Czym jest światło, jak się rozprzestrzenia i jakie są jego rodzaje

Dodane: 31.10.2021 16:00.55

31 Październik 2021

Światło jest kluczowe dla życia na Ziemi i źródłem 95% naszych informacji o świecie, lecz jego natura często pozostaje tajemnicą. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest światło, jak się rozprzestrzenia i jakie przybiera formy, od klasycznego światła widzialnego po inne rodzaje promieniowania elektromagnetycznego. Na koniec, zobaczysz jak światło w kryształach potrafi przemienić każdą przestrzeń, nadając jej niepowtarzalny blask i kolor, idealny na różnorodne okazje.

Czym jest światło, jak się rozprzestrzenia i jakie są jego rodzaje


Czym jest światło

 

Co to jest światło?

Natura światła jest bardzo złożona. Nic więc dziwnego, że najwięksi uczeni swoich czasów nie mogli się co do tego zgodzić. René Descartes i Isaac Newton uważali, że jest to strumień cząsteczek mniejszych niż atomy. Robert Hooke i Christiaan Huygens postrzegali ją jako falę. W końcu oba obozy miały rację. Światło jest jednym i drugim w tym samym czasie.

Czasami zachowuje się jak blok maleńkich cząstek, które nazywamy fotonami. Nie mają one masy i są jedynymi cząstkami we wszechświecie, które mogą poruszać się z największą możliwą prędkością. Prędkość światła. Innym razem jest to jak fala o własnej częstotliwości i długości fali. Zjawisko to znane jest jako dualizm światła.

Tak więc, z fizycznego punktu widzenia, światło jest poprzeczną falą elektromagnetyczną o wąskim zakresie długości fali, która również przejawia się jako przepływ fotonów. A ponieważ fotony umożliwiają przenoszenie sił elektrycznych i magnetycznych, światło możemy również nazywać promieniowaniem elektromagnetycznym.


Jak rozchodzi się światło?

Ostateczne rozstrzygnięcie kwestii rozchodzenia się światła z punktu widzenia fizyki klasycznej nastąpiło jednak dopiero w XIX wieku, kiedy to weszła w życie tzw. zasada Huygensa. Zgodnie z tą zasadą, światło rozchodzi się za pomocą fal. Każde miejsce, do którego dociera fala, staje się centrum elementarnej fali kulistej. A powstałe w ten sposób czoło fali jest obwiednią elementarnych czół fali.


Źródła światła

Światło jest rozprzestrzeniane przez źródła światła. Jest to nazwa nadana każdemu ciału, w którym światło ma swój początek i z którego emanuje do otoczenia. Dzielimy je na naturalne i sztuczne.

Naturalne źródła to na przykład słońce, gwiazdy, księżyc, ogień, błyskawice i żarząca się lawa. Sztuczne, tj. wytworzone przez człowieka, obejmują żarówki, lampy fluorescencyjne, lampy wyładowcze lub diody emitujące światło.


Środowisko optyczne

Na rozchodzenie się światła mają również wpływ właściwości środowiska optycznego, czyli ośrodka, w którym ono występuje. Może to być:

 • Przezroczysta
  Przezroczysty środek optyczny transmituje światło bez znaczącego tłumienia, dzięki czemu możemy przez niego widzieć.

 • Nieprzezroczysta
  Nieprzezroczyste środowisko nie przepuszcza światła, lecz je pochłania lub odbija, dlatego nie możemy go zobaczyć.

 • Translucent
  Półprzezroczyste środowisko przepuszcza światło, ale rozprasza je we wszystkich kierunkach, powodując, że widzimy tylko jego część.Jakie są rodzaje światła?

Światło jest czymś więcej niż tylko tym, co widzimy naszymi oczami. Jakie formy może ona przybrać? A do czego się nadają? Zróbmy jeden krok na raz. Zaczynając od najdłuższej fali.


Jakie są rodzaje światła

 

Fale radiowe i mikrofale

Fale elektromagnetyczne większe niż 1 mm są określane jako fale radiowe i mikrofale. Pierwsze z nich przesyłają np. sygnały telewizyjne, radiowe lub wi-fi, natomiast drugie są stosowane w piecach i radarach. Sieci Wi-Fi i kuchenki mikrofalowe mają prawie taką samą częstotliwość, dlatego internet może czasami zwolnić podczas podgrzewania jedzenia.


