Jak działa żarówka LED

Dodane: 8.3.2022 11:29.19

08 Marzec 2022

Prawdziwi rockmani kochają Led Zeppelin, a ludzie oszczędni - żarówki LED. Nic dziwnego. W rzeczywistości, w naszym porównaniu żarówek, żarówki LED okazały się zdecydowanym zwycięzcą. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak one działają.

Jak działa żarówka LED

 

Jak działa żarówka LED

 

Żarówki LED to obecnie najpopularniejsze żarówki do żyrandoli, lamp wiszących, a nawet lamp kryształowych. Krótko mówiąc, prawie wszystko, co dziś świeci, świeci dzięki technologii LED.

Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje?

Oto kilka istotnych powodów.


Zalety żarówek LED

 • Żarówki LED mają żywotność do 25 000 godzin, zapewniają natychmiastowy początek świecenia i bezpieczne działanie.
 • Są one dostępne w wielu kształtach, mają szeroki zakres temperatur barwowych i są przyjazne dla środowiska.
 • Mają one najwyższą skuteczność świetlną i tzw. natężenie światła.
 • Ich cena zakupu jest wyższa, ale w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami pozwalają one zaoszczędzić ponad 80% energii.


Dlatego w dłuższej perspektywie czasowej wybór żarówek LED jest zdecydowanie opłacalny. Pod każdym względem.
Teraz już wiemy, dlaczego są one tak popularne, ale jak działają?

 

Jak działają LED żarówki

Żarówki LED są oficjalnie nazywane diodami elektroluminescencyjnymi. Dzieje się tak dlatego, że ich oświetlenie opiera się na tzw. elektroluminescencji, w której prąd elektryczny jest przekształcany w światło.

Same diody (elektryczne elementy półprzewodnikowe) działają dzięki półprzewodnikom składającym się z dwóch warstw. Jest to tak zwane złącze P-N, przez które przepływa prąd elektryczny.

To właśnie dzięki temu żarówki LED emitują światło, ponieważ po podłączeniu prądu elektrycznego elektrony przemieszczają się z jednej warstwy do drugiej, tworząc nadmiar energii - światło.

Można by pomyśleć, że diody LED są czymś nowym, ponieważ ich masowa ekspansja nastąpiła dopiero w ciągu ostatnich 10-15 lat, ale technologia ta jest znana od prawie pół wieku. Tylko w tym czasie bardzo się rozwinęła.

Zarówno pod względem technologicznym - diody LED charakteryzują się lepszym strumieniem świetlnym i innymi parametrami świetlnymi niż inne oprawy, jak i ekonomicznym - ich produkcja kosztuje znacznie mniej niż w przeszłości. Dlatego też można niemal z całą pewnością przewidzieć, że popularność żarówek LED w przyszłości na pewno nie zmaleje, a wręcz przeciwnie.

Jedną z przyczyn ich popularności, której jeszcze nie wyjaśniliśmy, jest możliwość uzyskania dowolnej barwy światła bez konieczności stosowania filtrów zmieniających światło białe na czerwone, niebieskie lub zielone.


Żarówki LED - dowolny kolor bez filtrów

Filtry zwykle zmniejszają intensywność światła, dlatego nie można za ich pomocą uzyskać wystarczająco bogatych kolorów. Ale tu właśnie pojawia się technologia LED i jej kolejna zaleta - możliwość modyfikowania światła o określonej długości fali.

Chipy LED składają się ze związków galu i zazwyczaj zawierają inne materiały, aby uzyskać pożądaną barwę światła. Na przykład połączenie niebieskiej diody LED i luminoforu pozwala uzyskać piękną białą barwę światła. Właściwości materiału, z którego wykonane są diody, określają zatem maksymalną długość fali światła.


Jak działa żarówka LEDŻarówki LED mogą więc mieć dowolny kolor z widzialnej części ludzkiego widma. W rzeczywistości pozwalają one na dowolne łączenie trzech podstawowych kolorów - czerwonego, zielonego i niebieskiego - w celu uzyskania dowolnego koloru. Z tego powodu żarówki LED zmieniające kolor są określane jako RGB (red, green, blue).

Domyślną barwą światła żarówki LED jest jasna biel. Paradoksalnie, nie jest możliwe bezpośrednie emitowanie światła białego. Starsze żarówki LED zawierały trzy układy scalone, które mieszały kolory, dając wrażenie światła białego. Nowoczesne żarówki LED wykorzystują do tego celu luminofor.

