Odwiedź nasz salon i uzyskaj 10% zniżki - od Pon 27. 05. 24. Więcej informacji TUTAJ >>

Atmosfera w pomieszczeniu pod względem oświetlenia

Dodane: 6.1.2023 10:37.37

06 Styczeń 2023

Oświetlenie może zasadniczo zmienić charakter pomieszczenia. Zarówno w sposób pozytywny, jak i negatywny. Za jego pomocą można idealnie połączyć całe wnętrze i nadać mu odpowiednią atmosferę lub wręcz przeciwnie - stworzyć przestrzeń, w której nie będzie się dobrze czuło. Zobacz, jak wykorzystać żyrandole kryształowe do wyczarowania wyjątkowej atmosfery świetlnej w dowolnym pomieszczeniu, abyś Ty lub Twoi klienci czuli się świetnie.

Atmosfera w pomieszczeniu pod względem oświetlenia

 

obývací pokoj

 

Dziś, wybierając oświetlenie do poszczególnych pomieszczeń, warto pomyśleć nie tylko o tym, czy podoba nam się projekt oprawy. Dlatego coraz więcej osób zrzuca tę troskę na barki architektów i projektantów, którzy mają za zadanie opracować projekt idealnego pod każdym względem wnętrza.

Nic dziwnego. W końcu oświetlenie wnętrza jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na to, jak czujemy się w danym pomieszczeniu i jak mieszkamy. Aby jednak móc je dobrać i połączyć w sposób zapewniający relaksującą atmosferę, oprócz wyczucia estetycznego i dbałości o szczegóły potrzebna jest pewna wiedza teoretyczna.

Należy wiedzieć, co to jest natężenie i jasność światła, jak te zmienne wpływają na prawidłową liczbę i rozmieszczenie lamp oraz jakie jest optymalne natężenie światła w każdym pomieszczeniu.


Natężenie światła

Natężenie światła to ułamek strumienia świetlnego padającego na określony obszar. Jest ona wyrażana w luksach. Odpowiednie natężenie oświetlenia jest integralną częścią maksymalnego komfortu, ponieważ podczas gotowania musimy widzieć wyraźnie pod rękami, natomiast w sypialni wolimy bardziej stonowane światło.

A na stoliku nocnym np. lampkę, przy której możemy czytać, nie przeszkadzając ukochanej osobie w spaniu. Odpowiednie natężenie światła zależy nie tylko od pomieszczenia, ale także od rodzaju wykonywanej czynności.

Można więc uzyskać wspaniałe wrażenia we wszystkich pomieszczeniach, dbając o to, by natężenie światła w każdym z nich było inne. I że można dowolnie modyfikować intensywność.


Zalecane natężenie światła jest zmienne. Na przykład, odpowiednie natężenie oświetlenia w salonie będzie zależało od tego, czy chcemy czytać, pracować, czy też usiąść z przyjaciółmi lub rodziną przy grze.

Dlatego zwykle nie wystarczy jedno główne źródło światła i warto uzupełnić żyrandol kryształowy dodatkowym oświetleniem (np. kinkietami lub lampami) lub oświetleniem nastrojowym (np. taśmami LED) - i łączyć ich światło na różne sposoby.

Dlatego najlepiej jest rozdzielić optymalne natężenie oświetlenia w pomieszczeniu na kilka lamp.

 

obyvaci pokoj

 

Zalecane natężenie oświetlenia w pomieszczeniach

 • Sypialnia, Salon, pokój dziecięcy – 200 lx
 • Kuchnia, łazienka – 150 lx
 • Przedpokój,  – 100 lx


Zalecana intensywność w zależności od rodzaju aktywności

 • Gotowanie– 500 lx
 • Czytanie – 300 lx
 • Praca z PC – 400 lx

 

Jasność

Jasność (luminancja) jest jedyną wielkością fotometryczną, którą odbieramy za pomocą oczu, a nasz narząd wzroku reaguje na nią bezpośrednio. Wyraża on ilość transmitowanego światła, które jest odbijane od przestrzeni lub emitowane - i pada pod określonym kątem. Jest on wyrażany w kandelach na metr kwadratowy i dlatego reprezentuje luminancję danego źródła światła o powierzchni jednego metra kwadratowego.

