Jak połączyć światło dzienne i sztuczne

Dodane: 14.7.2022 15:35.49

14 Lipiec 2022

Badania pokazują, że średnio aż 80% dnia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych. W pracy, w sklepie, ale przede wszystkim w domu. Dlatego powinniśmy zapewnić optymalne połączenie światła dziennego i sztucznego. Światło znacząco wpływa nie tylko na atmosferę pomieszczenia, ale także na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Zobacz, jak możesz to osiągnąć.

Jak połączyć światło dzienne i sztuczne

 

Jak połączyć światło dzienne i sztuczne

 

Zjawisko tzw. zdrowego środowiska wewnętrznego nie jest niczym nowym. Ergonomiczne oświetlenie jest już integralną częścią życia zawodowego, ponieważ brak (lub nadmiar) dobrej jakości światła może prowadzić do zmęczenia, bólu oczu lub głowy, osłabienia koncentracji lub problemów psychicznych.

Krótko mówiąc, każda czynność wymaga określonego natężenia oświetlenia. A gdy nie jest optymalna, nie czujemy się komfortowo. Nie ważne czy jesteśmy w domu czy w biurze, czy odpoczywamy, gotujemy czy pracujemy. Zawsze należy dostosować warunki oświetleniowe do konkretnego otoczenia i wykonywanej czynności.

I nie zaburzyliśmy zasadniczo rytmu okołodobowego.


Rytm okołodobowy to wyimaginowany zegar wewnętrzny, który kontroluje naszą aktywność lub wręcz przeciwnie - lulanie w ciągu dnia i nocy, głównie w zależności od tego, ile światła aktualnie otrzymujemy.

W zamierzchłej przeszłości rytmy okołodobowe były całkowicie naturalne. Ludzie budzili się o świcie, byli poza domem przez większą część dnia i zasypiali o zmierzchu. Dzięki promieniom słonecznym organizm miał mnóstwo energii do poruszania się, trawienia pokarmu itp. I odwrotnie, kiedy słońce zachodziło, dawało wyraźny sygnał ludziom, by się zwinęli, zrelaksowali i przygotowali do snu.

W nocy organizm mógł się wtedy naprawić, oczyścić i odpocząć. Narządy były aktywne i odpoczywały w swoim naturalnym czasie. I co najważniejsze: odpowiednie hormony mogły być produkowane w odpowiednim czasie.

Organizm ludzki jest po prostu przystosowany do życia na zewnątrz, w naturze. Ale człowiek wynalazł sztuczne oświetlenie i zaczął spędzać dni zamknięte w budynkach z całkowitym brakiem światła dziennego, odwracając rytm okołodobowy dosłownie do góry nogami.

Dlatego tak ważne jest symulowanie naturalnego oświetlenia nie tylko w pracy, ale także w domu, aby przywołać warunki świetlne panujące na zewnątrz.

Ogólnie rzecz biorąc, im więcej światła dziennego wpuszczasz do domu, tym lepiej. W końcu nie na darmo mówi się, że "gdzie słońce nie dochodzi, tam lekarz dochodzi". Zawsze można zaciągnąć zasłony lub żaluzje...


Żyrandole do kuchni i jadalni

 

Światło wpływa na hormony: kortyzol, melatoninę i serotoninę. Pierwszy budzi nas i utrzymuje w sprawności, drugi odpowiada za jakość snu, a trzeci wprawia nas w dobry nastrój.

I na przykład, aby uzyskać naturalny "start" potrzebujemy światła dziennego o natężeniu 1000 lux. W tym przypadku nie jesteśmy zmęczeni i dochodzimy do temperatury roboczej nawet bez kawy, natomiast przy tym samym natężeniu, ale sztucznego oświetlenia czujemy się zupełnie inaczej.

Krótko mówiąc, zegar biologiczny wie, czy próbujemy go oszukać, czy nie.

Sami widzicie, co jest lepsze rano - otwieranie zasłon lub zaciąganie rolet i wpuszczanie wtedy światła dziennego, czy włączanie światła?


