Jaka jest idealna temperatura światła
Dodane: 9.11.2021 10:05.11
09 Listopad 2021
Nadal jest wiele osób, które w ogóle nie zwracają uwagi na temperaturę światła. Po prostu idą do sklepu, kupują żarówkę - najlepiej energooszczędną - i gotowe. W końcu chodzi o światło, prawda? I to nie jest tak, że wybierasz kolor, na jaki pomalujesz swoje wnętrze. Nieprawda. Dobór światła jest równie ważny i nie należy go lekceważyć.
Wpływa na nas o wiele bardziej, niż nam się wydaje. Dowiedz się, dlaczego zdecydowanie nie należy zaniedbywać tego czynnika i jaka jest optymalna temperatura światła dla każdego pomieszczenia.
Dlaczego należy zwrócić uwagę na temperaturę światła
Temperatura światła wpływa na nasze odczucia, procesy cielesne i ogólne wrażenie w pomieszczeniu. A różnice są naprawdę znaczące. Zimne światło buduje organizm człowieka - zmniejsza zmęczenie, pomaga utrzymać uwagę i zwiększa wydajność pracy. Przydaje się to w biurze lub w szkole, ale na pewno nie w łazience, gdzie właśnie napełniłeś wannę i chcesz się zrelaksować po ciężkim dniu. Tam lepiej sprawdzi się ciepłe światło, które sprawi, że poczujesz się bardziej swobodnie i przytulnie.
Oprócz wpływu na nasze ciało, odcień światła decyduje o tym, jak postrzegamy przestrzeń i jak wyróżniają się użyte kolory, materiały i dodatki. Należy o tym pamiętać przy wyborze oświetlenia do poszczególnych pomieszczeń. Ciepłe światło dobrze współgra z kolorem pomarańczowym i czerwonym, natomiast chłodne z wszystkimi odcieniami niebieskiego. Różnica jest naprawdę zauważalna i rzuca się w oczy, zwłaszcza gdy mamy możliwość bezpośredniego porównania.
Czy kupiłeś przez pomyłkę żarówki w różnych kolorach? Wypróbuj je. I od razu będziesz wiedział. Na przykład, nie będziesz mógł umieścić w swoim wnętrzu niczego innego niż ciepłe drewno.
Temperatura chromatyczności i główne kategorie temperatury światła
Być może zauważyłeś, że w tym artykule używamy zarówno terminu "temperatura światła" jak i "barwa światła". I możesz być lekko zdezorientowany. Na samym początku wyjaśnijmy więc, że są one w zasadzie jednym i tym samym. Temperatura światła określa również barwę światła, inaczej zwaną temperaturą chromatyczności. Wartość ta podawana jest w kelwinach (K) i mówi nam, jaki kolor światła emituje żarówka.
Obowiązuje tu proste równanie - im więcej kelwinów, tym zimniejsze światło. I odwrotnie, im mniej kelwinów, tym światło będzie cieplejsze i, w pewnym stopniu, ciemniejsze.
Producenci żarówek nieco inaczej oznaczają barwę i temperaturę światła. Dlatego najlepiej jest kierować się wartością kelwinów, która musi być podana na żarówce. Trudno jest określić dokładną wartość. W większości przypadków można spotkać się z zakresem kelwinów, w którym żarówka świeci. Ogólnie rzecz biorąc, żarówki lub lampy można podzielić na trzy główne kategorie: ciepłe białe, białe i chłodne białe.
Przyjrzyjmy się temu bliżej.
1. ciepła biel (ok. 2200-3300 K)
Lampy świecące w żółtych i pomarańczowych odcieniach. Przypominają one światło świecy lub ognia. Ich kolor ma przyjemne, przytulne i relaksujące działanie. Odpowiednie do pomieszczeń, w których chcesz stworzyć relaksującą atmosferę.
2. Biały (ok. 4000-5000 K)
Czasami określana jako neutralna lub dzienna biel. Powód jest prosty - jego blask jest zbliżony do światła dziennego, które w południe osiąga wartość pomiędzy 5000-7000 kelwinów. Minimalnie wpływa na otoczenie i daje przyjemne, harmonijne uczucie.