Promieniowanie podczerwone

Promieniowanie podczerwone ma fale mniejsze niż 1 mm. Jest on emitowany przez wszystkie źródła ciepła. Tak samo jak ludzie. Dlatego dzięki kamerze na podczerwień można zobaczyć wszystkie żywe istoty nawet w całkowitej ciemności. Światło bliskiej podczerwieni w zakresie 700 do 1000 nm jest szeroko stosowane w regeneracji. Wnika głębiej w ciało i ma leczniczy wpływ na tkanki, wspierając w ten sposób zdrowie mięśni i procesy regeneracji organizmu. Światło średniej i dalekiej podczerwieni jest zawarte w saunach na podczerwień.


Światło widzialne

Fale o długości w zakresie 380-740 nm nazywane są światłem widzialnym. Ta część spektrum elektromagnetycznego wywołuje wrażenia wzrokowe, gdy trafia na fotoreceptory ludzkiego oka. Są to tak zwane kolory spektralne - czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, cyjan, niebieski, fioletowy.

 

Światło widzialne

 

Ten sam kolor co tęcza. A nawet w tej samej kolejności, ponieważ deszcz rozkłada światło słoneczne na poszczególne kolory według długości fali. Istnieją jednak również kolory niespektralne (biały, szary, czarny, różowy, turkusowy), które powstają przez zmieszanie kolorów spektralnych.


Promieniowanie UV

Nie widzimy już fal poniżej 380 nm. Kolor fioletowy płynnie przechodzi w UV, przy czym UltraViolet oznacza "ponad fioletowy". To światło może być już w większym stopniu niebezpieczne. Dlatego stosujemy krem z filtrem przeciwsłonecznym i chronimy oczy okularami przeciwsłonecznymi z filtrem UV. Co ciekawe, ptaki i gady widzą to światło, dzięki czemu mogą z łatwością odczytać wiadomości napisane niewidzialnym atramentem. :-) Ale reszta z nas potrzebuje do tego specjalnych narzędzi.


Zdjęcia rentgenowskie

Fale elektromagnetyczne o długości poniżej 10 nm znane są jako promieniowanie rentgenowskie, które wykorzystuje się do prześwietlania ludzkiego ciała w poszukiwaniu ewentualnych złamań i pęknięć. Powód tego jest prosty - zawiera dużo energii, co oznacza, że może przenikać przez rzeczy, przez które zwykłe światło nie może. Jak tkanka miękka. Uderza ona w kości i odbija się od nich, dzięki czemu na otrzymanych obrazach możemy zobaczyć szczegóły szkieletu.

Promienie gamma

Fale o natężeniu mniejszym niż 10 pm nazywane są promieniami gamma. Ich częstotliwość jest niewiele mniejsza od średnicy atomów i powstają one np. podczas rozpadu promieniotwórczego, kiedy jądro atomu musi pozbyć się nadmiaru energii. Promienie gamma są niezwykle niebezpieczne i tylko naprawdę gruba warstwa ołowiu zapewni wystarczającą ochronę przed nimi. Dotyczy to również promieniowania kosmicznego, które może powstać podczas wybuchu jądrowego, ale na szczęście to zagrożenie jest pacyfikowane przez atmosferę, więc nic nam nie grozi.

 

Światło w kryształach: Podkreślanie percepcji i piękna

Wspominamy o świetle w kryształach, ponieważ jego unikalne oddziaływanie z kryształowymi strukturami pozwala na tworzenie spektakularnych efektów świetlnych, które zachwycają i przyciągają uwagę, nadając przestrzeniom wyjątkowego blasku i barw.

W fascynującym świecie kryształów światło odgrywa kluczową rolę w podkreślaniu ich wrodzonego piękna. Kiedy światło przechodzi przez dobrze wycięte kryształy, ulega załamaniu, tworząc spektrum żywych kolorów i intensywnego blasku. Ta unikalna interakcja między światłem a strukturą kryształu nie tylko uwydatnia zjawisko przypominające tęczę, ale również służy jako metoda autentykacji prawdziwych kryształów. Światło, używane na wiele okazji, odświeża i ożywia każdą przestrzeń, od domowych wnętrz po oficjalne sale.

