Różnice w natężeniu światła żarówek
Dodane 8.2.2022 15:29.08
Fiat lux! Nie, nie zmieniliśmy naszej branży i nie przenieśliśmy się do branży motoryzacyjnej. Zwrot ten oznacza po łacinie "niech się stanie światłość". Jest to cytat z Księgi Rodzaju, który opisuje stworzenie świata, które zaczyna się od światła. Może i jesteśmy zwykłymi śmiertelnikami, ale za każdym pstryknięciem przełącznika możemy zagrać trochę na najwyższym poziomie. I możemy nawet wybrać, jak intensywne jest to światło. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnicom w intensywności świecenia żarówek.
Moc żarówki nie ma już znaczenia
Jeszcze nie tak dawno temu żarówki wybieraliśmy na podstawie mocy, biorąc pod uwagę przede wszystkim podaną moc. Wszystkie żarówki wolframowe miały praktycznie taką samą skuteczność świetlną (około 15 lm/W), a im więcej watów, tym więcej światła.
Ale oczywiście tak już nie jest.
Obecnie żarówki - a szczególnie dotyczy to żarówek LED - mają diametralnie różną skuteczność świetlną (zazwyczaj w skali od 70 do 160 lm/W), tak że moc nie mówi już, ile energii świetlnej emituje dana oprawa.
Dlatego też przy wyborze żarówek kierujemy się obecnie strumieniem świetlnym.
Ale najpierw trochę teorii i wyjaśnień, aby późniejsza prezentacja różnic w intensywności świecenia różnych typów żarówek nie wprowadziła Was w błąd.
Strumień świetlny a natężenie światła
Najważniejszym kryterium przy wyborze lampy jest jej strumień świetlny. Wskazuje to całkowitą ilość energii świetlnej emitowanej przez źródło światła. W prostych słowach: wyraża ona, jak jasne będzie dane światło. Jego wartość podawana jest w lumenach. I tu obowiązuje proste równanie - im wyższy strumień świetlny, tym intensywniejsze oświetlenie.
Uważni czytelnicy naszego bloga wiedzą z jednego z wcześniejszych artykułów, że istnieje również parametr luminancji. Pokazuje on rozkład strumienia świetlnego z jednego źródła światła w różnych kierunkach. Oznacza zatem ilość światła emitowanego pod określonym kątem. Jego jednostką jest kandela (cd). A skąd ta nazwa? Powód jest prosty: 1 cd to natężenie światła konwencjonalnej świecy.
Lampa o natężeniu światła 200 cd będzie zatem świecić tak samo jak 200 świec w jednym kierunku.
Różnica między natężeniem światła (cd) a strumieniem świetlnym (lm) jest pięknie zilustrowana na tym zdjęciu.
Dlatego wolimy wcześniej wyprostować zapis, aby jakiś fan fotometrii nie oskarżył nas o nieścisłość.
Zdajemy sobie sprawę, że w teorii nie jest to do końca poprawne, ale w praktyce jasność nie jest wyrażana w kandelach, ale w lumenach - a więc w strumieniu świetlnym.
Moglibyśmy być precyzyjni, ale zazwyczaj na opakowaniu lub w opisie produktu nie jest podana liczba kandeli, tylko lumenów.
A może by tak pójść na kompromis i nazwać ten parametr "intensywnością świecenia"?
Różnice w "jasności świecenia" żarówek
Pokażmy to na przykładzie tabeli. Podane wartości są jednak tylko orientacyjne i służą jako prosta ilustracja różnej efektywności różnych typów żarówek.
Z tabeli jasno wynika, że żarówki energooszczędne i LED świecą znacznie mocniej niż żarówki wolframowe i halogenowe. Mają również bardzo niskie zużycie energii. Dlatego nowoczesne żarówki nawet o minimalnej mocy pod względem intensywności świecenia w pełni zastępują tradycyjne o wielokrotnie większej mocy.
Jesteśmy tu dla Ciebie
Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami. Chętnie Ci pomożemy. I razem dostroimy Twój dom do tonów, które najbardziej Ci odpowiadają.