Odwiedź nasz salon i uzyskaj 10% zniżki - od Pon 27. 05. 24. Więcej informacji TUTAJ >>

Jakie wybrać oświetlenie do salonu?

Dodane: 9.5.2022 12:48.46

09 Maj 2022

Jeśli nie liczyć snu, a skupić się na czynnościach wykonywanych w ciągu dnia, to podczas pobytu w domu najwięcej czasu spędzamy w pokoju dziennym. Dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiedniego i dobrej jakości oświetlenia. Zobacz, jak to osiągnąć.

Jakie wybrać oświetlenie do salonu?

 

Jakie wybrać oświetlenie do salonu?


Źródło i charakterystyka oświetlenia

Być może zastanawiasz się, co rozumiemy przez odpowiednie i wysokiej jakości oświetlenie, ponieważ w artykułach tego typu zwykle wymienia się tylko kilka rodzajów opraw oświetleniowych i nic więcej. Istnieje jednak o wiele bardziej złożone podejście do wyboru oświetlenia. Wybór właściwego źródła to dopiero pierwszy krok.

Emitowane światło musi mieć również odpowiednie właściwości, w przeciwnym razie użytkownik nie będzie czuł się komfortowo we własnym salonie.

Dlatego wyjaśnimy, jak wybrać odpowiednie źródło światła do salonu. A także jakie właściwości powinno mieć światło, aby dawało maksymalną satysfakcję.

Jedno źródło światła w pokoju dziennym to za mało

Na początku wyjaśnijmy sobie jedną rzecz - nie wystarczy mieć tylko jedno źródło światła w salonie. W pokoju dziennym można wykonywać wiele różnych czynności, które są przyjemne przy różnym natężeniu światła. Odwiedzając znajomych, oglądając telewizję lub czytając, zawsze będziesz potrzebował nieco innego oświetlenia.

Dlatego dobrym pomysłem jest posiadanie jednego głównego światła w salonie i kilku dodatkowych, które można wykorzystywać i łączyć w zależności od wykonywanych czynności.

W zależności od wysokości sufitu

Głównym kryterium przy wyborze głównego źródła oświetlenia w salonie jest wysokość sufitu. Do pomieszczeń z niskim sufitem polecamy lampy przy suficie, sufitowe lampy punktowe lub lampy sufitowe. Są piękne, wywołują uczucie luksusu, a przy tym nie zajmują dużo miejsca, zapewniając mnóstwo rozproszonego światła, dzięki czemu pomieszczenie staje się optycznie większe.

 

Lampy przy suficie

 
W salonie z wysokim sufitem nic Cię już nie ogranicza, możesz więc wybrać żyrandol w stylu, który Ci się podoba. Nie musisz też dbać o to, by był w tym samym stylu co cały pokój. Kryształowe żyrandole wyglądają pięknie, gdy są idealnie dopasowane do pomieszczenia. Czasami jednak doskonale sprawdzają się jako ważny element kontrastujący, stanowiąc ciekawy "kontrast" projektowy.


Klasyczne żyrandole kryształowe

 

W naszej szerokiej ofercie żyrandoli do salonu można zauważyć, że żyrandole kryształowe zdecydowanie nie są przeznaczone tylko do zamków i zabytkowych budynków. Obecnie są one również powszechnie spotykane w nowoczesnych wnętrzach, takich jak nowe budynki z betonu, apartamenty na poddaszu, zmodernizowane mieszkania z prefabrykatów, odnowione bloki mieszkalne w miastach, a nawet domki z bali.

Oświetlenie dodatkowe

Po wybraniu głównego źródła światła należy skupić uwagę na dodatkowych źródłach, takich jak kinkietystołowe lampy i podłogowe lampy.

Rozmieszczenie oświetlenia w pokoju dziennym

Główne światło - żyrandol lub inna lampa sufitowa - powinno oczywiście znajdować się na środku pomieszczenia. Jeśli masz stół, najlepiej, aby znajdował się bezpośrednio nad nim.

Następnie należy tak dobrać położenie świateł dodatkowych, aby wystarczająco oświetlały obszar, który nie jest tak dobrze oświetlony przez światło główne.