W przypadku domu, dodanie odpowiednio umiejscowionego żyrandola kryształowego może przekształcić światło w oszałamiającą grę kolorów, przemieniając zwykłe pomieszczenia w wizualnie zachwycające przestrzenie, idealne do codziennego użytku oraz specjalnych momentów.

Chcesz doświadczyć magii światła?

Jeśli chcesz doświadczyć magii światła odbijającego się w krysztale, zapoznaj się z naszą ofertą lamp i żyrandoli kryształowych. Spraw sobie przyjemność wyjątkowym blaskiem w Twoim domu. 

Potrzebujesz pomocy?


POTRZEBUJESZ POMOCY?   
Po - Pt  8 - 16h

Tomas Feix Tomáš Feix
 T: +48 664 307 776
 T: +420 722 398 794
 E-mail: feix@artcrystal.cz

WhatUp
(mówimy po polsku)

Referencje naszych klientów

 • Adam Kowol, Bytom

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry. Przesyłka doszła w doskonałym stanie. Była bardzo dobrze zapakowana. Lampa wygląda znacznie lepiej niż się spodziewaliśmy. Wiszące kryształy wspaniale rozszczepiają światło. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Serdecznie pozdrawiam.
 • Elżbieta Lasota, Milanówek

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenka. Żyrandol dotarł w piątek, jak Pani informowała i prezentuje się pięknie w naszym salonie. Kryształy pięknie się mienią w blasku żarówek a przez pryzmat oszlifowanych kryształów można dojrzeć całą tęczę barw. Za jakiś czas z pewnością zamówię kinkiet do kompletu i być może lampkę.
 • Halina Dubicka, Chelm

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenko, żyrandole są super, narazie jeszcze nie zawieszone i muszę kupić żarówki, jak powieszę i będą już świeciły to pozwolę sobie jeszcze raz napisać do Pani. W każdym razie żyrandole dotarły w stanie nie uszkodzonym, były super opakowane. Bardzo Pani dziękuję za szybką i profesjonalną obsługę.
 • Maciej Cierpiał, Konopiska

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, dziękujemy za przesyłkę. Żyrandole nie uszkodzone. Piękna robota już wiszą w salonie. Towar bardzo dobrze zapakowany. Jesteśmy wdzięczni za dbanie o opinię Państwa klientów. Pozdrawiam.
 • Agnieszka Kaczmarek, Sieraków

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, z przyjemnością informuję, że żyrandol dostarczono w stanie nienaruszonym oraz prezentuje się przepięknie. Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Pozdrawiam.
 • Małgorzata Wujcik, Płock

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, otrzymaliśmy nasze zamówienie i jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiej jakości produktów, pakowania i szybkiej dostawy. Dziękuję za dobrą współpracę.
 • Kasia Piekarz, Głogów

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, decydując się na zakup przeszukałam kilka stron sklepowych. Zakup jednak zadowolił mnie stuprocentowo. Co do samych kryształków - są przecudne!! Prawdziwe, ciężkie, pięknie cięte. Już na pierwszy rzut oka widać tu Jakość.
 • Iwona Ozga, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, otrzymaliśmy zyrandol i udało nam się wszystko zamontować. Żyrandol jest piękny i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy za pomoc i będziemy Państwa polecać. Serdecznie pozdrawiam.
 • Zbigniew Mularski, Poznań

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, zamawiałem i otrzymałem dostawę kilku wybranych lamp z firmy Artcrystal Tomes. Wszystko zgodne z ustaleniami: towar, terminy.Mogę gorąco polecić firmę i Właściciela.
 • Joanna Szmigiel, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, dziękuję za piękny żyrandol i szybkie wykonanie całej działalności do mojej pełnej satysfakcji. Pozdrawiam.

Dołącz do nas na

facebook        instagram       pinterest     youtube

 

Otrzymuj wiadomości na swój adres e-mail

Preferencje prywatności

Używamy plików cookie, aby usprawnić Państwa wizytę na tej stronie, analizować jej działanie i zbierać dane na temat jej użytkowania. W tym celu możemy korzystać z narzędzi i usług stron trzecich, a zebrane dane mogą być przekazywane do partnerów w UE, USA lub innych krajach. Klikając "Akceptuj wszystkie pliki cookie" wyrażasz zgodę na to przetwarzanie. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje lub zmodyfikować swoje preferencje.

Deklaracja ochrony prywatności

Pokaż szczegóły
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zaloguj się