Właściwości i zastosowania kryształu

Dodane: 14.12.2021 13:41.37

14 Grudzień 2021

Co przychodzi Ci na myśl, gdy mówisz kryształ? Oczywiście, biorąc pod uwagę miejsce, w którym się teraz znajdujesz, prawdopodobnie chodzi o kryształowe żyrandole. A potem? Możesz pomyśleć o kryształowej kuli, której czarownica używała w bajkach do przepowiadania przyszłości.

Właściwości i zastosowania kryształu

 

kryształowe ozdoby do żyrandoli


Dla miłośników filozofii Wschodu i tradycyjnej chińskiej sztuki Feng Shui, przywołuje kamień czystości, który przyciąga tylko "kryształowe" czyste zachowania i myśli oraz odpiera wszelkie negatywy na poziomie fizycznym, psychicznym, duchowym i duchowym. Ale te rzeczy mają ze sobą niewiele wspólnego.

Rzeczywiście, prawdą jest, że nie ma kryształu jak kryształ.


Co to jest kryształ?

Kryształ - minerał - to najczystsza postać kwarcu, jednego z najszerzej stosowanych i najpopularniejszych materiałów, bez którego nie może obejść się żaden przemysł. Pod względem chemicznym jest to bezbarwna odmiana krzemionki. Wydobywa się go głównie w Brazylii, Chinach i USA, ale także w Republice Czeskiej.

Według dostępnych źródeł jest to najskuteczniejszy kryształ leczniczy, który ma dobroczynne działanie dla ciała i umysłu. Nazywany jest "kamieniem kamieni", symbolizuje światło na ziemi, a jego przejrzystość ładuje nas pozytywną energią, podczas gdy podobno działa jak filtr i usuwa negatywną energię. Z tego powodu jest szeroko wykorzystywany do medytacji, terapii kryształami i feng shui.

Mówi się również, że kryształ wspomaga jasnowidzenie, dlatego też można go znaleźć w interpretacji przyszłości. Czy to w klasycznej formie kryształowej kuli wróżbiarskiej, czy też w formie wahadła syderycznego.

Nie martw się, nie jesteśmy fanami ezoteryki. To alternatywne wprowadzenie miało na celu jedynie wyjaśnienie na wstępie częstego nieporozumienia, ponieważ wielu ludzi myśli, że nasze żyrandole kryształowe, lampy kryształowe i inne oświetlenie dekoracyjne są wykonane z kamienia naturalnego, a ich połysk jest wynikiem specjalnego cięcia. Ale to nie jest prawda.

W rzeczywistości dzisiejszy artykuł jest o krysztale jako sztucznie stworzonym specjalnym rodzaju szkła.


Szkło kryształowe

Teraz już wiemy, o czym będziemy mówić, ale wyjaśnijmy sobie jeszcze jedną rzecz, która często jest mylona - kryształ nie równa się szkło. Kryształ jest podgrupą szkła, jest to jeden z rodzajów szkła, który jest wykonany z dodatkiem tlenku ołowiu i innych dodatków. Dlatego w naszej branży słowo "kryształ" odnosi się do tzw. szkła ołowiowego.


produkcja szkła


Ale nie każdy myśli o tym samym. Oficjalna definicja europejska mówi, że:

 

 • Wyroby szklane zawierające mniej niż 4 % tlenku ołowiu są określane jako "szkło",
 • wyroby szklane zawierające więcej niż 10 % tlenku ołowiu określa się mianem "kryształu",
 • wyroby szklane zawierające więcej niż 30 % tlenku ołowiu określa się mianem "kryształu o wysokiej zawartości ołowiu".

 

W USA wszystkie szkła, które zawierają co najmniej 1% tlenku ołowiu są uważane za "kryształowe".

W naszym kraju nie jesteśmy tak rygorystyczni i aby nie mylić zbytnio opinii publicznej, każde wysokiej jakości, uszlachetnione szkło określamy mianem kryształu. Czeski kryształ jest znany na całym świecie. Do tego stopnia, że jest często naśladowany. Zobacz jak odróżnić czeski kryształ od jego imitacji.

A dlaczego do kryształu dodaje się tlenek ołowiu? Uzyskuje się w ten sposób pożądane zmiany właściwości szkła.

 
Właściwości kryształu

Obecność tlenku ołowiu (PbO) zwiększa masę, gęstość i współczynnik załamania światła, dzięki czemu szkło kryształowe jest bardzo błyszczące i przepuszcza promienie świetlne w opalizujących kolorach. Tlenek ołowiu zmiękcza również szkło, dzięki czemu jest ono znacznie łatwiejsze do cięcia, grawerowania i dekorowania.

Kluczowe właściwości kryształu: jest błyszczący, lśniący i odbija światło.