Żyrandole do salonu

 

Jeśli wiesz, że na przykład będziesz czytać tylko przy lampie, a nie przy świetle z kryształowego żyrandola, upewnij się, że oświetlenie dodatkowe oświetla konkretny obszar, w którym planujesz wykonywać daną czynność. Oświetlenie ścienne i lampę można umieścić praktycznie wszędzie.

Odpowiednie cechy oświetlenia

To tyle, jeśli chodzi o wybór właściwego źródła oświetlenia salonu i jego odpowiednie rozmieszczenie. Potrzebna jest też odrobina wiedzy teoretycznej, aby móc dobrać i połączyć wszystkie elementy tak, aby stworzyć relaksującą atmosferę.

Należy wiedzieć, czym jest natężenie światła, jak ta zmienna wpływa na odpowiednią liczbę opraw oświetleniowych, a także na optymalne natężenie i barwę światła w salonie.

Przejdźmy do rzeczy.

Natężenie światła

Natężenie oświetlenia to ułamek strumienia świetlnego padającego na określony obszar. Jest ona wyrażana w luksach.

Zalecane podstawowe natężenie oświetlenia w pokoju dziennym wynosi 200 luksów i ma zastosowanie do zwykłych czynności, takich jak odpoczynek na kanapie, siedzenie z gościem lub granie w gry planszowe. Do czytania potrzebne jest natężenie 300 lx, a nawet 400 lx podczas pracy na komputerze, kiedy trzeba się maksymalnie skoncentrować.

Na opakowaniu żarówki zazwyczaj nie jest podane natężenie światła, lecz światłość, która odnosi się do ilości światła emitowanego pod określonym kątem. Dlatego zalecając konkretne oświetlenie dla każdego pomieszczenia, opieramy się na obliczeniach luminancji.

Jak obliczyć wymagane natężenie światła

Proste. Należy pomnożyć powierzchnię danego pomieszczenia i zalecaną wartość oświetlenia. W ten sposób uzyskuje się wymagane natężenie światła (wyrażone w lumenach), które można znaleźć na opakowaniu żarówki. Wystarczy więc postępować zgodnie z poniższą formułą:

m² × lx = lm

 

Wymagane natężenie światła w pomieszczeniu mieszkalnym

Obliczenie idealnego natężenia światła w pokoju dziennym o wymiarach 5 × 5 metrów jest następujące: 25 m² × 200 lx = 5000 lm.

Wyjaśniliśmy już, że w salonie odbywa się kilka różnych czynności, co sprawia, że oprócz oświetlenia głównego warto mieć kilka dodatkowych źródeł światła. Zaleca się ich dobór i połączenie w taki sposób, aby suma ich natężeń światła była zbliżona do wymaganego całkowitego natężenia światła w salonie, czyli w tym przypadku około 5000 lm.

Temperatura i barwa światła

Temperatura światła określa również jego barwę, zwaną również temperaturą chromatyczności. Wartość ta jest podawana w Kelwinach (K) i mówi nam, jaką barwę światła emituje żarówka.

Obowiązuje tu proste równanie - im więcej kelwinów, tym zimniejsze światło. I odwrotnie, im mniej kelwinów, tym cieplejsze i w pewnym stopniu ciemniejsze będzie światło.

Zobacz, jak różnią się kolory światła i jakie są ich psychologiczne skutki.


Idealna temperatura światła dla pokoju dziennego

 

Idealna temperatura światła dla pokoju dziennego

W pokoju dziennym przede wszystkim odpoczywamy. Dlatego też najczęściej zalecamy naszym klientom oświetlenie salonu o cieplejszej barwie, o wartości 2700-3000 K.

Chłodniejsze odcienie oświetlenia przywołują na myśl światło dzienne, więc mózg będzie myślał, że jest dzień nawet o północy, co może powodować problemy z zasypianiem.

Popularną alternatywą jest łączenie świateł o różnych kolorach i dobieranie ich w zależności od preferencji i aktualnej aktywności. Jest to łatwe do osiągnięcia. Jako główne oświetlenie wybierz żyrandol do salonu w chłodniejszym kolorze i uzupełnij go lampami o cieplejszym odcieniu.

