Słynna monarchini i kultowy żyrandol - oto Maria Teresa

Dodane: 1.7.2024 12:30.21

01 Lipiec 2024

Inspiracje do projektowania oświetlenia można znaleźć wszędzie wokół nas. Podobnie jak inne dziedziny ludzkiej działalności, kryształowe żyrandole podlegają trendom mody. Jednym z nich były wystawne żyrandole tworzone dla najbardziej luksusowych wnętrz pałacowych. Tak właśnie powstał kultowy żyrandol Maria Teresa. Jego design jest tak wyjątkowy, że do dziś zdobi stylowe przestrzenie w wielu swoich odmianach.

Słynna monarchini i kultowy żyrandol - oto Maria Teresa

 

kultowy żyrandol - oto Maria Teresa

 

300 lat rozwoju pięknych kryształowych żyrandoli

Witamy w kolejnej opowieści o tym, jak ewoluowała branża oświetleniowa i rzemiosło szklarskie, którego 300. rocznicę upamiętniamy. Eksperymenty z materiałem, jego obróbką i zastosowaniem przyniosły zachwycające rezultaty w postaci różnorodnych lamp inspirowanych aktualnymi stylami artystycznymi.

Koronację wybitnej monarchini Marii Teresy oświetliły oryginalne, w całości szklane żyrandole, jeszcze wtedy oświetlone płomieniami świec. Ramiona były wykonane z dwóch kawałków szkła. W tym czasie szklarzom nie udało się jeszcze stworzyć pustego ramienia, które (później) pozwoliłoby na przeprowadzenie kabli do źródła światła. Połączenia tych szklanych części są ozdobione ornamentami.

Ponadczasowe piękno

Tak jak niektóre czyny Marii Teresy są celebrowane przez kolejne pokolenia, tak projekt żyrandoli na jej cześć stał się ponadczasowy. Nawet dziś różne jego wersje są instalowane w projektach na całym świecie. ArtCrystal Tomeš miał zaszczyt przygotować trzy repliki tych lamp z epoki dla XVII-wiecznego Pałacu w Żaganiu w Polsce.

W Czechach jest również wiele miejsc, w których świeci żyrandol Marii Teresy. Trzymetrową replikę tej oprawy można znaleźć na przykład w Sali Rady w Brnie. Świeci ona na barokowe freski, które przez 137 lat były ukryte pod tynkiem.

Żyrandol Maria Terezia świeci w domu towarowym Máj w Pradze

Przyjdź i zobacz dwa wyjątkowe żyrandole Maria Terezia w nowo otwartym domu towarowym Máj na Národní třída w Pradze. Te żyrandole oczarują Cię już przy wejściu swoją imponującą średnicą wynoszącą 2 metry.

 

Żyrandol Maria Terezia świeci w domu towarowym Máj w Pradze

 

Dom towarowy Máj przeszedł gruntowną przebudowę i obecnie jego wnętrza zdobi kolejnych 300 kryształowych żyrandoli czeskiej marki ArtCrystal Tomeš.

Cała kolekcja obejmuje szeroką gamę typów opraw oświetleniowych. Wszystkie oprawy zostały wykonane na zamówienie przez czeskich szklarzy i tym samym stały się ozdobą wnętrza domu towarowego. Więcej w tym artykule.

Historyczne piękno w nowej szacie

Kolekcja żyrandoli Maria Teresa jest również częścią naszego aktualnego portfolio. Jest ona niewątpliwym dowodem na to, że prawdziwa elegancja i wyrafinowanie nie znają granic, niezależnie od wielkości przestrzeni czy wysokości sufitu. Spójrzmy na przykład na niekonwencjonalny wariant mocowany bezpośrednio do sufitu, który doskonale uzupełnia nawet bardziej nowoczesne i kompaktowe wnętrza z niskimi sufitami. Ta adaptacja klasycznego projektu jest doskonałym przykładem na to, jak każde wnętrze można rozjaśnić oprawą oświetleniową, która nosi ślady swojego historycznego dziedzictwa, ale jest również dostosowana do współczesnych potrzeb i pomysłów estetycznych.

