Parametry oświetlenia

Dodane: 2.12.2021 11:00.23

02 Grudzień 2021

Istnieje wiele parametrów oświetlenia. Przyjrzyjmy się jednak tym, które wpływają na działanie światła na nasze oczy. Są to tak zwane wielkości fotometryczne.

Parametry oświetlenia


Oświetlenie ma wiele parametrów i ich pełna prezentacja nie byłaby warta artykułu, a raczej książki. Albo przynajmniej e-book. Barwę światłatemperaturę chromatyczną i kąt padania światła omówiliśmy już wystarczająco dokładnie. Dziś skupimy się tylko na parametrach, które wpływają na wpływ światła na nasze oczy. Są to tak zwane wielkości fotometryczne. Przedstawmy je pokrótce.


Parametry oświetlenia

 

Najważniejsze parametry oświetlenia


Strumień świetlny

Prawdopodobnie najważniejszym kryterium przy wyborze oświetlenia jest jego strumień świetlny. Wskazuje to całkowitą ilość energii świetlnej emitowanej przez źródło światła. W prostych słowach: wyraża ona, jak jasne będzie światło. Jego wartość podawana jest w lumenach. I tu obowiązuje proste równanie - im wyższy strumień świetlny, tym intensywniejsze oświetlenie.

Luminancja

Luminancja pokazuje rozkład strumienia świetlnego z jednego źródła światła w różnych kierunkach. Oznacza zatem ilość światła emitowanego pod określonym kątem. Jego jednostką jest kandela (cd). A skąd ta nazwa? Powód jest prosty.

Intensywność oświetlenia

Iluminancja reprezentuje ilość strumienia świetlnego padającego na jednostkę powierzchni. Jest on podany w formacie lux i jest bardzo łatwy do znalezienia. Wystarczy podzielić strumień świetlny przez powierzchnię w metrach kwadratowych.
Aby dać Ci wyobrażenie: standardowe natężenie światła w pomieszczeniach waha się od 150-2000 lx, w lecie możesz zmierzyć ponad 70 000 lx na zewnątrz, a księżyc w pełni ma natężenie około 0,5 lx. Zastanawiasz się, jakie jest zalecane natężenie oświetlenia dla poszczególnych pomieszczeń? Spójrzcie na to.

Jasność

Jasność (luminancja) jest jedyną wielkością fotometryczną, którą odbieramy za pomocą naszych oczu i na którą bezpośrednio reaguje nasz narząd wzroku. Wyraża on ilość światła, które przechodzi, jest odbijane od przestrzeni lub emitowane - i pada pod określonym kątem. Jest on wyrażony w kandelach na metr kwadratowy i dlatego reprezentuje luminancję danego źródła światła o powierzchni jednego metra kwadratowego.


Korelacja parametrów fotometrycznych światła

Korelacja parametrów fotometrycznych światła

 

Jesteśmy tu dla Ciebie

Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami. Chętnie Ci pomożemy. Wspólnie dostosujemy Twój dom do tonów, które najbardziej Ci odpowiadają.

 

 

 

Potrzebujesz pomocy?


POTRZEBUJESZ POMOCY?   
Po - Pt  8 - 16h

Tomas Feix Tomáš Feix
 T: +48 664 307 776
 T: +420 722 398 794
 E-mail: feix@artcrystal.cz

WhatUp
(mówimy po polsku)

Referencje naszych klientów

 • Adam Kowol, Bytom

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry. Przesyłka doszła w doskonałym stanie. Była bardzo dobrze zapakowana. Lampa wygląda znacznie lepiej niż się spodziewaliśmy. Wiszące kryształy wspaniale rozszczepiają światło. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Serdecznie pozdrawiam.
 • Elżbieta Lasota, Milanówek

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenka. Żyrandol dotarł w piątek, jak Pani informowała i prezentuje się pięknie w naszym salonie. Kryształy pięknie się mienią w blasku żarówek a przez pryzmat oszlifowanych kryształów można dojrzeć całą tęczę barw. Za jakiś czas z pewnością zamówię kinkiet do kompletu i być może lampkę.
 • Halina Dubicka, Chelm

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenko, żyrandole są super, narazie jeszcze nie zawieszone i muszę kupić żarówki, jak powieszę i będą już świeciły to pozwolę sobie jeszcze raz napisać do Pani. W każdym razie żyrandole dotarły w stanie nie uszkodzonym, były super opakowane. Bardzo Pani dziękuję za szybką i profesjonalną obsługę.
 • Maciej Cierpiał, Konopiska

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, dziękujemy za przesyłkę. Żyrandole nie uszkodzone. Piękna robota już wiszą w salonie. Towar bardzo dobrze zapakowany. Jesteśmy wdzięczni za dbanie o opinię Państwa klientów. Pozdrawiam.
 • Agnieszka Kaczmarek, Sieraków

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, z przyjemnością informuję, że żyrandol dostarczono w stanie nienaruszonym oraz prezentuje się przepięknie. Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Pozdrawiam.
 • Małgorzata Wujcik, Płock

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, otrzymaliśmy nasze zamówienie i jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiej jakości produktów, pakowania i szybkiej dostawy. Dziękuję za dobrą współpracę.
 • Kasia Piekarz, Głogów

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, decydując się na zakup przeszukałam kilka stron sklepowych. Zakup jednak zadowolił mnie stuprocentowo. Co do samych kryształków - są przecudne!! Prawdziwe, ciężkie, pięknie cięte. Już na pierwszy rzut oka widać tu Jakość.
 • Iwona Ozga, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, otrzymaliśmy zyrandol i udało nam się wszystko zamontować. Żyrandol jest piękny i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy za pomoc i będziemy Państwa polecać. Serdecznie pozdrawiam.
 • Zbigniew Mularski, Poznań

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, zamawiałem i otrzymałem dostawę kilku wybranych lamp z firmy Artcrystal Tomes. Wszystko zgodne z ustaleniami: towar, terminy.Mogę gorąco polecić firmę i Właściciela.
 • Joanna Szmigiel, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, dziękuję za piękny żyrandol i szybkie wykonanie całej działalności do mojej pełnej satysfakcji. Pozdrawiam.

Dołącz do nas na

facebook        instagram       pinterest     youtube

 

Otrzymuj wiadomości na swój adres e-mail

Preferencje prywatności

Używamy plików cookie, aby usprawnić Państwa wizytę na tej stronie, analizować jej działanie i zbierać dane na temat jej użytkowania. W tym celu możemy korzystać z narzędzi i usług stron trzecich, a zebrane dane mogą być przekazywane do partnerów w UE, USA lub innych krajach. Klikając "Akceptuj wszystkie pliki cookie" wyrażasz zgodę na to przetwarzanie. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje lub zmodyfikować swoje preferencje.

Deklaracja ochrony prywatności

Pokaż szczegóły
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zaloguj się