3. zimna biel (ok. 5500-8000 K)
Ostre białe światło, które nabiera niebieskich odcieni wraz ze wzrostem liczby stopni w skali Kelvina. Kolor ten znacznie rozjaśnia otoczenie, w którym jest używany. Wraz ze wzrostem temperatury chromatyczności może już nie być dla niektórych zbyt oślepiający.
4. skrajne wartości graniczne (600-2200 K, 8000-16000 K)
Wartości te nie są zbyt często spotykane w sztucznym świetle. Wartość 600 K jest uważana za granicę skali. Można to określić jako kolor czerwony. Na drugim końcu spektrum, można spotkać wartości 9000 K (niektóre lampy LED), 14000 K (lampy UV używane w solariach) lub 20000 K (lampy sterylizacyjne UV-C) dla sztucznych świateł. Na wolnym powietrzu można być zaskoczonym wartością do 12000 K, którą może osiągnąć niebieskie niebo (i jest porównywalna z niebieskim światłem wytwarzanym przez spawanie).
Jaką temperaturę światła sztucznego wybrać do różnych pomieszczeń?
Każde pomieszczenie służy nieco innemu celowi. Dlatego zaleca się dostosowanie temperatury światła, aby jak najlepiej ją wypełnić.
Idealna temperatura światła do kuchni
Nie można dokładnie pokroić mięsa, warzyw czy nawet kromki chleba, jeśli nie widzi się pod rękami. Krótko mówiąc, żyrandole kuchenne powinny promieniować jasnością i rześkością na świat wokół Ciebie, abyś miał pełną kontrolę nad swoim gotowaniem. Zwykle zalecamy temperaturę około 4000 K. Można jednak zdecydować się na połączenie kilku rodzajów oświetlenia - na przykład nad blatem roboczym umieścić zimniejsze światło, a w żyrandolu nad stołem jadalnym nieco cieplejszą żarówkę.
Zależy to również od rodzaju kuchni - cieplejsze odcienie 2700-3000 K nadają się do kuchni rustykalnych, natomiast białe światło wyróżnia się w kuchniach nowoczesnych. Nie jesteś pewien, który styl aranżacji wnętrz jest najbliższy Twojemu sercu? Dzięki naszemu artykułowi łatwo się tego dowiedzieć.
Idealna temperatura światła dla pokoju mieszkalnego
W salonie głównie oglądamy telewizję, spędzamy czas na zwiedzaniu lub relaksujemy się grając w gry, jednym słowem zasłużony komfort. Dlatego też najczęściej polecamy naszym klientom lampy sufitowe do salonu w cieplejszych barwach o wartości 2700-3000 K.
Chłodniejsze odcienie przywołują na myśl światło dzienne, więc mózg będzie myślał, że jest dzień nawet o północy, co może powodować problemy z zasypianiem. Popularną alternatywą jest łączenie świateł o różnych kolorach i dobieranie ich w zależności od preferencji i aktualnej aktywności. Jest to łatwe do osiągnięcia. Wystarczy wybrać żyrandol w salonie o chłodniejszej barwie 4000K jako "główne" oświetlenie salonu i uzupełnić go lampami o cieplejszym odcieniu.
Szukasz inspiracji dla oświetlenia swojego salonu? Zobacz, jak wykorzystać kryształowe lampy, aby uczynić z niego stylowe i ponadczasowe pomieszczenie.
Idealna temperatura światła do domowego biura
Home office staje się coraz bardziej powszechne i wydaje się, że to zjawisko nie przemija. Coraz więcej osób urządza w domu specjalne pomieszczenie przeznaczone tylko do pracy, aby stworzyć jej odpowiednie warunki i lepiej oddzielić życie prywatne od zawodowego, nawet jeśli oba odbywają się w tym samym miejscu. Światło o barwie około 4000K zwiększy Twoją koncentrację i sprawi, że będziesz dłużej czujny.