 

Jesteśmy tu dla Ciebie

Teraz już wiesz, dlaczego żarówki LED są najpopularniejszymi żarówkami do wszystkich typów opraw oświetleniowych, a także jak działają. Ale czy nadal potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami. Chętnie udzielimy Ci pomocy. Wspólnie dostosujemy Twój dom do tonów, które najbardziej Ci odpowiadają.

 

 

Potrzebujesz pomocy?


POTRZEBUJESZ POMOCY?   
Po - Pt  8 - 16h

Tomas Feix Tomáš Feix
 T: +48 664 307 776
 T: +420 722 398 794
 E-mail: feix@artcrystal.cz

WhatUp
(mówimy po polsku)

Referencje naszych klientów

 • Adam Kowol, Bytom

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry. Przesyłka doszła w doskonałym stanie. Była bardzo dobrze zapakowana. Lampa wygląda znacznie lepiej niż się spodziewaliśmy. Wiszące kryształy wspaniale rozszczepiają światło. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Serdecznie pozdrawiam.
 • Elżbieta Lasota, Milanówek

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenka. Żyrandol dotarł w piątek, jak Pani informowała i prezentuje się pięknie w naszym salonie. Kryształy pięknie się mienią w blasku żarówek a przez pryzmat oszlifowanych kryształów można dojrzeć całą tęczę barw. Za jakiś czas z pewnością zamówię kinkiet do kompletu i być może lampkę.
 • Halina Dubicka, Chelm

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenko, żyrandole są super, narazie jeszcze nie zawieszone i muszę kupić żarówki, jak powieszę i będą już świeciły to pozwolę sobie jeszcze raz napisać do Pani. W każdym razie żyrandole dotarły w stanie nie uszkodzonym, były super opakowane. Bardzo Pani dziękuję za szybką i profesjonalną obsługę.
 • Maciej Cierpiał, Konopiska

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, dziękujemy za przesyłkę. Żyrandole nie uszkodzone. Piękna robota już wiszą w salonie. Towar bardzo dobrze zapakowany. Jesteśmy wdzięczni za dbanie o opinię Państwa klientów. Pozdrawiam.
 • Agnieszka Kaczmarek, Sieraków

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, z przyjemnością informuję, że żyrandol dostarczono w stanie nienaruszonym oraz prezentuje się przepięknie. Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Pozdrawiam.
 • Małgorzata Wujcik, Płock

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, otrzymaliśmy nasze zamówienie i jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiej jakości produktów, pakowania i szybkiej dostawy. Dziękuję za dobrą współpracę.
 • Kasia Piekarz, Głogów

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, decydując się na zakup przeszukałam kilka stron sklepowych. Zakup jednak zadowolił mnie stuprocentowo. Co do samych kryształków - są przecudne!! Prawdziwe, ciężkie, pięknie cięte. Już na pierwszy rzut oka widać tu Jakość.
 • Iwona Ozga, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, otrzymaliśmy zyrandol i udało nam się wszystko zamontować. Żyrandol jest piękny i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy za pomoc i będziemy Państwa polecać. Serdecznie pozdrawiam.
 • Zbigniew Mularski, Poznań

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, zamawiałem i otrzymałem dostawę kilku wybranych lamp z firmy Artcrystal Tomes. Wszystko zgodne z ustaleniami: towar, terminy.Mogę gorąco polecić firmę i Właściciela.
 • Joanna Szmigiel, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, dziękuję za piękny żyrandol i szybkie wykonanie całej działalności do mojej pełnej satysfakcji. Pozdrawiam.

Dołącz do nas na

facebook        instagram       pinterest     youtube

 

Otrzymuj wiadomości na swój adres e-mail

Preferencje prywatności

Używamy plików cookie, aby usprawnić Państwa wizytę na tej stronie, analizować jej działanie i zbierać dane na temat jej użytkowania. W tym celu możemy korzystać z narzędzi i usług stron trzecich, a zebrane dane mogą być przekazywane do partnerów w UE, USA lub innych krajach. Klikając "Akceptuj wszystkie pliki cookie" wyrażasz zgodę na to przetwarzanie. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje lub zmodyfikować swoje preferencje.

Deklaracja ochrony prywatności

Pokaż szczegóły
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zaloguj się