Odwiedź nasz salon i uzyskaj 10% zniżki - od Pon 01. 07. 24. Więcej informacji TUTAJ >>

Czym różnią się kolory światła?

Dodane: 16.11.2021 9:36.27

16 Listopad 2021

Dużą rolę odgrywa barwa światła. Znacznie więcej niż tylko projektowanie. Poszczególne zakresy widma różnią się nie tylko odcieniem, ale także psychologicznym wpływem na człowieka. Jakie są różnice w kolorach światła?

Czym różnią się kolory światła?


Spektrum barw światła

Rodzaje światła, w tym to widoczne dla ludzkiego oka, które jest tematem tego tekstu, przedstawiliśmy już w poprzednim artykule. Jego spektrum barw składa się z 7 głównych kolorów - czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, cyjan, niebieski, fioletowy. Dlatego nazywamy je spektralnymi. Istnieją jednak również kolory niespektralne (biały, szary, czarny, różowy, turkusowy), które powstają przez zmieszanie kolorów spektralnych.

 

Spektrum barw światła

 


Psychologiczne efekty kolorów światła

Od wieków wiemy, że kolory mają ogromny wpływ na ludzką psychikę. W rzeczywistości, słynny niemiecki dramaturg Johann Wolfgang von Goethe badał ich efekty w badaniu opublikowanym w 1810 roku. Nie inaczej jest z kolorami światła. Światło wpływa na nasze zdrowie fizyczne bardziej niż nam się wydaje - to samo dotyczy naszego zdrowia psychicznego.


I. Działanie światła białego

Nazwa "białe światło" jest być może nieco myląca, ponieważ odnosi się do światła słonecznego (i jego sztucznych odpowiedników) w zakresie od ciepłej bieli do chłodnej bieli, reprezentujących kombinację długości fal światła czerwonego, niebieskiego i zielonego w różnych proporcjach. A te zmieniają się nieustannie w ciągu dnia. Rano i wieczorem dominuje cieplejszy odcień czerwieni (ok. 3000 K), natomiast w południe chłodniejszy błękit (do 7000 K). A pomiędzy nimi jest mieszanka, w której widzimy kolor zielony.


Działanie światła

 

Cieplejsze białe światło sprawia, że czujesz się swobodnie. Do tego stopnia, że po pewnym czasie może stać się senny. Zwiększa poziom hormonu snu - melatoniny. Z kolei chłodniejsze kolory zmniejszają je, a tym samym pomagają utrzymać koncentrację i poprawić wyniki w nauce lub pracy. Z tego powodu ciepłe odcienie światła praktycznie nigdy nie są stosowane w szkołach czy fabrykach. W wielu fabrykach podczas nocnych zmian panuje nawet możliwie niska temperatura, aby zwiększyć koncentrację pracowników.


II. Działanie światła barwnego

Czerwone światło

Czerwone światło jest ciepłe, wspiera funkcje organizmu i pomaga stymulować wydajność. Podnosi tętno i poziom adrenaliny, ale może też prowadzić do nerwowości.

Światło pomarańczowe

Światło pomarańczowe jest ciepłe, wywołuje dobre samopoczucie, jest optymistyczne, pobudza apetyt i komunikację. Dlatego też często można ją spotkać w barach i restauracjach. Ale oczywiście wszystko z umiarem. Nawet nadmiar pomarańczowego światła może powodować niepokój.

Żółte światło

Żółte światło jest również ciepłe, ponieważ przywołuje na myśl światło słoneczne. I ma to ten sam efekt - optymistyczny. Zwiększa również kreatywność, dzięki czemu jest popularny wśród artystów.


Zielone światło

Zielone światło działa na nasz mózg podobnie jak natura, czyli uspokajająco, relaksująco i niemal medytacyjnie. Z tego powodu znajduje szerokie zastosowanie, np. w pokojach relaksacyjnych, gdzie kładziemy się po rundce w saunie.

Niebieskie światło

Niebieskie światło daje uczucie podobne do oglądania nieba lub powierzchni morza czy oceanu. W jednej chwili jesteś spokojniejszy i bardziej zrelaksowany, ale uważaj! Pomieszczenia z niebieskim oświetleniem mogą sprawiać wrażenie chłodniejszych niż są w rzeczywistości, co czasami może prowadzić do wyższego zużycia energii.

Fioletowe światło

Fioletowe światło jest dość kontrowersyjne, ponieważ jego efekty są bardzo różne. Na jednych działa to pozytywnie i pobudza wyobraźnię lub fantazję, dla innych może być nieprzyjemne i może nawet sprawić, że opuszczą tak oświetlone miejsce.


