Temperatura i barwa światła nie tylko w kryształowych żyrandolach

Dodane: 18.6.2021 10:52.00

18 Czerwiec 2021

Światło dzienne jest idealne, ale niestety nie zawsze możemy na nie liczyć. Dlatego korzystamy ze sztucznego światła. Zastanawiasz się nad kolorem czy temperaturą światła przy wyborze oświetlenia? Wyjaśnimy, dlaczego zdecydowanie nie należy zaniedbywać tych czynników i w jaki sposób uwzględnić temperaturę i barwę światła przy wyborze żyrandoli kryształowych.

Temperatura i barwa światła nie tylko w kryształowych żyrandolach

Dlaczego warto uwzględnić temperaturę i barwę światła

Temperatura światła wpływa na Twoje uczucia, procesy zachodzące w Twoim ciele, ale również ogólne wrażenie z pomieszczenia. Zimne światło wybudza organizm człowieka – zmniejsza zmęczenie, pomaga w koncentracji i zwiększa wydajność pracy. Jest to korzystne w biurze lub w szkole, ale na pewno nie w łazience, gdzie właśnie napełniłeś wannę i chcesz się zrelaksować po ciężkim dniu. Lepiej posłuży ci tam ciepłe światło, które wywołuje dobre samopoczucie i spokój oraz sprawia, że poczujesz się bardziej przytulnie.

Oprócz wpływu na nasz organizm, odcień światła decyduje o tym, jak postrzegamy całą przestrzeń i jak wyróżniają się użyte kolory, materiały i dodatki. Należy o tym pamiętać przy wyborze oświetlenia do poszczególnych pomieszczeń. Ciepłe światło będzie oscylować między pomarańczem a czerwienią, zimne między odcieniami niebieskiego. Jeśli masz drewniane wnętrze i żarówki w ciepłych i chłodnych kolorach, spróbuj porównać te dwie kombinacje. Zobaczysz, że następnym razem sięgniesz wyłącznie po ciepłe odcienie.

color light


Obserwuj temperaturę chromatyczności

Temperatura barwowa jest również określana jako temperatura chromatyczności. Podaje się ją w stopniach Kelvina (K). Im więcej Kelvinów, tym chłodniejsze światło. I odwrotnie, im mniejsza liczba Kelvinów, tym cieplejsze i częściowo ciemniejsze będzie światło. Aby dać ci wyobrażenie – światło dzienne w południe ma temperaturę pomiędzy 5.000-7.000 Kelwinów, przy pełnej jasności ponad 10 tys. Kelvinów. Żarówki LED najczęściej produkowane są w zakresie 2.200-7.000 Kelvinów.

Producenci żarówek nieco inaczej oznaczają barwę i temperaturę światła. Dlatego najlepiej kierować się właśnie danymi w Kelvinach, które muszą być podane na żarówce. Ustalenie dokładnej wartości jest trudne – najczęściej spotkasz się przedziałem liczbowym stopni Kelvina, w którym dana żarówka świeci. Ogólnie rzecz biorąc, żarówki lub oprawy oświetleniowe można podzielić na trzy kategorie: ciepłe białe, białe i chłodne białe.

monochroma


Ciepła biel (ok. 2.200–3.300 K):
Lampy, które będą świecić w żółtych i pomarańczowych odcieniach. Będą przypominać światło świecy czy ognia. Kolor robi przyjemne, przytulne i relaksacyjne wrażenie. Są odpowiednie do pomieszczeń, w których chcesz stworzyć luźną atmosferę.

Biel (ok. 4.000–5.000 K): Czasami określana jako neutralna lub dzienna biel. Kolor jest najbardziej zbliżony do światła dziennego. Kolor ten minimalnie wpływa na otoczenie i wywołuje przyjemne, harmonijne odczucia.

Zimna biel (ok. 5.500–7.000 K): Ostre białe światło, które łapie niebieskie odcienie. Kolor ten znacznie rozjaśnia otoczenie, w którym jest używany. Wraz ze wzrostem temperatury chromatyczności może być już dla niektórych zbyt oślepiający.

