
Obliczenie idealnego natężenia światła w pokoju dziennym o wymiarach 5 × 5 metrów jest następujące: 25 m² × 200 lx = 5000 lm.
Wyjaśniliśmy już, że w salonie odbywa się kilka różnych czynności, co sprawia, że oprócz oświetlenia głównego warto mieć kilka dodatkowych źródeł światła. Zaleca się ich dobór i połączenie w taki sposób, aby suma ich natężeń światła była zbliżona do wymaganego całkowitego natężenia światła w salonie, czyli w tym przypadku około 5000 lm.
Temperatura i barwa światła
Temperatura światła określa również jego barwę, zwaną również temperaturą chromatyczności. Wartość ta jest podawana w Kelwinach (K) i mówi nam, jaką barwę światła emituje żarówka.
Obowiązuje tu proste równanie - im więcej kelwinów, tym zimniejsze światło. I odwrotnie, im mniej kelwinów, tym cieplejsze i w pewnym stopniu ciemniejsze będzie światło.
Zobacz, jak różnią się kolory światła i jakie są ich psychologiczne skutki.
Idealna temperatura światła dla pokoju dziennego
W pokoju dziennym przede wszystkim odpoczywamy. Dlatego też najczęściej zalecamy naszym klientom oświetlenie salonu o cieplejszej barwie, o wartości 2700-3000 K.
Chłodniejsze odcienie oświetlenia przywołują na myśl światło dzienne, więc mózg będzie myślał, że jest dzień nawet o północy, co może powodować problemy z zasypianiem.
Popularną alternatywą jest łączenie świateł o różnych kolorach i dobieranie ich w zależności od preferencji i aktualnej aktywności. Jest to łatwe do osiągnięcia. Jako główne oświetlenie wybierz żyrandol do salonu w chłodniejszym kolorze i uzupełnij go lampami o cieplejszym odcieniu.
Jesteśmy tu dla Ciebie
Szukasz inspiracji do oświetlenia swojego salonu? Zobacz, jak wykorzystać kryształowe żyrandole, aby uczynić to pomieszczenie stylowym i ponadczasowym. Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy. Wspólnie zadbamy o wystrój Twojego salonu.