Jasność odgrywa zatem istotną rolę w rozmieszczeniu świateł dodatkowych. Powinny one być rozmieszczone z wyczuciem, aby oświetlić obszar, który nie jest już dobrze oświetlony przez główne światło.

Jednak zazwyczaj na opakowaniu żarówki nie jest podawana wartość natężenia, lecz natężenie światła, które wskazuje ilość światła emitowanego pod określonym kątem. Dlatego zalecając konkretne oświetlenie dla każdego pomieszczenia, opieramy się na obliczeniach luminancji.


Jak obliczyć wymagane natężenie światła

Proste. Pomnóż powierzchnię pomieszczenia i zalecaną wartość oświetlenia. W ten sposób uzyskuje się wymaganą wartość natężenia światła (w lumenach), którą można znaleźć na opakowaniu żarówki. Wystarczy więc postępować zgodnie z poniższym wzorem:

m² × lx = lm

 


Oświetlenie w salonie

Aby to zilustrować, zastosujmy najpierw powyższy wzór, abyśmy wiedzieli, jak obliczyć optymalne natężenie kumulacyjne Obliczanie idealnego natężenia światła w salonie o wymiarach 5 × 5 metrów będzie wyglądało następująco: 25 m² × 200 lx = 5000 lm.

Można jednak założyć, że będzie się tam odbywało wiele różnych zajęć, które będą przyjemne przy różnym natężeniu oświetlenia. Dlatego zalecamy łączenie oprawy głównej, którą jest żyrandol kryształowy, z oprawami dodatkowymi, takimi jak kinkiet, lampa lub reflektor, tak aby łączna suma ich natężenia światła wynosiła około 5000 lm.


obyvak osvětlení

 

Rozmieszczenie świateł dodatkowych i ewentualnie nastrojowych należy dobrać tak, aby wystarczająco oświetlały obszar, który nie jest już oświetlany przez światło główne. Jeśli jednak wiesz, że na przykład będziesz czytać tylko przy lampie, a nie przy świetle kryształowego żyrandola, upewnij się, że oświetlenie dodatkowe oświetla konkretny obszar, w którym planujesz wykonywać daną czynność.

Lampę ścienną i lampkę można umieścić praktycznie wszędzie. Taśmy LED polecamy również jako oświetlenie nastrojowe, na przykład za telewizorem, gdzie dopełnią atmosferę.

Zainspiruj się naszym szerokim wyborem kryształowych żyrandoli do salonu.

 

Oświetlenie w kuchni i jadalni

O ile w salonie zalecamy tylko więcej opraw oświetleniowych, o tyle w kuchni uważamy to za absolutną konieczność ze względów bezpieczeństwa. Z łatwością można jeść przy nieco bardziej intymnym oświetleniu kryształowego żyrandola nad stołem lub lampy przy oknie, ale podczas gotowania trzeba mieć możliwość wyraźnego widzenia pod rękami. Dlatego nad kuchnią należy umieścić kilka reflektorów lub lamp ściennych.


jídelna osvětleníZainspiruj się naszym szerokim wyborem kryształowych żyrandoli do kuchni i jadalni.

 

Oświetlenie w sypialni

Nasze sypialnie również pełnią wiele funkcji. Czasami lubimy romansować lub pocieszać się książką, ale czasami pracujemy w tym miejscu. Ubieramy się też codziennie rano. Oświetlenie powinno to wszystko uwzględniać.

Dlatego sam kryształowy żyrandol na suficie nie wystarczy. Konieczne będzie uzupełnienie go co najmniej o lampę - stołową lub podłogową. W zależności od umiejscowienia szafy z lustrami, może to być również oświetlenie ścienne, abyś mógł się dobrze widzieć podczas ubierania się.

A nastrój poprawi Ci oświetlenie nastrojowe w postaci pasków LED rozmieszczonych wokół łóżka.


osvětlení ložnice

 

Zainspiruj się naszym szerokim wyborem kryształowych żyrandoli do sypialni.

