Zużycie energii elektrycznej przez różne typy żarówek

Dodane: 22.3.2022 12:44.13

22 Marzec 2022

Energia w ostatnim czasie znacznie podrożała i niestety nie zanosi się na to, aby miała potanieć. Wręcz przeciwnie. Dlatego coraz więcej gospodarstw domowych stara się zminimalizować zużycie energii do przynajmniej w miarę akceptowalnego poziomu. Dostosowują oni do tego swoje oświetlenie. W dzisiejszym artykule dowiesz się, ile energii elektrycznej zużywają poszczególne typy żarówek.

Zużycie energii elektrycznej przez różne typy żarówek

 

Zużycie energii elektrycznej przez różne typy żarówek

 

Niektórzy mogą twierdzić, że duże urządzenia, takie jak lodówki, pralki i grzejniki, zużywają najwięcej energii elektrycznej, więc oszczędności na kosztach oświetlenia nie przekładają się znacząco na koszty ogólne.

Oczywiście, do pewnego stopnia miałby rację, ale nasza działalność to oświetlenie. Dlatego też doradzimy Ci, jak na tym zaoszczędzić.

Każda oszczędność jest dobra, prawda?
W ciągu całego roku różnica może być znacząca.

 

Jakie jest więc zużycie energii elektrycznej przez poszczególne typy żarówek?

Odpowiedź można znaleźć, porównując wartości mocy. Pokazuje to, ile energii elektrycznej należy dostarczyć do żarówki, aby uzyskać pożądaną moc. Mówiąc prościej, moc to ilość energii, jaką żarówka zużywa w ciągu 1 godziny świecenia.

Porównanie mocy różnych typów żarówek przy tym samym natężeniu światła

 • Żarówka klasyczna - 60W
 • Świetlówka kompaktowa - 15W
 • LED Żarówka - 8W

 

Z porównania żarówek wyraźnie widać, że klasyczna żarówka ma największy pobór mocy. W ciągu godziny świecenia zużywa ona średnio 60 watów energii elektrycznej, przetwarzając na światło jedynie około 6% tej energii. Pozostała część jest przekształcana w ciepło.

Mimo że są tanie i przyjazne dla środowiska, świecą pełną mocą natychmiast po włączeniu, mają piękną barwę światła i szeroki zakres temperatur, ale oprócz wspomnianego już wysokiego zużycia mają bardzo niską trwałość: od 1 000 do 2 000 godzin. Dlatego trzeba by je często kupować, wymieniać i niepotrzebnie drogo płacić za ich oświetlenie.

Z tego powodu ten typ żarówki zdecydowanie nie jest zalecany dla osób, które chcą zminimalizować całkowity koszt oświetlenia.

Świetlówki kompaktowe to zupełnie inna liga.

Zużywają one 15 watów na godzinę świecenia, są więc czterokrotnie bardziej oszczędne niż tradycyjne żarówki.

Ponadto charakteryzują się one dobrym oddawaniem barw, długim okresem eksploatacji (od 10 000 do 15 000 godzin) i nadają się do stosowania na zewnątrz budynków. Są one jednak stosunkowo drogie, zawierają rtęć, co oznacza, że muszą być utylizowane jako odpady niebezpieczne, i bardzo wolno zapalają się, na co trzeba czekać co najmniej 30 sekund. Ponadto wyłączanie i włączanie ich skraca ich żywotność. Są one szczególnie przydatne, gdy trzeba świecić przez dłuższy czas.


Zużycie energii elektrycznej przez różne typy żarówek

 

Żarówki LED są zatem najbardziej ekonomiczne - zużywają tylko około 8 watów na 1 godzinę świecenia. To o 44% mniej energii niż w przypadku lamp fluorescencyjnych. Są one prawie 8 razy bardziej wydajne niż tradycyjne żarówki.

Żarówki LED to obecnie najpopularniejsze żarówki do żyrandoli i lamp wiszących. Niskie zużycie paliwa nie jest ich jedyną zaletą. Charakteryzują się one bezpieczną pracą, natychmiastowym początkiem świecenia i trwałością do 25 000 godzin. Jedyną wadą jest wysoka cena zakupu, ale w dłuższej perspektywie inwestycja ta zdecydowanie się opłaca.

