Odwiedź nasz salon i uzyskaj 10% zniżki - od Pon 01. 07. 24. Więcej informacji TUTAJ >>

Jakie natężenie światła powinienem wybrać?

Dodane: 24.11.2021 11:15.14

24 Listopad 2021

Zastanawiasz się jakie natężenie światła wybrać do swojego salonu, sypialni czy kuchni? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Jakie natężenie światła powinienem wybrać?


Zakochałeś się od pierwszego wejrzenia w pięknym kryształowym żyrandoluoprawie o nowoczesnym wzornictwie lub eleganckiej lampie i zastanawiasz się, jakie natężenie światła wybrać? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Ale najpierw trochę teorii, żebyście wiedzieli, o czym mówimy.


Jak wybrać intensywność światła

 

Co to jest natężenie światła?

Najważniejszym kryterium przy wyborze żarówki jest jej światłość, która podawana jest w lumenach - jednostkach strumienia świetlnego. Oznacza to, jak jasne będzie światło. Natężenie światła reprezentuje ułamek strumienia świetlnego padającego na określony obszar. Jest ona podawana w luksach.

Jakie jest idealne natężenie światła?

W naszym ostatnim artykule wyjaśniliśmy, jaka jest idealna temperatura i barwa światła dla każdego pomieszczenia, abyś czuł się w nim komfortowo. Jednak odpowiednie natężenie oświetlenia jest również integralną częścią maksymalnego komfortu, ponieważ podczas gotowania musimy widzieć wyraźnie pod rękami, podczas gdy w sypialni wolimy raczej przytłumione światło.


idealne natężenie światła do sypialni


A na stoliku nocnym na przykład lampka, przy której możemy czytać, nie przeszkadzając ukochanej osobie w spaniu. Odpowiednie natężenie światła zależy nie tylko od pomieszczenia, ale także od konkretnej czynności.

Zalecane natężenie oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach

 • Sypialnia, pokój dzienny, pokój dziecięcy - 200 lx
 • Kuchnia, łazienka, ganek - 150 lx
 • Przedpokój - 100 lx

 

Zalecana intensywność w zależności od aktywności

 • Gotowanie - 500 lx
 • Czytanie - 300 lx
 • Praca z komputerem - 400 lx

 

Zalecane natężenie światła jest więc zmienne. I tak na przykład odpowiednie natężenie oświetlenia w salonie będzie zależało od tego, czy chcemy czytać, pracować, czy też usiąść z przyjaciółmi lub rodziną do gry towarzyskiej. Dlatego zwykle nie wystarczy jedno źródło światła i do lampy sufitowej należy dodać lampę ścienną lub lampy - i dowolnie łączyć ich intensywność.


Żyrandol do kuchni i jadalni


Jak obliczyć wymagane natężenie światła

Proste. Należy pomnożyć powierzchnię pomieszczenia i zalecaną wartość oświetlenia. W ten sposób otrzymuje się wymaganą intensywność świecenia (podaną w lumenach), którą można znaleźć na opakowaniu żarówki. Więc po prostu postępuj zgodnie z tą formułą:

m² × lx = lm

Obliczenie idealnego natężenia światła dla sypialni o wymiarach 5 × 5 metrów będzie wyglądało następująco: 25 m² × 200 lx = 5000 lm.

Należy jednak pamiętać, że zawsze chodzi o całkowite natężenie światła w danym pomieszczeniu, w którym zazwyczaj jest kilka czynności wymagających różnych jasności, dlatego należy starać się łączyć kilka źródeł światła tak, aby suma ich natężeń była zbliżona do tej zalecanej wartości.

I nie traktuj tego jako dogmatu. Obliczenia są raczej wskazówkami. Oczywiście na naprawdę idealne natężenie światła mają wpływ osobiste preferencje użytkownika, a także inne czynniki, takie jak kąt emisji lub kolor pomieszczenia i mebli. W rzeczywistości, w białym pokoju z jasnymi meblami można zmniejszyć natężenie światła o około 10%, podczas gdy w ciemnym pokoju jest odwrotnie.

