Odwiedź nasz salon i uzyskaj 10% zniżki - od Pon 27. 05. 24. Więcej informacji TUTAJ >>

Jak rozpoznać kryształ?

Dodane: 11.1.2022 11:44.08

11 Styczeń 2022

Złoto to nie wszystko, co się błyszczy. Podobnie jest z kryształem. Szczególnie czeski kryształ. Ma tak dobre imię na świecie, że powstało wiele imitacji.

Jak rozpoznać kryształ?

Ale imitacje są nigdzie w pobliżu oryginału w ich właściwości, a ludzie, którzy zostali oszukani są w lewo z niczym, ale oczy do płaczu na - i niskiej jakości podróbki. Zobacz jak łatwo jest odróżnić prawdziwy czeski kryształ od podróbki.


czeski krysztal


Płacisz więcej za jakość - a więc za czeski kryształ

Wiemy, że większość ludzi nie ma pieniędzy do wydania i szuka sposobów na oszczędzanie. I może właśnie dlatego wiele osób ulega podejrzanie niskiej cenie kryształowego wyrobu. Jednak w takim momencie trzeba być czujnym. W każdej branży są tańsi i drożsi sprzedawcy, ale to naprawdę nie jest realistyczne, żeby ktoś oferował prawdziwy kryształ za dwa do trzech razy taniej niż to, co normalnie kosztuje.

W jakość po prostu warto inwestować. A czeski kryształ jest gwarancją najwyższej jakości, ale jakość coś kosztuje. Cena końcowa odzwierciedla zarówno najwyższej klasy materiał, jak i precyzję jego obróbki. W procesie produkcji stosowane są złożone procesy i energochłonne technologie, które naprawdę nie są tanie. Spójrz na ten artykuł o tym, jak powstaje kryształ.

Zbyt korzystna cena jest jednym z sygnałów ostrzegawczych, że oferuje się np. drogie zwykłe szkło zamiast taniego kryształu. Poziom cen produktów kryształowych jest podobny dla wszystkich stałych sprzedawców, a ten, którego poziom cen jest znacząco różny, raczej nie jest stały.


Jak można rozpoznać kryształ patrząc na niego? Według wagi i połysku

Cena nie jest jedyną wskazówką, jak rozpoznać kryształ. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech prawdziwego kryształu, o której pisaliśmy w naszym ostatnim artykule, jest wysoki blask. Żyrandole kryształowe wyróżniają się unikalnym załamaniem światła, które zwielokrotnia moc światła żarówek, podczas gdy zwykłe szkło lub plastik akrylowy, najczęściej używane materiały w imitacji kryształu, nie mają tej właściwości.

Brak w nich obecności tlenku ołowiu. To właśnie dzięki niemu tradycyjne czeskie żyrandole kryształowe, nowoczesne żyrandole kryształowe, kryształowe lampy sufitowelampy kryształowe i inne wyroby ze szkła kryształowego załamują światło tak, że możemy w nim zobaczyć wszystkie kolory tęczy.

Ponadto, dwuskładnikowy związek ołowiu i tlenu o wzorze PbO zwiększa wagę szkła, dlatego tanie imitacje mogą być nawet o połowę lżejsze od prawdziwych produktów kryształowych.

Co gorsza, tanie imitacje mają również znacznie mniejszą żywotność w porównaniu do prawdziwego kryształu. Imitacje, w których zastosowano przede wszystkim plastik, szybko szarzeją i można je wyrzucić.

Czeski kryształ przetrwa w pełnym blasku, pięknie i jakości przez dziesięciolecia, więc możesz przekazywać nasze oryginalne czeskie kryształowe żyrandole jako pamiątkę rodzinną z pokolenia na pokolenie. Są one trwałe i stanowią doskonałą inwestycję, która z pewnością się opłaci.


Jak rozpoznać kryształ


Jak patrzeć na kryształ zgodnie z prawem? Przez zawartość tlenku ołowiu w szkle

W poprzednich liniach omówiliśmy różnicę między kryształem a jego imitacją z czysto praktycznego punktu widzenia, ale istnieje również prawna. Oficjalna europejska definicja mówi, że:

 • Wyroby szklane zawierające mniej niż 4% tlenku ołowiu są określane jako "szkło",
 • Wyroby szklane zawierające więcej niż 10% tlenku ołowiu są określane jako "kryształ",
 • wyroby szklane zawierające więcej niż 30 % tlenku ołowiu określa się mianem "kryształu o wysokiej zawartości ołowiu".


