Co oznacza IP - ingress protection i gdzie jest stosowany

Dodane: 5.8.2022 12:38.17

05 Sierpień 2022

Nie ma takiego IP jak IP. Przy wyborze oświetlenia nie interesuje Cię unikalny protokół internetowy, ale ochrona przed wnikaniem. Co to jest IP (ingress protection) - ochrona przed wnikaniem? I gdzie jest ono stosowane?

Co oznacza IP - ingress protection i gdzie jest stosowany

 

Większość osób ma ten skrót utrwalony w kontekście unikalnego numeru, który jest przypisany do każdego urządzenia komunikującego się za pomocą protokołu internetowego (IP). Nie interesuje Cię to jednak w przypadku wyboru żyrandoli kryształowych czy lamp sufitowych.

W takiej sytuacji masz do czynienia z ochroną przed wnikaniem (IP - ingress protection). Konkretnie przed niepożądanym wnikaniem wody, pyłu lub innych ciał obcych. Przyjrzyjmy się bliżej tej metryce.


Co oznacza IP - ingress protection i gdzie jest stosowany

 

Czym jest IP - ingress protection?

Ochrona przed wnikaniem może jednak wywoływać różne konotacje, stąd też używa się określeń "stopień ochrony", "pokrycie światłem" lub "pokrycie światłem IP".

Jak oznaczana jest ochrona IP przed wnikaniem?

Skrótowi IP towarzyszy wówczas podwójna liczba dla każdego światła, przy czym pierwsza cyfra oznacza stopień ochrony przed niebezpiecznym dotykiem i wnikaniem ciał obcych, a druga przed wnikaniem wody.

Czym są.


1. Stopnie ochrony przed niebezpiecznym dotykiem i wnikaniem ciał obcych

 • IP 0x = całkowicie bez ochrony.
 • IP 1x = ochrona przed wnikaniem stałych ciał obcych o średnicy większej niż 50 mm (np. lekki dotyk dłoni).
 • IP 2x = ochrona przed wnikaniem stałych ciał obcych o średnicy większej niż 12,5 mm (np. włożenie palca).
 • IP 3x = ochrona przed wnikaniem stałych ciał obcych o średnicy większej niż 2,5 mm i większych (np. szeroki śrubokręt).
 • IP 4x = ochrona przed wnikaniem stałych ciał obcych o średnicy większej niż 1 mm i większej (np. wąski śrubokręt lub różne druty).
 • IP 5x = ochrona przed kontaktem z przewodami i częściowo przed pyłem.
 • IP 6x = całkowita ochrona przed pyłem.

 

2. Stopnie ochrony przed wnikaniem wody

 • IP x0 = brak jakiejkolwiek ochrony.
 • IP x1 = ochrona przed pionowo spadającymi kroplami wody.
 • IP x2 = ochrona przed bezpośrednim oddziaływaniem wody przy nachyleniu do 15°.
 • IP x3 = ochrona przed bezpośrednim działaniem wody przy nachyleniu do 60°.
 • IP x4 = ochrona przed wodą rozpryskującą się ze wszystkich kierunków.
 • IP x5 = ochrona przed przepływem wody pod niskim ciśnieniem ze wszystkich kierunków.
 • IP x6 = ochrona przed chwilowym zalaniem wodą.
 • IP x7 = ochrona przed chwilowym zanurzeniem w wodzie.
 • IP x8 = ochrona przed zanurzeniem w wodzie.
 • IP x9 = ochrona przed tryskającą pod wysokim ciśnieniem gorącą wodą.

 

Kiedy ważne jest monitorowanie IP - ochrony przed wnikaniem?

Stopień IP powinien być brany pod uwagę zwłaszcza przy wyborze oświetlenia do środowisk zakurzonych lub wilgotnych. Na przykład w łazience. W tym przypadku zainspiruje Cię artykuł Jak wybrać oświetlenie do łazienki.

Nie musisz jednak martwić się o stopień IP żyrandoli kryształowych w salonie, kuchni i jadalnisypialni czy przedpokoju, ponieważ w tych pomieszczeniach nie ma bezpośredniego ryzyka dostania się wody lub obcych przedmiotów. A nawet gdyby taka sytuacja miała miejsce, to jest to natężenie, z którym nasze żyrandole kryształowe bez problemu sobie poradzą.

 

Jaki jest stopień ochrony żyrandoli kryształowych

Jaki jest stopień ochrony żyrandoli kryształowych?