Żyrandole do sypialni

I tak jest ze wszystkim. Niezależnie od tego, czy jemy śniadanie w kuchni, relaksujemy się w salonie, czy czytamy w sypialni. Pod względem jakości i wpływu na psychikę, naturalnego światła dziennego nie da się całkowicie zastąpić, ale odpowiednio uzupełnione może.

Optymalna kombinacja światła dziennego i sztucznego jest więc taka, że zawiera jak najwięcej światła naturalnego i w sumie osiąga zalecaną wartość dla danego pomieszczenia i czynności.

Zalecane natężenie oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach

 • Sypialnia, pokój dzienny, pokój dziecięcy - 200 lx
 • Kuchnia, łazienka, ganek - 150 lx
 • Przedpokój - 100 lx

 

Zalecana intensywność według aktywności

 • Gotowanie - 500 lx
 • Czytanie - 300 lx
 • Praca przy komputerze - 400 lx

 

Oprócz natężenia światła ważna jest również jego barwa lub temperatura. Tak właśnie wygląda ten zakres.


Oprócz natężenia światła ważna jest również jego barwa lub temperatura

Nawet temperatura sztucznego światła musi być dostosowana do każdego pomieszczenia, aby jak najlepiej spełniało swoje zadanie.

Tam, gdzie chcemy pracować (przy komputerze lub manualnie - na przykład na blacie kuchennym), warto wybrać chłodniejszy odcień, który przypomina nam światło dzienne i dodaje energii. Natomiast do pomieszczeń, w których przede wszystkim się relaksujemy, polecamy wybrać żarówkę o cieplejszym świetle.

Idealna temperatura światła w kuchni

Trudno precyzyjnie pokroić mięso, warzywa czy po prostu chleb, jeśli nie widzi się dobrze pod rękami. W skrócie, żyrandole kuchenne powinny emitować jasne i rześkie światło dookoła, abyś miał pełną kontrolę nad swoim gotowaniem.


Idealna temperatura światła w kuchni

Zazwyczaj zalecamy temperaturę około 4000K. Możesz jednak zdecydować się na połączenie kilku rodzajów oświetlenia - na przykład postaw na chłodniejsze światło nad blatem kuchennym i nieco cieplejszą żarówkę w żyrandolu nad stołem jadalnym.

Idealna temperatura światła dla salonu

W salonie głównie oglądamy telewizję, spędzamy czas z gośćmi lub relaksujemy się grając w gry - jednym słowem zasłużony komfort. Dlatego najczęściej polecamy naszym klientom lampy sufitowe do salonu w cieplejszych barwach o wartości 2700-3000 K.


Idealna temperatura światła dla salonu

Chłodniejsze odcienie przywołują światło dzienne, więc mózg będzie myślał, że o północy jest dzień, co może powodować problemy z zasypianiem. Popularną alternatywą jest łączenie lampek o różnych kolorach i dobieranie ich w zależności od preferencji i aktualnej aktywności. Jest to łatwe do osiągnięcia. Wystarczy wybrać żyrandol do salonu o chłodniejszej barwie 4000K jako "główne" oświetlenie do salonu i uzupełnić go lampami o cieplejszym odcieniu.

Idealna temperatura światła do home office

Home office staje się coraz bardziej powszechny i nie wydaje się, by to zjawisko miało odejść. Coraz więcej osób urządza w domu dedykowany pokój tylko do pracy, aby stworzyć jej odpowiednie warunki i lepiej oddzielić życie prywatne od zawodowego, nawet jeśli oba odbywają się w tym samym miejscu. Światło o temperaturze około 4000K zwiększy Twoją koncentrację i sprawi, że będziesz dłużej czujny.


Idealna temperatura światła do home office

Idealna temperatura światła do sypialni

Przede wszystkim musimy mieć w sypialni jak najlepsze warunki do nieprzerwanego snu, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość energii na następny dzień. Dlatego żyrandol do sypialni o cieplejszej barwie światła między 2 700 a 3 000 K to idealne oświetlenie centralne do sypialni, które pozwoli utrzymać naturalny rytm okołodobowy.


