Różnice w natężeniu światła żarówek

Dodane: 8.2.2022 15:29.08

08 Luty 2022

Fiat lux! Nie, nie zmieniliśmy naszej branży i nie przenieśliśmy się do branży motoryzacyjnej. Zwrot ten oznacza po łacinie "niech się stanie światłość". Jest to cytat z Księgi Rodzaju, który opisuje stworzenie świata, które zaczyna się od światła. Może i jesteśmy zwykłymi śmiertelnikami, ale za każdym pstryknięciem przełącznika możemy zagrać trochę na najwyższym poziomie. I możemy nawet wybrać, jak intensywne jest to światło. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnicom w intensywności świecenia żarówek.

Różnice w natężeniu światła żarówek


Moc żarówki nie ma już znaczenia

Jeszcze nie tak dawno temu żarówki wybieraliśmy na podstawie mocy, biorąc pod uwagę przede wszystkim podaną moc. Wszystkie żarówki wolframowe miały praktycznie taką samą skuteczność świetlną (około 15 lm/W), a im więcej watów, tym więcej światła.

Ale oczywiście tak już nie jest.

Obecnie żarówki - a szczególnie dotyczy to żarówek LED - mają diametralnie różną skuteczność świetlną (zazwyczaj w skali od 70 do 160 lm/W), tak że moc nie mówi już, ile energii świetlnej emituje dana oprawa.

Dlatego też przy wyborze żarówek kierujemy się obecnie strumieniem świetlnym.

Ale najpierw trochę teorii i wyjaśnień, aby późniejsza prezentacja różnic w intensywności świecenia różnych typów żarówek nie wprowadziła Was w błąd.


Strumień świetlny a natężenie światła

Najważniejszym kryterium przy wyborze lampy jest jej strumień świetlny. Wskazuje to całkowitą ilość energii świetlnej emitowanej przez źródło światła. W prostych słowach: wyraża ona, jak jasne będzie dane światło. Jego wartość podawana jest w lumenach. I tu obowiązuje proste równanie - im wyższy strumień świetlny, tym intensywniejsze oświetlenie.

Uważni czytelnicy naszego bloga wiedzą z jednego z wcześniejszych artykułów, że istnieje również parametr luminancji. Pokazuje on rozkład strumienia świetlnego z jednego źródła światła w różnych kierunkach. Oznacza zatem ilość światła emitowanego pod określonym kątem. Jego jednostką jest kandela (cd). A skąd ta nazwa? Powód jest prosty: 1 cd to natężenie światła konwencjonalnej świecy.

Lampa o natężeniu światła 200 cd będzie zatem świecić tak samo jak 200 świec w jednym kierunku.

Różnica między natężeniem światła (cd) a strumieniem świetlnym (lm) jest pięknie zilustrowana na tym zdjęciu.


swiatlo

 

Dlatego wolimy wcześniej wyprostować zapis, aby jakiś fan fotometrii nie oskarżył nas o nieścisłość.

Zdajemy sobie sprawę, że w teorii nie jest to do końca poprawne, ale w praktyce jasność nie jest wyrażana w kandelach, ale w lumenach - a więc w strumieniu świetlnym.

Moglibyśmy być precyzyjni, ale zazwyczaj na opakowaniu lub w opisie produktu nie jest podana liczba kandeli, tylko lumenów.

A może by tak pójść na kompromis i nazwać ten parametr "intensywnością świecenia"?


Różnice w "jasności świecenia" żarówek

Pokażmy to na przykładzie tabeli. Podane wartości są jednak tylko orientacyjne i służą jako prosta ilustracja różnej efektywności różnych typów żarówek.


zarowky led


Z tabeli jasno wynika, że żarówki energooszczędne i LED świecą znacznie mocniej niż żarówki wolframowe i halogenowe. Mają również bardzo niskie zużycie energii. Dlatego nowoczesne żarówki nawet o minimalnej mocy pod względem intensywności świecenia w pełni zastępują tradycyjne o wielokrotnie większej mocy.