 

Jesteśmy tu dla Ciebie

Teraz już wiesz, ile energii elektrycznej zużywają poszczególne typy żarówek. Czy nadal jesteś ciekawy, jakie są różnice w intensywności świecenia? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w naszym poprzednim artykule. Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami. Chętnie udzielimy Ci pomocy. Wspólnie dostosujemy Twój dom do tonacji światła, która najbardziej Ci odpowiada. Nie będą też zużywać więcej energii, niż jest to absolutnie konieczne.

 

 

Potrzebujesz pomocy?


POTRZEBUJESZ POMOCY?   
Po - Pt  8 - 16h

Tomas Feix Tomáš Feix
 T: +48 664 307 776
 T: +420 722 398 794
 E-mail: feix@artcrystal.cz

WhatUp
(mówimy po polsku)

Referencje naszych klientów

 • Adam Kowol, Bytom

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry. Przesyłka doszła w doskonałym stanie. Była bardzo dobrze zapakowana. Lampa wygląda znacznie lepiej niż się spodziewaliśmy. Wiszące kryształy wspaniale rozszczepiają światło. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Serdecznie pozdrawiam.
 • Elżbieta Lasota, Milanówek

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenka. Żyrandol dotarł w piątek, jak Pani informowała i prezentuje się pięknie w naszym salonie. Kryształy pięknie się mienią w blasku żarówek a przez pryzmat oszlifowanych kryształów można dojrzeć całą tęczę barw. Za jakiś czas z pewnością zamówię kinkiet do kompletu i być może lampkę.
 • Halina Dubicka, Chelm

  Ocena: 5 / 5
  Witam Pani Lenko, żyrandole są super, narazie jeszcze nie zawieszone i muszę kupić żarówki, jak powieszę i będą już świeciły to pozwolę sobie jeszcze raz napisać do Pani. W każdym razie żyrandole dotarły w stanie nie uszkodzonym, były super opakowane. Bardzo Pani dziękuję za szybką i profesjonalną obsługę.
 • Maciej Cierpiał, Konopiska

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, dziękujemy za przesyłkę. Żyrandole nie uszkodzone. Piękna robota już wiszą w salonie. Towar bardzo dobrze zapakowany. Jesteśmy wdzięczni za dbanie o opinię Państwa klientów. Pozdrawiam.
 • Agnieszka Kaczmarek, Sieraków

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, z przyjemnością informuję, że żyrandol dostarczono w stanie nienaruszonym oraz prezentuje się przepięknie. Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Pozdrawiam.
 • Małgorzata Wujcik, Płock

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, otrzymaliśmy nasze zamówienie i jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiej jakości produktów, pakowania i szybkiej dostawy. Dziękuję za dobrą współpracę.
 • Kasia Piekarz, Głogów

  Ocena: 5 / 5
  Dzień dobry, decydując się na zakup przeszukałam kilka stron sklepowych. Zakup jednak zadowolił mnie stuprocentowo. Co do samych kryształków - są przecudne!! Prawdziwe, ciężkie, pięknie cięte. Już na pierwszy rzut oka widać tu Jakość.
 • Iwona Ozga, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, otrzymaliśmy zyrandol i udało nam się wszystko zamontować. Żyrandol jest piękny i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy za pomoc i będziemy Państwa polecać. Serdecznie pozdrawiam.
 • Zbigniew Mularski, Poznań

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, zamawiałem i otrzymałem dostawę kilku wybranych lamp z firmy Artcrystal Tomes. Wszystko zgodne z ustaleniami: towar, terminy.Mogę gorąco polecić firmę i Właściciela.
 • Joanna Szmigiel, Warszawa

  Ocena: 5 / 5
  Dzień Dobry, dziękuję za piękny żyrandol i szybkie wykonanie całej działalności do mojej pełnej satysfakcji. Pozdrawiam.

Dołącz do nas na

facebook        instagram       pinterest     youtube

 

Otrzymuj wiadomości na swój adres e-mail

Preferencje prywatności

Używamy plików cookie, aby usprawnić Państwa wizytę na tej stronie, analizować jej działanie i zbierać dane na temat jej użytkowania. W tym celu możemy korzystać z narzędzi i usług stron trzecich, a zebrane dane mogą być przekazywane do partnerów w UE, USA lub innych krajach. Klikając "Akceptuj wszystkie pliki cookie" wyrażasz zgodę na to przetwarzanie. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje lub zmodyfikować swoje preferencje.

Deklaracja ochrony prywatności

Pokaż szczegóły
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zaloguj się