Zastosowanie kryształu

Ze względu na swoje właściwości kryształ nie jest wykorzystywany do produkcji wyrobów codziennego użytku, ale służy głównie do celów dekoracyjnych i artystycznych. Na przykład nasze oryginalne czeskie lampy kryształowe. Znajdziesz tu kryształowe lampy sufitowetradycyjnenowoczesne żyrandole kryształowe lub lampy kryształowe.


3 zalety żyrandoli kryształowych

 1. Doskonale prezentują się we wnętrzach.
 2. Charakteryzują się długą żywotnością.
 3. Stanowią one doskonałą inwestycję.


Nie mamy kryształowej kuli, ale jesteśmy przekonani, że będą Państwo bardzo zadowoleni z naszych oryginalnych czeskich lamp kryształowych.


Jesteśmy tu dla Ciebie

Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami. Chętnie Ci pomożemy. I razem dostroimy Twój dom do kryształowego blasku, który najbardziej Ci odpowiada.

 

 

 

Potrzebujesz pomocy?


POTRZEBUJESZ POMOCY?   
Po - Pt  8 - 16h

Tomas Feix Tomáš Feix
 T: +48 664 307 776
 T: +420 722 398 794
 E-mail: feix@artcrystal.cz

WhatUp
(mówimy po polsku)

Referencje naszych klientów

 • Adam Kowol, Bytom

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry. Przesyłka doszła w doskonałym stanie. Była bardzo dobrze zapakowana. Lampa wygląda znacznie lepiej niż się spodziewaliśmy. Wiszące kryształy wspaniale rozszczepiają światło. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Serdecznie pozdrawiam.
 • Elżbieta Lasota, Milanówek

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenka. Żyrandol dotarł w piątek, jak Pani informowała i prezentuje się pięknie w naszym salonie. Kryształy pięknie się mienią w blasku żarówek a przez pryzmat oszlifowanych kryształów można dojrzeć całą tęczę barw. Za jakiś czas z pewnością zamówię kinkiet do kompletu i być może lampkę.
 • Halina Dubicka, Chelm

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenko, żyrandole są super, narazie jeszcze nie zawieszone i muszę kupić żarówki, jak powieszę i będą już świeciły to pozwolę sobie jeszcze raz napisać do Pani. W każdym razie żyrandole dotarły w stanie nie uszkodzonym, były super opakowane. Bardzo Pani dziękuję za szybką i profesjonalną obsługę.
 • Maciej Cierpiał, Konopiska

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, dziękujemy za przesyłkę. Żyrandole nie uszkodzone. Piękna robota już wiszą w salonie. Towar bardzo dobrze zapakowany. Jesteśmy wdzięczni za dbanie o opinię Państwa klientów. Pozdrawiam.
 • Agnieszka Kaczmarek, Sieraków

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, z przyjemnością informuję, że żyrandol dostarczono w stanie nienaruszonym oraz prezentuje się przepięknie. Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Pozdrawiam.
 • Małgorzata Wujcik, Płock

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, otrzymaliśmy nasze zamówienie i jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiej jakości produktów, pakowania i szybkiej dostawy. Dziękuję za dobrą współpracę.
 • Kasia Piekarz, Głogów

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, decydując się na zakup przeszukałam kilka stron sklepowych. Zakup jednak zadowolił mnie stuprocentowo. Co do samych kryształków - są przecudne!! Prawdziwe, ciężkie, pięknie cięte. Już na pierwszy rzut oka widać tu Jakość.
 • Iwona Ozga, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, otrzymaliśmy zyrandol i udało nam się wszystko zamontować. Żyrandol jest piękny i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy za pomoc i będziemy Państwa polecać. Serdecznie pozdrawiam.
 • Zbigniew Mularski, Poznań

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, zamawiałem i otrzymałem dostawę kilku wybranych lamp z firmy Artcrystal Tomes. Wszystko zgodne z ustaleniami: towar, terminy.Mogę gorąco polecić firmę i Właściciela.
 • Joanna Szmigiel, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, dziękuję za piękny żyrandol i szybkie wykonanie całej działalności do mojej pełnej satysfakcji. Pozdrawiam.

Dołącz do nas na

facebook        instagram       pinterest     youtube

 

Otrzymuj wiadomości na swój adres e-mail

Preferencje prywatności

Używamy plików cookie, aby usprawnić Państwa wizytę na tej stronie, analizować jej działanie i zbierać dane na temat jej użytkowania. W tym celu możemy korzystać z narzędzi i usług stron trzecich, a zebrane dane mogą być przekazywane do partnerów w UE, USA lub innych krajach. Klikając "Akceptuj wszystkie pliki cookie" wyrażasz zgodę na to przetwarzanie. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje lub zmodyfikować swoje preferencje.

Deklaracja ochrony prywatności

Pokaż szczegóły
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zaloguj się