Jesteśmy tu dla Ciebie

Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami. Chętnie Ci pomożemy. I razem dostroimy Twój dom do tonów, które najbardziej Ci odpowiadają.

 

 

 

 

Potrzebujesz pomocy?


POTRZEBUJESZ POMOCY?   
Po - Pt  8 - 16h

Tomas Feix Tomáš Feix
 T: +48 664 307 776
 T: +420 722 398 794
 E-mail: feix@artcrystal.cz

WhatUp
(mówimy po polsku)

Referencje naszych klientów

 • Adam Kowol, Bytom

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry. Przesyłka doszła w doskonałym stanie. Była bardzo dobrze zapakowana. Lampa wygląda znacznie lepiej niż się spodziewaliśmy. Wiszące kryształy wspaniale rozszczepiają światło. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Serdecznie pozdrawiam.
 • Elżbieta Lasota, Milanówek

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenka. Żyrandol dotarł w piątek, jak Pani informowała i prezentuje się pięknie w naszym salonie. Kryształy pięknie się mienią w blasku żarówek a przez pryzmat oszlifowanych kryształów można dojrzeć całą tęczę barw. Za jakiś czas z pewnością zamówię kinkiet do kompletu i być może lampkę.
 • Halina Dubicka, Chelm

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenko, żyrandole są super, narazie jeszcze nie zawieszone i muszę kupić żarówki, jak powieszę i będą już świeciły to pozwolę sobie jeszcze raz napisać do Pani. W każdym razie żyrandole dotarły w stanie nie uszkodzonym, były super opakowane. Bardzo Pani dziękuję za szybką i profesjonalną obsługę.
 • Maciej Cierpiał, Konopiska

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, dziękujemy za przesyłkę. Żyrandole nie uszkodzone. Piękna robota już wiszą w salonie. Towar bardzo dobrze zapakowany. Jesteśmy wdzięczni za dbanie o opinię Państwa klientów. Pozdrawiam.
 • Agnieszka Kaczmarek, Sieraków

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, z przyjemnością informuję, że żyrandol dostarczono w stanie nienaruszonym oraz prezentuje się przepięknie. Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Pozdrawiam.
 • Małgorzata Wujcik, Płock

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, otrzymaliśmy nasze zamówienie i jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiej jakości produktów, pakowania i szybkiej dostawy. Dziękuję za dobrą współpracę.
 • Kasia Piekarz, Głogów

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, decydując się na zakup przeszukałam kilka stron sklepowych. Zakup jednak zadowolił mnie stuprocentowo. Co do samych kryształków - są przecudne!! Prawdziwe, ciężkie, pięknie cięte. Już na pierwszy rzut oka widać tu Jakość.
 • Iwona Ozga, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, otrzymaliśmy zyrandol i udało nam się wszystko zamontować. Żyrandol jest piękny i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy za pomoc i będziemy Państwa polecać. Serdecznie pozdrawiam.
 • Zbigniew Mularski, Poznań

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, zamawiałem i otrzymałem dostawę kilku wybranych lamp z firmy Artcrystal Tomes. Wszystko zgodne z ustaleniami: towar, terminy.Mogę gorąco polecić firmę i Właściciela.
 • Joanna Szmigiel, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, dziękuję za piękny żyrandol i szybkie wykonanie całej działalności do mojej pełnej satysfakcji. Pozdrawiam.

Dołącz do nas na

facebook        instagram       pinterest     youtube

 

Otrzymuj wiadomości na swój adres e-mail

Preferencje prywatności

Używamy plików cookie, aby usprawnić Państwa wizytę na tej stronie, analizować jej działanie i zbierać dane na temat jej użytkowania. W tym celu możemy korzystać z narzędzi i usług stron trzecich, a zebrane dane mogą być przekazywane do partnerów w UE, USA lub innych krajach. Klikając "Akceptuj wszystkie pliki cookie" wyrażasz zgodę na to przetwarzanie. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje lub zmodyfikować swoje preferencje.

Deklaracja ochrony prywatności

Pokaż szczegóły
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zaloguj się