Wybór należy wyłącznie do Ciebie. Chętnie Ci pomożemy

Teraz już wiesz, że nie ma czegoś takiego jak światło, a oprócz natężenia powinieneś pomyśleć również o barwie swojego oświetlenia. Żyrandole kryształowe ArtCrystal Tomeš są dostarczane bez żarówek - więc to od Ciebie i Twojego uznania zależy, czy wybierzesz klasyczną żarówkę czy LED, która może świecić w kolorze. Ale z przyjemnością pomożemy Ci w tym. Zarówno przy doborze odpowiedniej barwy światła, jak i samego oświetlenia. Skontaktuj się z nami.

 

 

 

Potrzebujesz pomocy?


POTRZEBUJESZ POMOCY?   
Po - Pt  8 - 16h

Tomas Feix Tomáš Feix
 T: +48 664 307 776
 T: +420 722 398 794
 E-mail: feix@artcrystal.cz

WhatUp
(mówimy po polsku)

Referencje naszych klientów

 • Adam Kowol, Bytom

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry. Przesyłka doszła w doskonałym stanie. Była bardzo dobrze zapakowana. Lampa wygląda znacznie lepiej niż się spodziewaliśmy. Wiszące kryształy wspaniale rozszczepiają światło. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Serdecznie pozdrawiam.
 • Elżbieta Lasota, Milanówek

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenka. Żyrandol dotarł w piątek, jak Pani informowała i prezentuje się pięknie w naszym salonie. Kryształy pięknie się mienią w blasku żarówek a przez pryzmat oszlifowanych kryształów można dojrzeć całą tęczę barw. Za jakiś czas z pewnością zamówię kinkiet do kompletu i być może lampkę.
 • Halina Dubicka, Chelm

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenko, żyrandole są super, narazie jeszcze nie zawieszone i muszę kupić żarówki, jak powieszę i będą już świeciły to pozwolę sobie jeszcze raz napisać do Pani. W każdym razie żyrandole dotarły w stanie nie uszkodzonym, były super opakowane. Bardzo Pani dziękuję za szybką i profesjonalną obsługę.
 • Maciej Cierpiał, Konopiska

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, dziękujemy za przesyłkę. Żyrandole nie uszkodzone. Piękna robota już wiszą w salonie. Towar bardzo dobrze zapakowany. Jesteśmy wdzięczni za dbanie o opinię Państwa klientów. Pozdrawiam.
 • Agnieszka Kaczmarek, Sieraków

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, z przyjemnością informuję, że żyrandol dostarczono w stanie nienaruszonym oraz prezentuje się przepięknie. Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Pozdrawiam.
 • Małgorzata Wujcik, Płock

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, otrzymaliśmy nasze zamówienie i jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiej jakości produktów, pakowania i szybkiej dostawy. Dziękuję za dobrą współpracę.
 • Kasia Piekarz, Głogów

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, decydując się na zakup przeszukałam kilka stron sklepowych. Zakup jednak zadowolił mnie stuprocentowo. Co do samych kryształków - są przecudne!! Prawdziwe, ciężkie, pięknie cięte. Już na pierwszy rzut oka widać tu Jakość.
 • Iwona Ozga, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, otrzymaliśmy zyrandol i udało nam się wszystko zamontować. Żyrandol jest piękny i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy za pomoc i będziemy Państwa polecać. Serdecznie pozdrawiam.
 • Zbigniew Mularski, Poznań

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, zamawiałem i otrzymałem dostawę kilku wybranych lamp z firmy Artcrystal Tomes. Wszystko zgodne z ustaleniami: towar, terminy.Mogę gorąco polecić firmę i Właściciela.
 • Joanna Szmigiel, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, dziękuję za piękny żyrandol i szybkie wykonanie całej działalności do mojej pełnej satysfakcji. Pozdrawiam.

Dołącz do nas na

facebook        instagram       pinterest     youtube

 

Otrzymuj wiadomości na swój adres e-mail

Preferencje prywatności

Używamy plików cookie, aby usprawnić Państwa wizytę na tej stronie, analizować jej działanie i zbierać dane na temat jej użytkowania. W tym celu możemy korzystać z narzędzi i usług stron trzecich, a zebrane dane mogą być przekazywane do partnerów w UE, USA lub innych krajach. Klikając "Akceptuj wszystkie pliki cookie" wyrażasz zgodę na to przetwarzanie. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje lub zmodyfikować swoje preferencje.

Deklaracja ochrony prywatności

Pokaż szczegóły
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zaloguj się