Jesteśmy tu dla Ciebie

Szukasz inspiracji do oświetlenia swojego salonu? Zobacz, jak wykorzystać kryształowe żyrandole, aby uczynić to pomieszczenie stylowym i ponadczasowym. Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy. Wspólnie zadbamy o wystrój Twojego salonu.

 

 

Potrzebujesz pomocy?


POTRZEBUJESZ POMOCY?   
Po - Pt  8 - 16h

Tomas Feix Tomáš Feix
 T: +48 664 307 776
 T: +420 722 398 794
 E-mail: feix@artcrystal.cz

WhatUp
(mówimy po polsku)

Referencje naszych klientów

 • Adam Kowol, Bytom

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry. Przesyłka doszła w doskonałym stanie. Była bardzo dobrze zapakowana. Lampa wygląda znacznie lepiej niż się spodziewaliśmy. Wiszące kryształy wspaniale rozszczepiają światło. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Serdecznie pozdrawiam.
 • Elżbieta Lasota, Milanówek

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenka. Żyrandol dotarł w piątek, jak Pani informowała i prezentuje się pięknie w naszym salonie. Kryształy pięknie się mienią w blasku żarówek a przez pryzmat oszlifowanych kryształów można dojrzeć całą tęczę barw. Za jakiś czas z pewnością zamówię kinkiet do kompletu i być może lampkę.
 • Halina Dubicka, Chelm

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenko, żyrandole są super, narazie jeszcze nie zawieszone i muszę kupić żarówki, jak powieszę i będą już świeciły to pozwolę sobie jeszcze raz napisać do Pani. W każdym razie żyrandole dotarły w stanie nie uszkodzonym, były super opakowane. Bardzo Pani dziękuję za szybką i profesjonalną obsługę.
 • Maciej Cierpiał, Konopiska

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, dziękujemy za przesyłkę. Żyrandole nie uszkodzone. Piękna robota już wiszą w salonie. Towar bardzo dobrze zapakowany. Jesteśmy wdzięczni za dbanie o opinię Państwa klientów. Pozdrawiam.
 • Agnieszka Kaczmarek, Sieraków

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, z przyjemnością informuję, że żyrandol dostarczono w stanie nienaruszonym oraz prezentuje się przepięknie. Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Pozdrawiam.
 • Małgorzata Wujcik, Płock

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, otrzymaliśmy nasze zamówienie i jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiej jakości produktów, pakowania i szybkiej dostawy. Dziękuję za dobrą współpracę.
 • Kasia Piekarz, Głogów

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, decydując się na zakup przeszukałam kilka stron sklepowych. Zakup jednak zadowolił mnie stuprocentowo. Co do samych kryształków - są przecudne!! Prawdziwe, ciężkie, pięknie cięte. Już na pierwszy rzut oka widać tu Jakość.
 • Iwona Ozga, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, otrzymaliśmy zyrandol i udało nam się wszystko zamontować. Żyrandol jest piękny i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy za pomoc i będziemy Państwa polecać. Serdecznie pozdrawiam.
 • Zbigniew Mularski, Poznań

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, zamawiałem i otrzymałem dostawę kilku wybranych lamp z firmy Artcrystal Tomes. Wszystko zgodne z ustaleniami: towar, terminy.Mogę gorąco polecić firmę i Właściciela.
 • Joanna Szmigiel, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, dziękuję za piękny żyrandol i szybkie wykonanie całej działalności do mojej pełnej satysfakcji. Pozdrawiam.

Dołącz do nas na

facebook        instagram       pinterest     youtube

 

Otrzymuj wiadomości na swój adres e-mail

Preferencje prywatności

Używamy plików cookie, aby usprawnić Państwa wizytę na tej stronie, analizować jej działanie i zbierać dane na temat jej użytkowania. W tym celu możemy korzystać z narzędzi i usług stron trzecich, a zebrane dane mogą być przekazywane do partnerów w UE, USA lub innych krajach. Klikając "Akceptuj wszystkie pliki cookie" wyrażasz zgodę na to przetwarzanie. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje lub zmodyfikować swoje preferencje.

Deklaracja ochrony prywatności

Pokaż szczegóły
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zaloguj się