Jesteśmy tu dla Ciebie

Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy. Wspólnie dostosujemy Twój dom do tonów, które najbardziej Ci odpowiadają.

 

 

 

Potrzebujesz pomocy?


POTRZEBUJESZ POMOCY?   
Po - Pt  8 - 16h

Tomas Feix Tomáš Feix
 T: +48 664 307 776
 T: +420 722 398 794
 E-mail: feix@artcrystal.cz

WhatUp
(mówimy po polsku)

Referencje naszych klientów

 • Adam Kowol, Bytom

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry. Przesyłka doszła w doskonałym stanie. Była bardzo dobrze zapakowana. Lampa wygląda znacznie lepiej niż się spodziewaliśmy. Wiszące kryształy wspaniale rozszczepiają światło. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Serdecznie pozdrawiam.
 • Elżbieta Lasota, Milanówek

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenka. Żyrandol dotarł w piątek, jak Pani informowała i prezentuje się pięknie w naszym salonie. Kryształy pięknie się mienią w blasku żarówek a przez pryzmat oszlifowanych kryształów można dojrzeć całą tęczę barw. Za jakiś czas z pewnością zamówię kinkiet do kompletu i być może lampkę.
 • Halina Dubicka, Chelm

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenko, żyrandole są super, narazie jeszcze nie zawieszone i muszę kupić żarówki, jak powieszę i będą już świeciły to pozwolę sobie jeszcze raz napisać do Pani. W każdym razie żyrandole dotarły w stanie nie uszkodzonym, były super opakowane. Bardzo Pani dziękuję za szybką i profesjonalną obsługę.
 • Maciej Cierpiał, Konopiska

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, dziękujemy za przesyłkę. Żyrandole nie uszkodzone. Piękna robota już wiszą w salonie. Towar bardzo dobrze zapakowany. Jesteśmy wdzięczni za dbanie o opinię Państwa klientów. Pozdrawiam.
 • Agnieszka Kaczmarek, Sieraków

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, z przyjemnością informuję, że żyrandol dostarczono w stanie nienaruszonym oraz prezentuje się przepięknie. Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Pozdrawiam.
 • Małgorzata Wujcik, Płock

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, otrzymaliśmy nasze zamówienie i jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiej jakości produktów, pakowania i szybkiej dostawy. Dziękuję za dobrą współpracę.
 • Kasia Piekarz, Głogów

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, decydując się na zakup przeszukałam kilka stron sklepowych. Zakup jednak zadowolił mnie stuprocentowo. Co do samych kryształków - są przecudne!! Prawdziwe, ciężkie, pięknie cięte. Już na pierwszy rzut oka widać tu Jakość.
 • Iwona Ozga, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, otrzymaliśmy zyrandol i udało nam się wszystko zamontować. Żyrandol jest piękny i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy za pomoc i będziemy Państwa polecać. Serdecznie pozdrawiam.
 • Zbigniew Mularski, Poznań

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, zamawiałem i otrzymałem dostawę kilku wybranych lamp z firmy Artcrystal Tomes. Wszystko zgodne z ustaleniami: towar, terminy.Mogę gorąco polecić firmę i Właściciela.
 • Joanna Szmigiel, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, dziękuję za piękny żyrandol i szybkie wykonanie całej działalności do mojej pełnej satysfakcji. Pozdrawiam.

Dołącz do nas na

facebook        instagram       pinterest     youtube

 

Otrzymuj wiadomości na swój adres e-mail

Preferencje prywatności

Używamy plików cookie, aby usprawnić Państwa wizytę na tej stronie, analizować jej działanie i zbierać dane na temat jej użytkowania. W tym celu możemy korzystać z narzędzi i usług stron trzecich, a zebrane dane mogą być przekazywane do partnerów w UE, USA lub innych krajach. Klikając "Akceptuj wszystkie pliki cookie" wyrażasz zgodę na to przetwarzanie. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje lub zmodyfikować swoje preferencje.

Deklaracja ochrony prywatności

Pokaż szczegóły
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zaloguj się