 

Kolekcja żyrandoli Maria Teresa

Zobacz ten żyrandol tutaj >>


Zastanawiasz się, jak wkomponować tradycyjny żyrandol w nowoczesne wnętrze? Zainspiruj się i spójrz na nasze ostatnie projekty. Zachwyć się blaskiem kryształu w naszym salonie, gdzie nasi specjaliści od oświetlenia z przyjemnością doradzą Ci w wyborze.

 

 

 

Potrzebujesz pomocy?


POTRZEBUJESZ POMOCY?   
Po - Pt  8 - 16h

Tomas Feix Tomáš Feix
 T: +48 664 307 776
 T: +420 722 398 794
 E-mail: feix@artcrystal.cz

WhatUp
(mówimy po polsku)

Referencje naszych klientów

 • Adam Kowol, Bytom

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry. Przesyłka doszła w doskonałym stanie. Była bardzo dobrze zapakowana. Lampa wygląda znacznie lepiej niż się spodziewaliśmy. Wiszące kryształy wspaniale rozszczepiają światło. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Serdecznie pozdrawiam.
 • Elżbieta Lasota, Milanówek

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenka. Żyrandol dotarł w piątek, jak Pani informowała i prezentuje się pięknie w naszym salonie. Kryształy pięknie się mienią w blasku żarówek a przez pryzmat oszlifowanych kryształów można dojrzeć całą tęczę barw. Za jakiś czas z pewnością zamówię kinkiet do kompletu i być może lampkę.
 • Halina Dubicka, Chelm

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenko, żyrandole są super, narazie jeszcze nie zawieszone i muszę kupić żarówki, jak powieszę i będą już świeciły to pozwolę sobie jeszcze raz napisać do Pani. W każdym razie żyrandole dotarły w stanie nie uszkodzonym, były super opakowane. Bardzo Pani dziękuję za szybką i profesjonalną obsługę.
 • Maciej Cierpiał, Konopiska

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, dziękujemy za przesyłkę. Żyrandole nie uszkodzone. Piękna robota już wiszą w salonie. Towar bardzo dobrze zapakowany. Jesteśmy wdzięczni za dbanie o opinię Państwa klientów. Pozdrawiam.
 • Agnieszka Kaczmarek, Sieraków

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, z przyjemnością informuję, że żyrandol dostarczono w stanie nienaruszonym oraz prezentuje się przepięknie. Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Pozdrawiam.
 • Małgorzata Wujcik, Płock

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, otrzymaliśmy nasze zamówienie i jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiej jakości produktów, pakowania i szybkiej dostawy. Dziękuję za dobrą współpracę.
 • Kasia Piekarz, Głogów

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, decydując się na zakup przeszukałam kilka stron sklepowych. Zakup jednak zadowolił mnie stuprocentowo. Co do samych kryształków - są przecudne!! Prawdziwe, ciężkie, pięknie cięte. Już na pierwszy rzut oka widać tu Jakość.
 • Iwona Ozga, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, otrzymaliśmy zyrandol i udało nam się wszystko zamontować. Żyrandol jest piękny i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy za pomoc i będziemy Państwa polecać. Serdecznie pozdrawiam.
 • Zbigniew Mularski, Poznań

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, zamawiałem i otrzymałem dostawę kilku wybranych lamp z firmy Artcrystal Tomes. Wszystko zgodne z ustaleniami: towar, terminy.Mogę gorąco polecić firmę i Właściciela.
 • Joanna Szmigiel, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, dziękuję za piękny żyrandol i szybkie wykonanie całej działalności do mojej pełnej satysfakcji. Pozdrawiam.

Dołącz do nas na

facebook        instagram       pinterest     youtube

 

Otrzymuj wiadomości na swój adres e-mail

Preferencje prywatności

Używamy plików cookie, aby usprawnić Państwa wizytę na tej stronie, analizować jej działanie i zbierać dane na temat jej użytkowania. W tym celu możemy korzystać z narzędzi i usług stron trzecich, a zebrane dane mogą być przekazywane do partnerów w UE, USA lub innych krajach. Klikając "Akceptuj wszystkie pliki cookie" wyrażasz zgodę na to przetwarzanie. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje lub zmodyfikować swoje preferencje.

Deklaracja ochrony prywatności

Pokaż szczegóły
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zaloguj się