W USA wszystkie wyroby szklane zawierające co najmniej 1 % tlenku ołowiu są uważane za "kryształ".


Jesteśmy tu dla Ciebie

Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami. Chętnie Ci pomożemy. I razem dostroimy Twój dom do właściwego, kryształowego blasku, który najbardziej Ci odpowiada.

 

 

 

Potrzebujesz pomocy?


POTRZEBUJESZ POMOCY?   
Po - Pt  8 - 16h

Tomas Feix Tomáš Feix
 T: +48 664 307 776
 T: +420 722 398 794
 E-mail: feix@artcrystal.cz

WhatUp
(mówimy po polsku)

Referencje naszych klientów

 • Adam Kowol, Bytom

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry. Przesyłka doszła w doskonałym stanie. Była bardzo dobrze zapakowana. Lampa wygląda znacznie lepiej niż się spodziewaliśmy. Wiszące kryształy wspaniale rozszczepiają światło. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Serdecznie pozdrawiam.
 • Elżbieta Lasota, Milanówek

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenka. Żyrandol dotarł w piątek, jak Pani informowała i prezentuje się pięknie w naszym salonie. Kryształy pięknie się mienią w blasku żarówek a przez pryzmat oszlifowanych kryształów można dojrzeć całą tęczę barw. Za jakiś czas z pewnością zamówię kinkiet do kompletu i być może lampkę.
 • Halina Dubicka, Chelm

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenko, żyrandole są super, narazie jeszcze nie zawieszone i muszę kupić żarówki, jak powieszę i będą już świeciły to pozwolę sobie jeszcze raz napisać do Pani. W każdym razie żyrandole dotarły w stanie nie uszkodzonym, były super opakowane. Bardzo Pani dziękuję za szybką i profesjonalną obsługę.
 • Maciej Cierpiał, Konopiska

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, dziękujemy za przesyłkę. Żyrandole nie uszkodzone. Piękna robota już wiszą w salonie. Towar bardzo dobrze zapakowany. Jesteśmy wdzięczni za dbanie o opinię Państwa klientów. Pozdrawiam.
 • Agnieszka Kaczmarek, Sieraków

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, z przyjemnością informuję, że żyrandol dostarczono w stanie nienaruszonym oraz prezentuje się przepięknie. Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Pozdrawiam.
 • Małgorzata Wujcik, Płock

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, otrzymaliśmy nasze zamówienie i jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiej jakości produktów, pakowania i szybkiej dostawy. Dziękuję za dobrą współpracę.
 • Kasia Piekarz, Głogów

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, decydując się na zakup przeszukałam kilka stron sklepowych. Zakup jednak zadowolił mnie stuprocentowo. Co do samych kryształków - są przecudne!! Prawdziwe, ciężkie, pięknie cięte. Już na pierwszy rzut oka widać tu Jakość.
 • Iwona Ozga, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, otrzymaliśmy zyrandol i udało nam się wszystko zamontować. Żyrandol jest piękny i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy za pomoc i będziemy Państwa polecać. Serdecznie pozdrawiam.
 • Zbigniew Mularski, Poznań

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, zamawiałem i otrzymałem dostawę kilku wybranych lamp z firmy Artcrystal Tomes. Wszystko zgodne z ustaleniami: towar, terminy.Mogę gorąco polecić firmę i Właściciela.
 • Joanna Szmigiel, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, dziękuję za piękny żyrandol i szybkie wykonanie całej działalności do mojej pełnej satysfakcji. Pozdrawiam.

Dołącz do nas na

facebook        instagram       pinterest     youtube

 

Otrzymuj wiadomości na swój adres e-mail

Preferencje prywatności

Używamy plików cookie, aby usprawnić Państwa wizytę na tej stronie, analizować jej działanie i zbierać dane na temat jej użytkowania. W tym celu możemy korzystać z narzędzi i usług stron trzecich, a zebrane dane mogą być przekazywane do partnerów w UE, USA lub innych krajach. Klikając "Akceptuj wszystkie pliki cookie" wyrażasz zgodę na to przetwarzanie. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje lub zmodyfikować swoje preferencje.

Deklaracja ochrony prywatności

Pokaż szczegóły
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zaloguj się