Nasze żyrandole kryształowe mają stopień ochrony IP 21.
Oznacza to, że są one wystarczająco chronione przed:

 • porażeniem prądem elektrycznym w wyniku niebezpiecznego kontaktu z palcami,
 • wnikaniem małych przedmiotów,
 • pionowo spadającymi kroplami wody o wielkości 1 + 0,55 mm na minutę.

 

Jesteśmy tu dla Ciebie

Teraz już wiesz, czym jest stopień ochrony IP ingress i gdzie jest stosowany. Potrzebujesz porady na temat czegoś innego? Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością Ci pomożemy.

 

 

Potrzebujesz pomocy?


POTRZEBUJESZ POMOCY?   
Po - Pt  8 - 16h

Tomas Feix Tomáš Feix
 T: +48 664 307 776
 T: +420 722 398 794
 E-mail: feix@artcrystal.cz

WhatUp
(mówimy po polsku)

Referencje naszych klientów

 • Adam Kowol, Bytom

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry. Przesyłka doszła w doskonałym stanie. Była bardzo dobrze zapakowana. Lampa wygląda znacznie lepiej niż się spodziewaliśmy. Wiszące kryształy wspaniale rozszczepiają światło. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Serdecznie pozdrawiam.
 • Elżbieta Lasota, Milanówek

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenka. Żyrandol dotarł w piątek, jak Pani informowała i prezentuje się pięknie w naszym salonie. Kryształy pięknie się mienią w blasku żarówek a przez pryzmat oszlifowanych kryształów można dojrzeć całą tęczę barw. Za jakiś czas z pewnością zamówię kinkiet do kompletu i być może lampkę.
 • Halina Dubicka, Chelm

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenko, żyrandole są super, narazie jeszcze nie zawieszone i muszę kupić żarówki, jak powieszę i będą już świeciły to pozwolę sobie jeszcze raz napisać do Pani. W każdym razie żyrandole dotarły w stanie nie uszkodzonym, były super opakowane. Bardzo Pani dziękuję za szybką i profesjonalną obsługę.
 • Maciej Cierpiał, Konopiska

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, dziękujemy za przesyłkę. Żyrandole nie uszkodzone. Piękna robota już wiszą w salonie. Towar bardzo dobrze zapakowany. Jesteśmy wdzięczni za dbanie o opinię Państwa klientów. Pozdrawiam.
 • Agnieszka Kaczmarek, Sieraków

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, z przyjemnością informuję, że żyrandol dostarczono w stanie nienaruszonym oraz prezentuje się przepięknie. Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Pozdrawiam.
 • Małgorzata Wujcik, Płock

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, otrzymaliśmy nasze zamówienie i jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiej jakości produktów, pakowania i szybkiej dostawy. Dziękuję za dobrą współpracę.
 • Kasia Piekarz, Głogów

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, decydując się na zakup przeszukałam kilka stron sklepowych. Zakup jednak zadowolił mnie stuprocentowo. Co do samych kryształków - są przecudne!! Prawdziwe, ciężkie, pięknie cięte. Już na pierwszy rzut oka widać tu Jakość.
 • Iwona Ozga, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, otrzymaliśmy zyrandol i udało nam się wszystko zamontować. Żyrandol jest piękny i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy za pomoc i będziemy Państwa polecać. Serdecznie pozdrawiam.
 • Zbigniew Mularski, Poznań

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, zamawiałem i otrzymałem dostawę kilku wybranych lamp z firmy Artcrystal Tomes. Wszystko zgodne z ustaleniami: towar, terminy.Mogę gorąco polecić firmę i Właściciela.
 • Joanna Szmigiel, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, dziękuję za piękny żyrandol i szybkie wykonanie całej działalności do mojej pełnej satysfakcji. Pozdrawiam.

Dołącz do nas na

facebook        instagram       pinterest     youtube

 

Otrzymuj wiadomości na swój adres e-mail

Preferencje prywatności

Używamy plików cookie, aby usprawnić Państwa wizytę na tej stronie, analizować jej działanie i zbierać dane na temat jej użytkowania. W tym celu możemy korzystać z narzędzi i usług stron trzecich, a zebrane dane mogą być przekazywane do partnerów w UE, USA lub innych krajach. Klikając "Akceptuj wszystkie pliki cookie" wyrażasz zgodę na to przetwarzanie. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje lub zmodyfikować swoje preferencje.

Deklaracja ochrony prywatności

Pokaż szczegóły
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zaloguj się