Idealna temperatura światła do sypialni


Jesteśmy tu dla ciebie

Potrzebujesz porady, jak najlepiej połączyć sztuczne oświetlenie z żyrandoli kryształowych ze światłem dziennym? Skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy.

 

 

Potrzebujesz pomocy?


POTRZEBUJESZ POMOCY?   
Po - Pt  8 - 16h

Tomas Feix Tomáš Feix
 T: +48 664 307 776
 T: +420 722 398 794
 E-mail: feix@artcrystal.cz

WhatUp
(mówimy po polsku)

Referencje naszych klientów

 • Adam Kowol, Bytom

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry. Przesyłka doszła w doskonałym stanie. Była bardzo dobrze zapakowana. Lampa wygląda znacznie lepiej niż się spodziewaliśmy. Wiszące kryształy wspaniale rozszczepiają światło. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Serdecznie pozdrawiam.
 • Elżbieta Lasota, Milanówek

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenka. Żyrandol dotarł w piątek, jak Pani informowała i prezentuje się pięknie w naszym salonie. Kryształy pięknie się mienią w blasku żarówek a przez pryzmat oszlifowanych kryształów można dojrzeć całą tęczę barw. Za jakiś czas z pewnością zamówię kinkiet do kompletu i być może lampkę.
 • Halina Dubicka, Chelm

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenko, żyrandole są super, narazie jeszcze nie zawieszone i muszę kupić żarówki, jak powieszę i będą już świeciły to pozwolę sobie jeszcze raz napisać do Pani. W każdym razie żyrandole dotarły w stanie nie uszkodzonym, były super opakowane. Bardzo Pani dziękuję za szybką i profesjonalną obsługę.
 • Maciej Cierpiał, Konopiska

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, dziękujemy za przesyłkę. Żyrandole nie uszkodzone. Piękna robota już wiszą w salonie. Towar bardzo dobrze zapakowany. Jesteśmy wdzięczni za dbanie o opinię Państwa klientów. Pozdrawiam.
 • Agnieszka Kaczmarek, Sieraków

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, z przyjemnością informuję, że żyrandol dostarczono w stanie nienaruszonym oraz prezentuje się przepięknie. Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Pozdrawiam.
 • Małgorzata Wujcik, Płock

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, otrzymaliśmy nasze zamówienie i jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiej jakości produktów, pakowania i szybkiej dostawy. Dziękuję za dobrą współpracę.
 • Kasia Piekarz, Głogów

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, decydując się na zakup przeszukałam kilka stron sklepowych. Zakup jednak zadowolił mnie stuprocentowo. Co do samych kryształków - są przecudne!! Prawdziwe, ciężkie, pięknie cięte. Już na pierwszy rzut oka widać tu Jakość.
 • Iwona Ozga, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, otrzymaliśmy zyrandol i udało nam się wszystko zamontować. Żyrandol jest piękny i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy za pomoc i będziemy Państwa polecać. Serdecznie pozdrawiam.
 • Zbigniew Mularski, Poznań

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, zamawiałem i otrzymałem dostawę kilku wybranych lamp z firmy Artcrystal Tomes. Wszystko zgodne z ustaleniami: towar, terminy.Mogę gorąco polecić firmę i Właściciela.
 • Joanna Szmigiel, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, dziękuję za piękny żyrandol i szybkie wykonanie całej działalności do mojej pełnej satysfakcji. Pozdrawiam.

Dołącz do nas na

facebook        instagram       pinterest     youtube

 

Otrzymuj wiadomości na swój adres e-mail

Preferencje prywatności

Używamy plików cookie, aby usprawnić Państwa wizytę na tej stronie, analizować jej działanie i zbierać dane na temat jej użytkowania. W tym celu możemy korzystać z narzędzi i usług stron trzecich, a zebrane dane mogą być przekazywane do partnerów w UE, USA lub innych krajach. Klikając "Akceptuj wszystkie pliki cookie" wyrażasz zgodę na to przetwarzanie. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje lub zmodyfikować swoje preferencje.

Deklaracja ochrony prywatności

Pokaż szczegóły
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zaloguj się