Jesteśmy tu dla Ciebie

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami. Chętnie udzielimy Ci pomocy. Wspólnie dostosujemy przyszły dom Twoich klientów do tonów, które najlepiej do nich pasują.

 

 

Potrzebujesz pomocy?


POTRZEBUJESZ POMOCY?   
Po - Pt  8 - 16h

Tomas Feix Tomáš Feix
 T: +48 664 307 776
 T: +420 722 398 794
 E-mail: feix@artcrystal.cz

WhatUp
(mówimy po polsku)

Referencje naszych klientów

 • Adam Kowol, Bytom

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry. Przesyłka doszła w doskonałym stanie. Była bardzo dobrze zapakowana. Lampa wygląda znacznie lepiej niż się spodziewaliśmy. Wiszące kryształy wspaniale rozszczepiają światło. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Serdecznie pozdrawiam.
 • Elżbieta Lasota, Milanówek

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenka. Żyrandol dotarł w piątek, jak Pani informowała i prezentuje się pięknie w naszym salonie. Kryształy pięknie się mienią w blasku żarówek a przez pryzmat oszlifowanych kryształów można dojrzeć całą tęczę barw. Za jakiś czas z pewnością zamówię kinkiet do kompletu i być może lampkę.
 • Halina Dubicka, Chelm

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenko, żyrandole są super, narazie jeszcze nie zawieszone i muszę kupić żarówki, jak powieszę i będą już świeciły to pozwolę sobie jeszcze raz napisać do Pani. W każdym razie żyrandole dotarły w stanie nie uszkodzonym, były super opakowane. Bardzo Pani dziękuję za szybką i profesjonalną obsługę.
 • Maciej Cierpiał, Konopiska

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, dziękujemy za przesyłkę. Żyrandole nie uszkodzone. Piękna robota już wiszą w salonie. Towar bardzo dobrze zapakowany. Jesteśmy wdzięczni za dbanie o opinię Państwa klientów. Pozdrawiam.
 • Agnieszka Kaczmarek, Sieraków

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, z przyjemnością informuję, że żyrandol dostarczono w stanie nienaruszonym oraz prezentuje się przepięknie. Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Pozdrawiam.
 • Małgorzata Wujcik, Płock

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, otrzymaliśmy nasze zamówienie i jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiej jakości produktów, pakowania i szybkiej dostawy. Dziękuję za dobrą współpracę.
 • Kasia Piekarz, Głogów

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, decydując się na zakup przeszukałam kilka stron sklepowych. Zakup jednak zadowolił mnie stuprocentowo. Co do samych kryształków - są przecudne!! Prawdziwe, ciężkie, pięknie cięte. Już na pierwszy rzut oka widać tu Jakość.
 • Iwona Ozga, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, otrzymaliśmy zyrandol i udało nam się wszystko zamontować. Żyrandol jest piękny i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy za pomoc i będziemy Państwa polecać. Serdecznie pozdrawiam.
 • Zbigniew Mularski, Poznań

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, zamawiałem i otrzymałem dostawę kilku wybranych lamp z firmy Artcrystal Tomes. Wszystko zgodne z ustaleniami: towar, terminy.Mogę gorąco polecić firmę i Właściciela.
 • Joanna Szmigiel, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, dziękuję za piękny żyrandol i szybkie wykonanie całej działalności do mojej pełnej satysfakcji. Pozdrawiam.

Dołącz do nas na

facebook        instagram       pinterest     youtube

 

Otrzymuj wiadomości na swój adres e-mail

Preferencje prywatności

Używamy plików cookie, aby usprawnić Państwa wizytę na tej stronie, analizować jej działanie i zbierać dane na temat jej użytkowania. W tym celu możemy korzystać z narzędzi i usług stron trzecich, a zebrane dane mogą być przekazywane do partnerów w UE, USA lub innych krajach. Klikając "Akceptuj wszystkie pliki cookie" wyrażasz zgodę na to przetwarzanie. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje lub zmodyfikować swoje preferencje.

Deklaracja ochrony prywatności

Pokaż szczegóły
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zaloguj się