Skrajne wartości graniczne (600-2.200 K, 8.000-16.000 K): Te wartości nie są zbyt często spotykane w sztucznym świetle. Za granicę skali uważa się 600 K, którą można opisać jako kolor czerwony. Na drugim końcu spektrum można spotkać wartości 9.000 K (niektóre lampy LED), 14.000 K (lampy UV używane w solariach) lub 20.000 K (lampy sterylizacyjne UV-C) dla światła sztucznego. Na wolnym powietrzu można być zaskoczonym wartością do 12.000 K, którą może osiągnąć błękitne niebo (jest ona porównywalna z niebieskim światłem wytwarzanym przez spawanie).

Jaką temperaturę sztucznego światła należy wybrać do różnych pomieszczeń?

Lampy świecące w ciepłych kolorach nadają się szczególnie do łazienki, sypialni i pokojów dziecięcych. W większości przypadków są najlepszym rozwiązaniem również w salonach. W wymienionych pomieszczeniach głównie odpoczywasz lub zajmujesz się niezbyt wymagającymi czynnościami. W miejscach publicznych do ciepłych świateł należą na przykład restauracje, hotele i centra wellness.

Neutralne białe światło najlepiej wykorzystać w kuchni, jadalni, przedpokoju lub gabinecie. Zastosowanie znajduje w miejscach, gdzie ważna jest próba imitacji światła dziennego. Są to zazwyczaj domy towarowe, centra handlowe, hale wystawowe lub pomieszczenia przemysłowe.

Chłodna biel jest odpowiednia do biur, dużych przestrzeni typu open space, magazynów, garaży lub warsztatów. Ten rodzaj światła zwiększy wydajność pracy i pobudzi Twój organizm. Dlatego powinniśmy go unikać minimalnie godzinę przed spaniem.

living room chandelier


Temperatura światła i kryształowe żyrandole

Jednym z powodów, dla których ludzie kupują kryształowe żyrandole jest niewątpliwy blask i refleksy świetlne. A co z temperaturą i barwą światła w żyrandolach kryształowych? Kryształ i jego szlif są opracowane tak, aby przejście jakiegokolwiek światła prowadził do maksymalnego odbicia. Innymi słowy – zimne światło będzie wyciągać zimne tony ze szkła, gdy świeci na kryształ, a ciepłe światło będzie wyciągać cieplejsze tony.

Na poziom odbicia ma jednak istotny wpływ to, czy światło odbite przez kryształ jest dzienne czy też sztuczne. Kryształ odbija najszerszy zakres spektrum kolorów w świetle dziennym. Dzięki temu na ścianach czy sufitach można zobaczyć piękne tęczowe zajączki. Jednak technologia LED w tym zakresie idzie szybko do przodu. Na przykład żarówki z CRI 90 (współczynnik oddawania barw, z angielskiego Color Rendering Index) zbliżają się już do właściwości światła dziennego w renderowaniu kolorów.

A jaka jest rekomendacja ArtCrystal Tomeš?

Zdecydowana większość klientów wybiera cieplejsze kolory oświetlenia. Cieplejsze kolory są nieodłącznie związane z tradycyjnymi żyrandolami, które wiele lat temu były oświetlane światłem palącej się świecy. Dzięki bardziej nowoczesnym żyrandolom, które są wyposażone w światła LED, można teraz puścić wodze fantazji. Żyrandole kryształowe ArtCrystal Tomeš dostarczamy bez lamp – od Państwa i Państwa decyzji (zawsze jesteśmy gotowi podać Państwu pomocną dłoń lub zasięgnąć opinii eksperta) zależy, jaką temperaturę światła wybierzecie dla swojego żyrandola. Przy każdym żyrandolu podajemy, jakie żarówki o jakiej mocy są zalecane dla danego modelu.

LED bulbs


Polecamy tradycyjne żarówki z przezroczystego szkła.
Te, w przeciwieństwie do żarówek plastikowych lub mlecznych, nie pomniejszają blasku kryształu, gdy żyrandol jest oświetlony. To, czy źródło światła wewnątrz żarówki oparte jest na stopionym żarniku wolframowym, technologii LED lub nawet na tzw. żarówce filamentowej, zależy od Państwa. Musisz tylko wybrać żarówkę z odpowiednim trzonkiem – żyrandole są wyposażone w znormalizowane gwinty dla żarówek z trzonkami E14 lub E27.

