Jak działa żarówka LED
Dodane 8.3.2022 11:29.19
Prawdziwi rockmani kochają Led Zeppelin, a ludzie oszczędni - żarówki LED. Nic dziwnego. W rzeczywistości, w naszym porównaniu żarówek, żarówki LED okazały się zdecydowanym zwycięzcą. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak one działają.
Żarówki LED to obecnie najpopularniejsze żarówki do żyrandoli, lamp wiszących, a nawet lamp kryształowych. Krótko mówiąc, prawie wszystko, co dziś świeci, świeci dzięki technologii LED.
Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje?
Oto kilka istotnych powodów.
Zalety żarówek LED
- Żarówki LED mają żywotność do 25 000 godzin, zapewniają natychmiastowy początek świecenia i bezpieczne działanie.
- Są one dostępne w wielu kształtach, mają szeroki zakres temperatur barwowych i są przyjazne dla środowiska.
- Mają one najwyższą skuteczność świetlną i tzw. natężenie światła.
- Ich cena zakupu jest wyższa, ale w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami pozwalają one zaoszczędzić ponad 80% energii.
Dlatego w dłuższej perspektywie czasowej wybór żarówek LED jest zdecydowanie opłacalny. Pod każdym względem.
Teraz już wiemy, dlaczego są one tak popularne, ale jak działają?
Jak działają LED żarówki
Żarówki LED są oficjalnie nazywane diodami elektroluminescencyjnymi. Dzieje się tak dlatego, że ich oświetlenie opiera się na tzw. elektroluminescencji, w której prąd elektryczny jest przekształcany w światło.
Same diody (elektryczne elementy półprzewodnikowe) działają dzięki półprzewodnikom składającym się z dwóch warstw. Jest to tak zwane złącze P-N, przez które przepływa prąd elektryczny.
To właśnie dzięki temu żarówki LED emitują światło, ponieważ po podłączeniu prądu elektrycznego elektrony przemieszczają się z jednej warstwy do drugiej, tworząc nadmiar energii - światło.
Można by pomyśleć, że diody LED są czymś nowym, ponieważ ich masowa ekspansja nastąpiła dopiero w ciągu ostatnich 10-15 lat, ale technologia ta jest znana od prawie pół wieku. Tylko w tym czasie bardzo się rozwinęła.
Zarówno pod względem technologicznym - diody LED charakteryzują się lepszym strumieniem świetlnym i innymi parametrami świetlnymi niż inne oprawy, jak i ekonomicznym - ich produkcja kosztuje znacznie mniej niż w przeszłości. Dlatego też można niemal z całą pewnością przewidzieć, że popularność żarówek LED w przyszłości na pewno nie zmaleje, a wręcz przeciwnie.
Jedną z przyczyn ich popularności, której jeszcze nie wyjaśniliśmy, jest możliwość uzyskania dowolnej barwy światła bez konieczności stosowania filtrów zmieniających światło białe na czerwone, niebieskie lub zielone.
Żarówki LED - dowolny kolor bez filtrów
Filtry zwykle zmniejszają intensywność światła, dlatego nie można za ich pomocą uzyskać wystarczająco bogatych kolorów. Ale tu właśnie pojawia się technologia LED i jej kolejna zaleta - możliwość modyfikowania światła o określonej długości fali.
Chipy LED składają się ze związków galu i zazwyczaj zawierają inne materiały, aby uzyskać pożądaną barwę światła. Na przykład połączenie niebieskiej diody LED i luminoforu pozwala uzyskać piękną białą barwę światła. Właściwości materiału, z którego wykonane są diody, określają zatem maksymalną długość fali światła.
Żarówki LED mogą więc mieć dowolny kolor z widzialnej części ludzkiego widma. W rzeczywistości pozwalają one na dowolne łączenie trzech podstawowych kolorów - czerwonego, zielonego i niebieskiego - w celu uzyskania dowolnego koloru. Z tego powodu żarówki LED zmieniające kolor są określane jako RGB (red, green, blue).
Domyślną barwą światła żarówki LED jest jasna biel. Paradoksalnie, nie jest możliwe bezpośrednie emitowanie światła białego. Starsze żarówki LED zawierały trzy układy scalone, które mieszały kolory, dając wrażenie światła białego. Nowoczesne żarówki LED wykorzystują do tego celu luminofor.
Jesteśmy tu dla Ciebie
Teraz już wiesz, dlaczego żarówki LED są najpopularniejszymi żarówkami do wszystkich typów opraw oświetleniowych, a także jak działają. Ale czy nadal potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami. Chętnie udzielimy Ci pomocy. Wspólnie dostosujemy Twój dom do tonów, które najbardziej Ci odpowiadają.