Skandynawski stół i kryształowy żyrandol? Rezultat Cię zaskoczy
Dodane 24.5.2021 11:48.03
Prostota, czystość, lekkość i praktyczność. Są to podstawowe cechy stylu skandynawskiego, który w ostatnich latach jest niezwykle popularny we wnętrzach. A gdyby tak dodać wnętrzu urządzonemu w stylu skandynawskim oryginalności, ozdabiając je dominującym kryształowym żyrandolem?
Skandynawski design podbija świat już od dawna
Skandynawski styl we wnętrzach nie jest żadną nowością we wzornictwie. Projektanci z krajów skandynawskich wpływali na wygląd wnętrz na całym świecie już od połowy XX wieku. Ten czysty styl był niezwykle popularny np. w latach 50. w Stanach Zjednoczonych. Nawiasem mówiąc, to właśnie lata 50. i 60. są uważane za złoty wiek duńskiego designu. Skandynawski design nie może więc być uważany za kaprys ostatnich lat.
Prosty, przytulny, praktyczny
Skandynawskie pojęcie wnętrza rozwijało się i zmieniało na przestrzeni lat. Nowoczesny styl skandynawski charakteryzuje się prostotą i praktycznością. Wnętrze powinno być lekkie, czyste i przytulne. Na pierwszy rzut oka nawet wyglądać minimalistycznie. To jednak nie znaczy, że skandynawski styl nie przywiązuje wagi do szczegółów, jest dokładnie odwrotnie! Jako całość natomiast wywołuje uczucie, że wszystko zostało urządzone od niechcenia, wygodnie.
Również jeśli chodzi o kształty dominują czyste i proste linie. W przestrzeni nie powinno być zbędnych przepierzeń i ciemnych kątów. Dzięki temu styl skandynawski wygląda niezwykle harmonijnie i ponadczasowo.
Kluczem do stylu skandynawskiego są jasne kolory
Paleta barwna jest kluczowa dla nowoczesnej postaci stylu skandynawskiego. Kolorami dominującymi we wnętrzu są przede wszystkim jasne odcienie, na przykład jasnoszary, kremowy czy biały. Dlaczego we wzornictwie skandynawskim wygrywają właśnie te kolory? Wyjaśnienie jest stosunkowo proste – na północy w trakcie roku dość często brakuje światła. Celem jest więc rozjaśnienie wnętrza.
Jasne kolory, które przeważają we wnętrzu są łączone z ciemnymi i czarnymi akcesoriami. Czarny kolor znajdziecie na dywanach, tkaninach lub mniejszych meblach. Kontrast biały-czarny/jasny-ciemny to jedna z podstawowych cech skandynawskiego designu.
Materiały związane z naturą
Materiały naturalne grają pierwsze skrzypce w skandynawskim mieszkalnictwie. Ważną rolę we wnętrzach ma dobrej jakości drewno – szczególnie brzoza czy sosna. Drewniane bywają meble, podłoga czy boazeria. Drewniane podłogi mogą być malowane – rzecz jasna jasnymi kolorami lub na biało. Do innych często używanych materiałów należy szkło, metal czy marmur. Typowa jest również skóra i tkaniny naturalne takie jak skóra czy len.
Akcesoria tak, ale z umiarem
Skandynawskie wnętrze nie przepada za wielką ilością akcesoriów, ale jednocześnie nie rezygnuje z nich całkowicie. Akcesoriów powinno być zaledwie kilka, ale starannie dobranych – jakość zwycięża nad ilością. Poza stroną estetyczną akcesoria powinny mieć również zastosowanie praktyczne. Do skandynawskiego designu pasują ponadczasowe wzory: zapomnij o akcesoriach, które są w modzie tylko na chwilę.
Do częstych akcesoriów w stylu skandynawskim należą poduszki, pikowane kołdry, narzuty, futrzane chodniki, świeczniki i wazony. Kosztowności i kosmetyki możesz przechowywać w praktycznych pudełkach drewnianych lub metalowych.
Nie bój się łączyć – wypróbuj kryształowy żyrandol
Na pierwszy rzut oka niedopasowane kombinacje są typowe dla stylu skandynawskiego. Nowe meble obok tego starego, nowoczesne obok rustykalnego. Drewniany pieniek zamiast szafki nocnej? Stary drewniany stół razem z nowoczesnymi, białymi krzesłami? W skandynawskim wzornictwie żaden problem – neutralny fundament wnętrza zapewnia wrażenie harmonii, nawet jeśli poszczególne elementy robią na pierwszy rzut oka wrażenie niejednorodnych.
Być może połączenie stylu skandynawskiego i kryształowego żyrandola wyda ci się na pierwszy rzut oka szalone. Rezultat jednak miło cię zaskoczy. Chodzi o kolejną nietradycyjną kombinację, która dodaje stylowi skandynawskiemu iskry. Oświetlenie dobrej jakości jest bardzo ważne w północnym wzornictwie. Wybierz do wnętrza jeden dominujący kryształowy żyrandol i uzupełnij go lampami ściennymi i stołowymi z tego samego materiału. Wybieraj raczej proste modele, nie te skomplikowane – dokładnie w duchu mieszkalnictwa skandynawskiego.