Życzymy Państwu udanego wyboru, aby również w Państwa domu zagościły odpowiednie dla Państwa barwy.

 

Potrzebujesz pomocy?


POTRZEBUJESZ POMOCY?   
Po - Pt  8 - 16h

Tomas Feix Tomáš Feix
 T: +48 664 307 776
 T: +420 722 398 794
 E-mail: feix@artcrystal.cz

WhatUp
(mówimy po polsku)

Referencje naszych klientów

 • Adam Kowol, Bytom

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry. Przesyłka doszła w doskonałym stanie. Była bardzo dobrze zapakowana. Lampa wygląda znacznie lepiej niż się spodziewaliśmy. Wiszące kryształy wspaniale rozszczepiają światło. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Serdecznie pozdrawiam.
 • Elżbieta Lasota, Milanówek

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenka. Żyrandol dotarł w piątek, jak Pani informowała i prezentuje się pięknie w naszym salonie. Kryształy pięknie się mienią w blasku żarówek a przez pryzmat oszlifowanych kryształów można dojrzeć całą tęczę barw. Za jakiś czas z pewnością zamówię kinkiet do kompletu i być może lampkę.
 • Halina Dubicka, Chelm

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenko, żyrandole są super, narazie jeszcze nie zawieszone i muszę kupić żarówki, jak powieszę i będą już świeciły to pozwolę sobie jeszcze raz napisać do Pani. W każdym razie żyrandole dotarły w stanie nie uszkodzonym, były super opakowane. Bardzo Pani dziękuję za szybką i profesjonalną obsługę.
 • Maciej Cierpiał, Konopiska

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, dziękujemy za przesyłkę. Żyrandole nie uszkodzone. Piękna robota już wiszą w salonie. Towar bardzo dobrze zapakowany. Jesteśmy wdzięczni za dbanie o opinię Państwa klientów. Pozdrawiam.
 • Agnieszka Kaczmarek, Sieraków

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, z przyjemnością informuję, że żyrandol dostarczono w stanie nienaruszonym oraz prezentuje się przepięknie. Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Pozdrawiam.
 • Małgorzata Wujcik, Płock

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, otrzymaliśmy nasze zamówienie i jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiej jakości produktów, pakowania i szybkiej dostawy. Dziękuję za dobrą współpracę.
 • Kasia Piekarz, Głogów

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, decydując się na zakup przeszukałam kilka stron sklepowych. Zakup jednak zadowolił mnie stuprocentowo. Co do samych kryształków - są przecudne!! Prawdziwe, ciężkie, pięknie cięte. Już na pierwszy rzut oka widać tu Jakość.
 • Iwona Ozga, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, otrzymaliśmy zyrandol i udało nam się wszystko zamontować. Żyrandol jest piękny i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy za pomoc i będziemy Państwa polecać. Serdecznie pozdrawiam.
 • Zbigniew Mularski, Poznań

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, zamawiałem i otrzymałem dostawę kilku wybranych lamp z firmy Artcrystal Tomes. Wszystko zgodne z ustaleniami: towar, terminy.Mogę gorąco polecić firmę i Właściciela.
 • Joanna Szmigiel, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, dziękuję za piękny żyrandol i szybkie wykonanie całej działalności do mojej pełnej satysfakcji. Pozdrawiam.

Dołącz do nas na

facebook        instagram       pinterest     youtube

 

Otrzymuj wiadomości na swój adres e-mail

Preferencje prywatności

Używamy plików cookie, aby usprawnić Państwa wizytę na tej stronie, analizować jej działanie i zbierać dane na temat jej użytkowania. W tym celu możemy korzystać z narzędzi i usług stron trzecich, a zebrane dane mogą być przekazywane do partnerów w UE, USA lub innych krajach. Klikając "Akceptuj wszystkie pliki cookie" wyrażasz zgodę na to przetwarzanie. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje lub zmodyfikować swoje preferencje.

Deklaracja ochrony prywatności

Pokaż szczegóły
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zaloguj się