Idealna temperatura światła do sypialni
Przede wszystkim musimy mieć w sypialni jak najlepsze warunki do niezakłóconego snu, który zapewni nam wystarczającą ilość energii na następny dzień. Dlatego żyrandol do sypialni o cieplejszej barwie światła między 2700 a 3000 K to idealne oświetlenie centralne do sypialni, które pozwoli utrzymać naturalny rytm okołodobowy.
A ci, którzy lubią czytać przed snem, mogą postawić na stoliku nocnym lampkę z chłodniejszym światłem. Ale uwaga! Nie powinna ona przekraczać 4000 K. Wyższe wartości zachęcają mózg do bycia bardziej czujnym i mogą prowadzić do bezsenności.
Przekonaj się, że lampy kryształowe mogą być ozdobą w Twojej sypialni.
Idealna temperatura światła do łazienki
Kiedy każdego ranka wchodzimy do łazienki, regularnie jesteśmy narażeni na lekki szok. Nie tyle z odbicia w lustrze, co raczej w chwili następującej bezpośrednio po zapaleniu się światła. I to jest właśnie dobre. Dzięki ostremu światłu budzimy się natychmiast i jesteśmy w stanie ponownie funkcjonować. Ponadto, musimy widzieć siebie wyraźnie, aby utrzymać higienę i pielęgnację. Dlatego też zalecamy oświetlenie łazienkowe o chłodniejszej barwie, około 3000-4000 K.
Idealna temperatura światła do holu i korytarza w domu
Oświetlenie korytarza i barwa światła na klatce schodowej zależy wyłącznie od Ciebie, ponieważ spędzamy tu tylko minimalną ilość czasu, więc w zasadzie nie ma znaczenia, jaką temperaturę chromatyczną wybierzesz. Nasi klienci preferują żyrandole do przedpokoju i do domu o chłodniejszym odcieniu około 4000 K.
Temperatura światła i żyrandole kryształowe
Jednym z powodów, dla których ludzie kupują kryształowe żyrandole jest niewątpliwy blask i refleksy świetlne. A co z temperaturą i barwą światła w żyrandolach kryształowych? Kryształ i jego szlif jest tak opracowany, aby przejście każdego światła powodowało maksymalne odbicie. Innymi słowy - zimne światło będzie wyciągać zimne tony ze szkła, gdy świeci na kryształ, a ciepłe światło wyciągnie cieplejsze tony.
Jednak to, czy światło odbijające się od kryształu jest światłem dziennym czy sztucznym, będzie miało znaczący wpływ na poziom odblasku. Kryształ będzie transmitował największą gamę kolorów w świetle dziennym. W efekcie na ścianach lub sufitach można zobaczyć piękne tęczowe "świnki". Jednak technologia LED szybko posuwa się do przodu w tym zakresie i na przykład żarówki o CRI równym 90 (Colour Rendering Index) już teraz zbliżają się pod względem barwy do światła dziennego.
A co my polecamy?
Zdecydowana większość klientów preferuje cieplejsze barwy światła. Cieplejsze kolory są nieodłącznie związane z tradycyjnymi żyrandolami, które przed laty były oświetlane światłem palącej się świecy. Dzięki bardziej nowoczesnym żyrandolom wyposażonym w żarówki LED możesz teraz puścić wodze fantazji. Zobacz, jak wybrać odpowiedni żyrandol.
Żyrandole kryształowe ArtCrystal Tomeš dostarczamy bez żarówek - więc tylko od Ciebie i Twojego uznania zależy, jaką temperaturę światła wybierzesz dla swojego żyrandola. Dla każdego żyrandola podajemy, jakie żarówki o jakiej mocy zalecamy dla danego modelu. Są to prawie zawsze tradycyjne żarówki z przezroczystego szkła. Te, w przeciwieństwie do plastikowych lub mlecznych kolorowych żarówek, nie zmniejszają blasku kryształu, gdy żyrandol jest oświetlony.
Muszą to być jednak żarówki z odpowiednią podstawą. Żyrandole są wyposażone w znormalizowane gwinty dla żarówek z gniazdami E14 lub E27. Wybór źródła światła i temperatury światła należy do Państwa. Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami. Chętnie Ci pomożemy. I razem dostroimy Twój dom do tonów, które najbardziej Ci odpowiadają.